Zápal čriev sa vyznačuje zdúrením a nadmerným prekrvovaním čriev, ktoré bývajú sprevádzané aj bolesťami brucha. Najčastejšie ide o hrubé črevo, ktoré môže byť podráždené z mnohých príčin a dôvodov.
Zápal čriev sa delí podľa informovanosti o vzniku ich príčin na:
Dochádza k nej pri zníženom prietoku krvi do oblasti hrubého čreva, kedy sú krvné tepny zúžené alebo zablokované. Zmenšený priestor pre prietok krvi môže spôsobiť bolesť v ľavej časti brucha a následne môže dôjsť k poraneniu hrubého čreva. Blokované prietoky môžu spôsobiť smrť črevného tkaniva, preto je nutná okamžitá operácia. Tá túto blokáciu a poškodenú časť čreva odstráni. Pacienti sú najmä ľudia nad 60 rokov veku.
Ochorenie je závažnejšie v prípade, že sa príznaky objavujú na pravej strane brucha. Na pravej strane sú tepny, ktoré zásobujú krvou nielen hrubé črevo, ale aj tenké črevo. Bolesť je v tomto prípade oveľa intenzívnejšia.
Vyhľadať lekársku pomoc by mal pacient v prípade, že sa u neho objaví neočakávaná silná bolesť brucha. Tá je natoľko nepríjemná, že pacient nemôže ani sedieť. Vyhľadať lekára by mal pacient aj v prípade, že sa v jeho stolici objaví krv alebo krvavá hnačka.
Kolagénna kolitída postihuje hrubé črevo a konečník. Spolu s lymfocytárnou kolitídou patrí medzi kolitídu mikroskopickú. Zápal sa vyskytuje pomocou zvýšeného počtu bielych krviniek, ktoré sa nachádzajú v črevnom epiteli. Tento druh zápalového ochorenia čriev nespôsobuje rakovinu. Pacientov sú najčastejšie ženy okolo 45. roku veku.
Kolagénna kolitída býva liečená liekmi. Zriedka dochádza k chirurgickým zákrokom.
Ide o zápal čriev, ktorý spôsobujú baktérie rodu Shigella, Salmonella a Escherichia alebo vírusy (rotavírusy, neteroviry). Ide o najčastejšie sa vyskytujúci typ črevného zápalu, ktorý býva sprevádzaný teplotami2 a hnačkou. K najzávažnejšiemu typu dochádza po terapii niektorými druhmi antibiotík, ktoré nabúravajú črevnú mikroflóru. Dôjde k premnoženiu Clostridií, ktoré spôsobujú zápaly a pacient sa musí podrobiť operácii, počas ktorej mu je urobený z tela dočasný alebo aj trvalý vývod.
Pozri sa na samostatný článok: Celiakia4
Pozri sa na samostatný článok: Ulcerózna kolitída
Pozri sa na samostatný článok: Crohnova choroba11
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu