Vypadávanie vlasov po pôrode

Ženské telo sa musí po pôrode vyrovnať s viacerými markantnými zmenami, pričom mnohé mamičky na ne nie sú vopred pripravené. Jednou z týchto zmien je aj vypadávanie vlasov, ktoré možno definovať ako nesmierne častý jav. Nadmerné padanie vlasov a ich zhoršenú kvalitu totiž po pôrode zaznamená približne 85 – 90 % žien. Aké sú príčiny a môžeš popôrodnému vypadávaniu vlasov nejako zabrániť? To sa dozvieš v našom článku.
vypadávanie vlasov po pôrode

Popôrodným vypadávaním vlasov trpí veľké percento žien.

Kedy začínajú po pôrode prvé problémy s vlasmi?

  • Rednutie alebo padanie vlasov patrí medzi tie následky tehotenstva, ktoré sa vo väčšine prípadov neobjavujú ihneď po pôrode. V tehotenstve paradoxne hormonálna hladina v ženskom tele prispieva k rastu a silneniu vlasov. Akonáhle sa však hormóny začínajú blížiť k hodnotám, v akých boli pred tehotenstvom, môžu sa vyskytnúť viaceré problémy ako so štruktúrou vlasov, tak aj s ich hustotou.
  • Najčastejšie sa prvé nepatrné známky zníženia kvality vlasov začínajú objavovať po šestonedelí, pričom nepriaznivá situácia dokáže gradovať aj polroka po pôrode. Problém s vlasmi môže pretrvávať celé mesiace a niektoré mamičky dokonca majú skúsenosť, že sa ich vlasy spamätávali z pôrodu aj rok či dva.
  • Po pôrode môžeš zaznamenať na vlasoch tieto negatívne zmeny:
    • Rednutie a vypadávanie vlasov – vlasy môžu stratiť svoju hustotu až o polovicu, prípadne môžu začať vypadávať po celých pramienkoch.
    • Zhoršená kvalita vlasov – patria sem lámavé končeky, suché a mdlé vlasy, ktoré stratili lesk, prípadne kontrast stavu vlasov pri končekoch a na korienkoch – jav, kedy sú korienky mastné (aj napriek pravidelnému umývaniu) a končeky zasa nesmierne suché.
    • Zmena stavu vlasovej pokožky – po pôrode je častým javom, že čerstvú mamičku jej vlasová pokožka prekvapí a je úplne iná, ako bola celý život zvyknutá. Vlasy sa môžu viac mastiť, prípadne sa môžu začať vytvárať suché výrazné lupiny.
    • Spomalenie rastu vlasov – úzko súvisí so zmenou stavu vlasovej pokožky, nedostatkom minerálov v organizme a poklesom hormonálnej hladiny.

Viem, či mi budú vlasy po pôrode vypadávať?

  • Predpovedať popôrodné vypadávanie vlasov nie je také jednoduché. Tehotenstvo spolu s pôrodom totiž predstavuje pre ženský organizmus takú obrovskú zmenu, že je skutočne ťažké povedať, aké dôsledky na tvojom tele zanechá.
  • Povráva sa však, že ak mala žena riedke vlasy aj pred tehotenstvom, prípadne jej vlasy zvykli nadmerne vypadávať napríklad dôsledkom stresu, je dosť možné, že po pôrode sa táto situácia opäť zopakuje. Sú však aj výnimky, ktoré majú opačnú skúsenosť – tehotenstvo spolu s pôrodom práveže podporili rast vlasov. Takže tu opäť platí, že sa na niektoré zmeny po pôrode, žiaľ, nie je možné vopred pripraviť.

Čo je to popôrodná alopécia?

  • Alopécia pomenúva autoimunitné ochorenie, kedy vlasy vypadávajú natoľko, až sa na vlasovej pokožke vytvárajú viaceré väčšie či menšie lysiny, pričom výnimočné nie je ani to, ak postupne vypadnú takmer všetky alebo úplne všetky vlasy. Pacienti, ktorí trpia alopéciou, si často vlasy radšej oholia, pretože ich začína unavovať maskovanie holých miest, prípadne sa takto výrazná strata vlasov už ani nedá zakryť. Príčin môže byť viacero – úlohu tu zohrávajú dedičné faktory, ale i životospráva a psychika.
  • Možno niekde budeš počuť pojem „popôrodná alopécia,“ ktorá sa už nezaraďuje medzi autoimunitné ochorenia, pretože ide „len“ o dôsledok viacerých procesov, ktoré v ženskom tele práve prebiehajú. Našťastie, nie je taká výrazná a je v drvivej väčšine prípadov iba dočasná.
  • Ako rozoznáš, či ti vlasy len nadmerne padajú alebo už ide o popôrodnú alopéciu? Ak pri česaní vlasov strácaš doslova celé pramienky, dôsledkom čoho vznikajú na vlasovej pokožke viaceré lysinky, s veľkou pravdepodobnosťou ide o popôrodnú alopéciu a mala by byť pre teba signálom, že je potrebné zmeniť životný štýl a spomenúť rednutie vlasov i tvojmu lekárovi.


Prečo vlasy po pôrode nadmerne padajú?

  • Primárnym faktorom, ktorý sa, žiaľ, nedá veľmi ovplyvniť, je pokles hormónov, predovšetkým estrogénu v ženskom tele. Počas tehotenstva sú jeho hodnoty omnoho vyššie ako pred otehotnením a po pôrode jeho hladina zasa rapídne klesá smerom nadol. Zatiaľ čo v tehotenstve sa estrogén spolu s ďalšími hormónmi stará o posilnenie vlasov, po pôrode má jeho pokles opačný efekt.
  • Ďalšími príčinami sú:
    • Zmena životného štýlu – akonáhle sa dieťatko narodí, individuálne potreby ženského tela sa dostávajú na vedľajšiu koľaj. Žena má výrazný spánkový deficit a ak dojčí, jej zloženie stravy podmieňuje snaha čo najviac predísť detským kolikám. Tým pádom si nedopraje to, čo jej telo potrebuje, ale volí také potraviny, pri ktorých sa ukázalo, že zásadne nevplývajú na tráviaci trakt bábätka. Samostatnou kapitolou sú aj redukčné diéty, ku ktorým mnoho žien, ktoré nie sú spokojné so svojou postavou, inklinuje. Veľmi ľahko tak dochádza k podvýžive, prípadne k nedostatku minerálov a vitamínov v tele, čo sa rýchlo odrazí i na kvalite vlasov.
    • Funkcia štítnej žľazy – štítna žľaza môže dať o sebe vedieť mnohými príznakmi. Najčastejšie ide o váhový nárast, zvýšenú únavu, ale aj vypadávanie vlasov. Hodnoty štítnej žľazy by preto mal po pôrode sledovať tvoj lekár.
    • Dojčeniedojčenie samo osebe nie je príčinou vypadávania vlasov. Avšak dlhodobé dojčenie, ktoré trvá napríklad i niekoľko rokov, môže pri nesprávnej životospráve viesť k nedostatku minerálov v ženskom organizme. Takýto deficit môže mať za následok, okrem iných prejavov, aj stratu časti vlasov.
    • Starostlivosť o vlasy – čo si budeme klamať, po pôrode ide starostlivosť o ženské telo bokom a vlasy si takisto veľa pozornosti neužijú. Ak si žena umýva vlasy menej často, prípadne ich celé dni nosí stiahnuté v cope, vlasové folikuly trpia a je len otázkou, kedy dajú na známosť, že sa im takáto starostlivosť naozaj nepáči.

Ako zabrániť vypadávaniu vlasov po pôrode

Hoci hormonálne zmeny v tvojom organizme veľmi neovplyvníš, môžeš ich dopad aspoň čiastočne zmierniť dostatočnou starostlivosťou o vlasy a vlasovú pokožku. Dôležité je však začať venovať pozornosť svojim vlasom už po pôrode a nečakať, či sa tehotenstvo odrazí na ich vzhľade. Jednoducho povedané – nevyčkávaj, kým bude neskoro, a radšej sa snaž problému predísť, čo to len pôjde, akoby si ho mala riešiť, keď prepukne v plnej sile.

Starostlivosť o vlasy po pôrode

  • Pravidelné umývanie vlasov – ide o absolútny základ. Pravidelné, dôkladné, no pritom šetrné umývanie vlasov udržiava v dobrej kondícii vlasovú pokožku. Práve stav vlasových folikulov, ktoré sa na pokožke hlavy nachádzajú, je totiž zodpovedný za rast nových vlasov. Inak povedané – ak ti budú dôsledkom hormonálnych zmien vlasy nadmerne vypadávať, vieš ich regeneráciu a dorastanie týmto spôsobom jednoducho podporiť. A preto – aj keď budeš mať po pôrode úplne iné starosti, snaž sa svoje vlasy nezanedbávať a namiesto toho, aby si opakovane používala suchý šampón, dopraj vlasom očistu.
  • Masáž vlasovej pokožky – nejde o nič zdĺhavé a môže sa vykonať aj pred umývaním vlasov. Na trhu je veľké množstvo cenovo dostupných pomôcok, ktoré môžeš na masáž vlasovej pokožky použiť pokojne i v sprche alebo pritom, ako si urobíš na vlasy olejový zábal. Masáž stimuluje vlasové folikuly a tento proces priaznivo vplýva na ich rast.
  • Zvážiť farbenie vlasov – častou chybou je, že ak si chce žena po pôrode konečne dopriať chvíľu pre seba, „obdaruje sa“ výletom do kaderníctva, kde si nechá vlasy zafarbiť. V skutočnosti však ide o kontraproduktívny krok, ktorým svojim vlasom môže ublížiť, a to predovšetkým v prípade, ak predtým starostlivosť o ne dlhodobo zanedbávala. V prípade, že sa tehotenstvo a pôrod na kvalite a raste tvojich vlasov nijako neodrazili a staráš sa o ne rovnakým spôsobom i po pôrode, nie je na zafarbení dorastov nič zlého. No iná situácia nastáva vtedy, ak zanedbávané vlasy nadovšetko prekvapíš zmenou farby.
  • Pravidelné česanie a vhodný styling – nechať vlasy niekoľko dní v tzv. konskom chvoste alebo napevno zviazané do uzla nie je práve najlepšia taktika, ktorá by vlasom prospievala. Na to, aby vlasy rástli tak, ako majú, je dôležité ich aspoň raz za deň prečesať a zbaviť ich tak odumretých vlasov, ktoré padajú prirodzene. Práve menej časté česanie môže totiž prispievať k pocitu, že vlasy nadmerne rednú – ak si ich prečešeš raz za pár dní, napríklad pred umývaním, môže sa ti zdať, že miera ich vypadávania je omnoho vyššia. V skutočnosti si však česaním odstrániš len tie vlasy, ktoré by si si v priebehu uplynulých dní vyčesala postupne.
  • Vitamíny, ktoré podporujú prosperitu vlasov – o užívaní akýchkoľvek vitamínov sa poraď so svojím lekárom. Ak máš vyváženú stravu bohatú na vitamíny a minerály, nemusíš totiž trpieť žiadnym deficitom a môže sa stať, že budeš výživové doplnky užívať úplne zbytočne. Vo všeobecnosti však rastu vlasov prospievajú predovšetkým zinok, vitamíny B a C a časť vitamínov rozpustných v tukoch – A, D, E.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Ako sa „lieči“ vypadávanie vlasov po pôrode?

  • Ak je tvoj problém s popôrodným vypadávaním vlasov skutočne vážny a nepociťuješ jeho zlepšenie ani po dlhšom čase, môžeš vyhľadať odborníka, ktorý stanoví príčinu a navrhne ďalší postup.
  • Všeobecný lekár – urobí základný krvný obraz, vďaka ktorému zhodnotí, či netrpíš podvýživou alebo deficitom primárnych vitamínov a minerálov.
  • Kožný lekár – posvieti si na vlasovú pokožku a pokúsi sa nájsť príčinu vypadávania vlasov.
  • Gynekológ – môže skontrolovať hormonálne hladiny v tvojom tele a prípadne ťa odoslať k inému špecialistovi.
  • Endokrinológ – skontroluje hormonálne žľazy v tele, pričom najčastejšie sa zameriava na funkciu štítnej žľazy.
  • Trichologické vyšetrenie – ide o špeciálne vyšetrenie, ktorému sa hovorí aj „vyšetrenie vlasov.“ Zhodnotí sa štruktúra a hustota vlasov, ale aj stav vlasovej pokožky. Na základe toho sa volia ďalšie, možno i liečebné kroky. Trichologické vyšetrenie sa väčšinou vykonáva v súkromných klinikách krásy, preto si vždy vopred zisti ich cenník.

Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Menštruácia po pôrode

Kedy môžeš očakávať prvú menštruáciu po pôrode? To je otázka, ktorá v šestonedelí napadne každej čerstvej mamičke. Aké faktory tu zohrávajú podstatnú úlohu a ako môže menštruácia po pôrode vyzerať? Je dojčenie prekážkou? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Strie

Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.


Viac o popôrodných zmenách na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s vypadávaním vlasov po pôrode

Máš skúsenosť s vypadávaním vlasov po pôrode?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke