Zápal Bartholiniho žľazy

Zápal Bartholiniho žľazy je zápalové ochorenie časti alebo celej žľazy, ktoré je spôsobené vniknutím mikroorganizmom z pošvy do vývodov žľazy. Zápal Bartholiniho žľazy sa vyskytuje skôr u mladších, sexuálne aktívnych žien.

Bartholiniho žľaza známa aj ako veľká predsieňová žľaza, je párová žľaza veľkosti hrášku. Nachádza sa v zadnej tretine veľkých pyskov ohanbia. Žľaza produkuje sekrét, ktorý zvlhčuje pošvu počas pohlavného styku, uľahčuje sa tak vstup do pošvy. Sekrét zo žľazy sa uvoľní cez vývody, ktoré ústia na vnútornej strane malých pyskov.

Príčiny vzniku zápalu

Zápal Bartholiniho žľazy vzniká ako následok infekcie, ktorá prebieha v oblasti vývodu žliaz. Mikroorganizmy tak preniknú do vývodu žľazy a spôsobia zápal. Úzky vývod žľazy sa po napuchnutí stane nepriechodným. Obsah žľazy sa hromadí vo vnútri a vytvárajú sa tak ideálne podmienky pre ďalší rast a rozmnožovanie baktérií.

Hnis v dutine Bartholiniho žľazy vytvára absces (dutina vyplnená hnisom). Ochorenie sa často opakuje, stena vývodov preto zhrubne a úzky vývod je upchatý hustým hlienom. Vznikne retenčná cysta, ktorá predstavuje chronickú formu zápalu Bartholinho žľazy.

Najčastejšími pôvodcami zápalu sú baktérie: Escheria coli, Chlamýdie, Neisserie, streptokoky a stafylokoky.

Klinické prejavy

  • zápal Bartholiniho žľazy je veľmi bolestivý. Žľaza je opuchnutá, zväčšená, žena preto nemôže sedieť a má problémy s chôdzou.
  • horúčka
  • koža v oblasti Bartholiniho žľazy je začervenaná
  • hnis v abscese si môže spontánne nájsť cestu na povrch kože a hnis tak vytečie von
  • pri prechode do chronického zápalu opuch a bolesť ustúpia, žľaza je stále zväčšená, pohyblivá a na pohmat citlivá

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví na základe klinických prejavov a pri gynekologickom vyšetrení. Druh baktérie spôsobujúcej zápal sa určí na základe mikrobiologického vyšetrenia sekrétu.

Terapia

Terapia závisí na rozsahu zápalových zmien.

  • pokoj, obklady
  • antibiotiká
  • lieky proti bolesti
  • chirurgické ošetrenie pri výskyte abscesu alebo retenčnej cysty.

Použité zdroje

  1. Karel Citterbart et al., Gynekologie. Praha: Galen, 2001
  2. http://primar.sme.sk/c/4117104/bartolinitida.html
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Bartholiniho_žláza

Hodnotenia a skúsenosti so zápalom bartholiniho žľazy

Máš skúsenosť so zápalom bartholiniho žľazy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
natalie2109  14. dec 2020

Bartoliniho žľaza - skúsenosť

Stretla som sa s ňou prvýkrát v mojich 32 rokoch. V krajine tretieho sveta. Dostalo sa to do štádia hnisavého abscesu, keď som už takmer nemohla ani chodiť a myslela som si, že mám rakovinu. Každý deň to rýchlo rástlo a čím viac bolelo. V nemocnici to pomenovali zápal Bartoliniho žľazy, dali mi antibiotiká a navrhli to chirurgicky narezať a uvoľniť hnis, s čím som nie veľmi súhlasila. Nakoniec čakaním na termín tohto zákroku, jedného dňa ráno, sa to samo uvoľnilo a prasklo. Takže ďalšie zákroky neboli potrebné.✌️Drenáž, nič podobné. Vraveli mi, že sa to môže raz vrátiť, no na druhej strane, prešli tri roky a je to tu znova. A presne v tom istom čase. No tentokrát som to už rozpoznala skôr a nedovolila zahnať až do hnisavého štádia. Určite môžem potvrdiť, že dôvodom tohto stavu je čo i len najmenšie zanedbanie hygieny. Naše telo je citlivé a všetko si pamätá. Čo ale odporúčam, je vyčkať a najprv tento problém riešiť normálnym spôsobom. Neutekať hneď na zákroky a zasahovať do tela chirurgiou zo strachu. To je zbytočné. Každý hnis by sa mal z tela vyplaviť sám , aj tento. Prísť o žľazu a načo? Aby to bolo len horšie? Aj vo vzťahu, aj zdravotne? Nevidím v tom zmysel. Veci majú logické vysvetlenie aj riešenie. Snáď som týmto príspevkom niekomu pomohla.
7 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke