Vypadávanie vlasov je najčastejšie spôsobené hormonálnymi výkyvmi, ktorými prechádza ľudské telo, najmä ženské. Hormonálnymi zmenami sú: tehotenstvo, obdobie po pôrode32, obdobie počas dojčenia11 a menopauza. Vlasy vypadávajú viac mužom ako ženám. U žien nie je vlasový úbytok tak rozsiahly.
Na jar a na jeseň vlasy vypadávajú viac ako v iných ročných obdobiach. V letných mesiacoch rastú vlasy oveľa rýchlejšie. Ak je problém s vypadávaním vlasov trvalý, t.j. dlhší ako 4 mesiace, alebo ich naraz vypadáva viac než je obvyklé, je vhodné navštíviť dermatológa alebo gynekológa. Ten vykoná vyšetrenie na zistenie príčin vypadávania vlasov.
Ženám denne vypadne bežne do 100 vlasov (po umývaní až 300). Ak je všetko v poriadku, vlasové korienky by mali v tejto situácii fungovať tak, že akonáhle starý vlas vypadne, na jeho mieste začína rásť vlas nový. V prípade, že je vlasová cibuľka poškodená a nie je aktívna, nový vlas nevyprodukuje. Problém je tiež vyčesávanie chumáče vlasov, alebo plné dlane vlasov pri ich umývaní, česaní. Signálom nekvalitného prostredia pre rast nových vlasov je aj podráždená pokožka, lupiny, chrasty, lámavé vlasy.
Tehotná žena môže prvý signál padania vlasov zaznamenať už v prvom trimestri1, kedy jej telo prechádza veľkou hormonálnou zmenu, ktorá má na vlasy vplyv. Za hormonálnou zmenou stojí hlavne estrogén a progesterón a ich zvýšenie. Ak je za normálny úbytok vlasov považovaný 100 až 300 vlasov denne, v tehotenstve a po ňom môže toto číslo rásť. Extrémne vypadávanie vlasov by malo ustávať po 8 až 12 mesiacoch po pôrode32. Všeobecne sa neodporúča vlasy často umývať (stačí 2 - 3x týždenne) a upravovať.
Pôrod32 je pre každú ženu fyzickou a psychickou záťažou. I keď sa jedná o fyziologický proces, na ktorý sa počas celého tehotenstva telo pripravuje. Ďalšia etapa vypadávania vlasov môže prísť práve po ňom, a to hlavne 3 až 6 mesiacov po pôrode. Rovnaká situácia nastáva aj v čase, keď žena svoje dieťa dojčí11. Vlasy sú redšie, pretože sa estrogén v tele ženy dostáva do normálu. Prechod rastovej fázy vlasov a doby, kedy je vlas v pokoji, je rýchlejší, zrýchľuje sa teda vlasový cyklus a to spôsobuje vypadávanie vlasov.
Prvou pomocou môže byť zaradenie rýb, ovocia, vitamínov a minerálov do svojho jedálnička, ktorý by mal byť pestrý a vyvážený. Ak je problém v nedostatku vitamínov a minerálov, dokážu ho lekári diagnostikovať priamo z hladín spomenutých minerálov v krvi alebo pomocou špecializovaného vyšetrenia vlasu.
Dôležitá je hlavne prevencia vhodnou stravou bohatou na vitamíny a minerály. Prípadne nasadiť určité potravinové doplnky ako je Chlorella4, Gynex, Beta Sitosterol, aminokyselina s obsahom síry - metionín alebo Fytominerál. Aby vlasy neboli lámavé a suché, potrebujú lipidy, ktoré sa nachádzajú v olejoch a tukoch.
Na rast vlasov pôsobia blahodárne účinky kofeínu, resp. jeho tonik pôsobiacich proti testosterónu, čo aktivuje vlasové korienky.
Ďalším prírodným zdrojom je extrakt z bieleho čaju, ktorý pohltí voľné radikály.
Podporu krvného obehu a celkové prekrvenie pokožky zaistí niacín.
Žihľava dvojdomá, pôsobiaca nielen na rast vlasov, ale je účinná aj v boji s lupinami. Dôležitý je hlavne jej koreň a listy, z ktorých sa varí odvar (žihľavový čaj) použiteľný i k dezinfekcii pokožky hlavy.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu