Vši

Voš detskú (tiež voš hlavová, voš vlasová, Pediculus capitis, Pediculus capitus) radíme medzi hmyz, ktorému sa darí v kolektívoch. Najmä tých detských. V škôlkach sa zdieľajú nielen hračky1 a skúsenosti, ale aj títo malí parazity. Stačí málo, hlavičky sklonené nad novou knižkou, požičanie čiapky, hrebeňa, používanie spoločného uteráka na hlavu alebo posteľnej bielizne. Voš má síce len 2 až 4 milimetre, ale ide o veľmi nenáročné zvieratko, a k životu jej stačí uchytiť sa vo vlasoch a tam sa môže začať množiť.
Voš detská

Samička je v tomto ohľade pomerne aktívna a v priebehu troch týždňov zvládne naklásť až 140 vajíčok s vreckami s hnidami. Lepí ich ku korienkom vlasov a nejde o nič iné ako akési "lepidlo" bielkovinovej povahy, ktoré nie je nebezpečné. Vajíčka sú asi 1 milimeter veľké, lesklo biele a vyzerajú ako lupiny. Na rozdiel od nich, ich však nevyčešete, neumyjete obyčajným šampónom alebo vodou.

Počas 10 dní sa vrecká otvoria a vyliahnu sa nové vši, ktoré sa ihneď prisajú k pokožke hlavy a sajú krv. Typickým príznakom je svrbenie, pálenie pokožky hlavy a nutkavý pocit škrabania. Tieto nepríjemné prejavy sú dané práve tým, ako sa dospelé aj mladé vši s chuťou zahryznú do kože.

Na to pozor: príliš horlivými pohybmi nechtami po koži sa môže do tela pomerne ľahko zaniesť infekcia. Krv z ranky sa zmieša s rozškriabanými hnidami a môžu sa objaviť aj hnisavé ložiská a príznaky ekzému. Asi ako keď si rozškriabete kliešťa, ale nie tak nebezpečné. Aj napriek tomu sa pokúste dieťa udržať v pokoji a ihneď konajte. Vzácnym vedľajším príznakom vší sú tiež zväčšené lymfatické uzliny na krku a šiji. Je to reakcia na látku, ktorú voš vypustí do krvi, aby sa nezrážala a ona ju mohla ľahšie sať.

Nahlásiť

V prvom rade skutočnosť, že sa u vášho dieťaťa objavili vši oznámte v škole či škôlke. Pomôžete tak zabrániť ich šíreniu. Ostatní rodičia prezrú aj svoje deti a v prípade nájdenia nevítaných návštevníkov vo vlasoch budú môcť konať a zbaviť sa vší zavčasu.
Vši

Ďalej je absolútne nevhodné poslať dieťa so všami do školy alebo škôlky. Mohlo by sa totiž s týmito malými parazitmi podeliť aj so svojimi spolužiakmi, čo by iste rodičia aj učitelia neprijali zrovna s nadšením. Než problém vyriešite, nechajte ho doma (čo veľakrát prijme s nadšením). Trvá to asi desať až dvanásť dní, podľa toho ako sa budú vši držať vlasov.

Vymyť

Kúpte prípravok proti všiam. Nemusí to byť len byť šampón, ale aj sprej, balzam, olejček a podobne. Zoženiete ich v každej lekárni, kde vám určite radi poradia s výberom toho najvhodnejšieho.
Vši treba vymyť

Po príchode domov si pozorne preštudujte návod na použitie. Niektoré prípravky sa aplikujú na suché vlasy, iné na mokré. Rôzni sa tiež doba, po ktorej môžete šampón použiť znova, ak sa všetkou nezbavíte po prvom nanesení na vlasy. Ak sa zadarí, a budete úspešní už po prvom pokuse, pre istotu naneste šampón ešte raz. Zlikvidujete tak aj húževnaté hnidy alebo práve vyliahnuté larvy, ale spravidla ide o uisťovací krok, že sú vlasy opäť úplne bez vší. Vajíčka totiž zostávajú na vlasoch aj po ich vyliahnutí.

Vyčesať

Potom, čo použijete šampón, musíte mŕtve vši dostať z vlasov. Ani neskúšajte siahnuť po klasických kefách a hrebeňoch. Tieto malé mrchy sa držia vo vlasoch aj ako mŕtve. Tu je potrebné siahnuť po väčšom kalibre, akým sú špeciálne vyčesávacie hrebene určené špeciálne pre túto úlohu. Rovnako ako šampóny ich kúpite v každej lekárni a drogérii. Majú tak husté zuby, ktoré nevynechajú ani jednu voš.
Hrebeň na vši

Pred samotným vyčesávaním namočte vlasy do vody a učešte klasickým hrebeňom. Jednak sa voš na suchých vlasoch oveľa lepšie pohybuje (takže bude zložitejšie ju chytiť) a jednak to nebude toľko ťahať. A ideme na to: hrebeňom postupujte smerom od korienkov ku končekom. Dlhšie vlasy rozdeľte na jednotlivé časti (napríklad ich zopnite sponkou).

Pozornosť venujte hlavne vlasom tesne pri hlave a v oblasti okolo uší a na zátylku, kde vši najčastejšie kladú vajíčka. Hrebeň priebežne umývajte prúdom vody alebo horúcou mydlovou vodou, optimálne vždy po 2-4 prečesaniach, pretože sa na ňom budú hromadiť hnidy, vajíčka i mŕtve vši. Potom ešte prejdite hlavu bez hrebeňa. Hmatom najlepšie ucítite, kde sa ešte drží nejaký ten parazit. Je to síce pracnejšie než hrebeň, ale len tak si budete stopercentne istí, že je vo vlasoch nezostal ani jeden parazit.

Vyčesané vši (pod vlasy dajte biely papier alebo stojte vo vani či sprchovom kúte) dôkladne spláchnite do toalety.

Vyprať

Tiež je nutné vyvariť, resp. vyprať na vysokej teplote osobnú bielizeň a obliečky, dôkladne ich vysušiť a vyžehliť. Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať minimálne v dvoch cykloch na odporúčanej teplote, dôkladne vysušiť, vystaviť účinku slnečného žiarenia, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz.

Matrace, žinenky používané v škole je tiež nutné postriekať prípravkom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť slniečku a nepoužívať aspoň 3-4 dni. Predmety prichádzajúce do priameho kontaktu s vlasmi (hrebene, kefy) je potrebné ošetriť prípravkom na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru.

Babské rady

Predtým sa problém riešil veľmi radikálne: umytie hlavy petrolejom alebo benzínom. Tak na tento spôsob radšej zabudnite. Jednak môže petrolej či benzín vážne poleptať pokožku hlavy, a jednak (pretože ide o horľaviny) hrozí nebezpečenstvo vzplanutia.

Keď ani to nepomohlo, nešťastník sa skrátka ostrihal na ježka či dohola. A vôbec pritom nezáležalo, či to bol chlapec alebo dievča s dlhými blond kučerami. Aj táto cesta už dnes nie je príliš obvyklá, aj keď je pravda, že z krátkych vlasov sa vši odstraňujú omnoho ľahšie.

Vyvarujte sa tiež použitiu šampónu pre zvieratá. Čo pomáha vášmu štvornohému miláčikovi, môže dieťaťu skôr priťažiť.

Video: Zima je sezónou vší

Viac o všiach na modrykonik.sk

Použité zdroje:

  1. http://www.elekarnice.cz/pro-vsechny/ves-detska/
  2. https://www.drmax.sk/vitar-hreben-na-vsi-kovovy/

Hodnotenia a skúsenosti so všami

Máš skúsenosť so všami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ingridd  26. sep 2016

Vyčesávať denne a izolovať textílie na 4 týždne

VLASY: na úvod zahubiť a vymyť z vlasov živé vši ktorýmkoľvek prípravkom z lekárne. Následne 4 týždne denne vyčesávať vlasy v predklone nad vaňou, pramienok po pramienku, od pokožky až ku končekom, hustým hrebeňom. Najlepší je s hustými špirálovitými zúbkami, vytrhá síce dosť vlasov, ale vyčeše ozaj všetky hnidy.

Šampón z lekárne použite ja po 2 a 4 týždňoch. Skúšali sme aplikovať aj žehličku na vlasy.

Tento postup je potrebné aplikovať na každého člena domácnosti. Upozorniť každého, kto s dieťaťom prišiel do styku, rodinu, priateľov, spolužiakov, učiteľky.

TEXTÍLIE: vyprať v texte uvedeným spôsobom všetky textílie, posteľnú bielizeň, vankúš, paplón, plyšákov, oblečenie, vysušiť a izolovať v natesno zviazaných igelitových vreciach na 4 týždne.

Hrebene, kefy, sponky vydezinfikovať v chlórovom dezinf. prostriedku , vyprať v práčke, vysušit a tiež izolovať v zaviazanom sáčku.

BYT: Matrac, sedačku nastriekať sprayom ako je uvedené vyššie v texte, opakovane. Podlahy povysávať do vody, alebo vrecko z vysávača ihneď vyhodiť po každom vysávaní. Podlahy a nábytok utrieť dezinfekčným prostriedkom alebo celý byt napariť parným čističom, opakovane, ak sa dá.

Po 4 týždňoch môžete vybaliť igelitové vrecia,poriadne povytriasať vonku na záhrade všetko, čo v nich bolo, prípadne povysávať.

To už by ste mali byť v pohode a bez vší, nám sa to takto podarilo. Ako prevenciu používame čajovnîkový olej do vlasov priamo na záhlavie a na spánky alebo do šampónu a starostlivé prezeranie vlasov aspon 1x za týždeň.
3 ľudia považujú za užitočné
lucanka49  23. sep 2016

Prevencia

Zatiaľ sme vši chvála bohu nemali, no a dúfam, že ani mať nebudeme. No ako prevenciu mám overené dať do každého šampónu, čo máme doma pár kvapiek tee tree olejčeku,nestojí veľa a používa sa len po kvapkách.

Keď je v šampóne, potom len premiešam a používame normálne ako šampón.

Ak je už v škôlke potvrdené, že sú vši, kvapnem dcérke pár kvapiek aj na vlásky a rozotriem, krásne voňajú. :)

Neodporúčam však používať dlhodobo, lebo trošku vysúša pokožku, ale v tom šampóne to nie je tak koncentrované. Držte sa maminky, lebo čoskoro príde zase to obdobie.
7 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke