Vojtova metóda predstavuje v dnešnej dobe vhodnú terapiu v oblasti vád pohybového ústrojenstva, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Metóda spočíva v náuke pohybov zo vzorov, ktoré sú vrodené. Pacient ich v sebe "má" a metóda ich v ňom vyprovokuje dráždením spúšťacích, aktivačných zón. O to viac je táto liečba potrebná v prípadoch, kedy sú vady spôsobené poruchami mozgových funkcií. Liečba Vojtovou metódou nie je krátkodobou záležitosťou, ale môže trvať aj niekoľko mesiacov, či rokov. Okrem účinkov tejto liečby sa často skúma aj vplyv na psychiku pacienta.
Zakladateľom tejto metódy je neurológ Dr. Václav Vojta, ktorý počas liečby detí s DMO objavil reflexnú lokomóciu, čiže pohyb vpred, ktorý sa aktivuje z 3 základných polôh. A to z polohy na bruchu, na chrbte a na boku. Tento pohyb vráti funkčnosť svalom, ktoré človek nedokáže vedome pri svojom pohybe používať. Lokomócia tak aktivuje slabé a nepoužívané svaly.
V 3 uvedených polohách sa Dr. Vojtovi podarilo vyvolať nevedomé motorickú reakciu trupu a končatín, ktoré smerujú vpred. Jedná sa pritom o vrodené pohybové vzory, pretože tieto dokázal u detí s DMO znovu zopakovať a dokonca potvrdiť aj u úplne zdravých novorodencov. Vďaka tomuto zisteniu sa potvrdilo, že deti s DMO žijú s funkčnou blokádou v rámci pohybového vývinu a je možné ju včasnou liečbou liečiť ako u novorodencov1, tak dojčiat, detí aj dospelých.
K aktivácii svalov a pohybového ústrojenstva pacientov s poškodeným CNS a pohybovým systémom vyvíja terapeut cielený tlak až v 10 zónach na tele pacienta (trup a končatiny), ktorým sa hovorí aktivačné zóny. Cieleným tlakom na tieto miesta dôjde k reflexnému plazeniu a otáčaniu, čo sú komplexy nezávislé na vôli pacienta, v ktorých sú obsiahnuté všetky základné prvky ľudského pohybu vpred.
S deťmi cvičenie vykonáva skúsený a vyškolený fyzioterapeut, ktorý zároveň učí rodičov, ako cvičenie vykonávať doma. Rodičia s deťmi cvičia túto metódu aj niekoľkokrát denne, pričom jedno cvičenie trvá od piatich do dvadsiatich minút. Dĺžka cvičenia závisí od veku dieťaťa.
U dospelých pacientov má cvičenie za cieľ zmierniť ťažkosti a udržať existujúce pohybové funkcie, pričom vylúčená nie je ani obnova funkčných zručností. Dĺžka cvičenia je úplne individuálna záležitosť. K domácemu cvičeniu jedinec potrebuje druhú osobu, inštruovaného fyzioterapeuta.
Vojtova metóda a jej aplikácia sa líši v závislosti od veku pacienta. U detí je Vojtova metóda používaná v iných prípadoch ako u dospelých. Pôvodne bola táto metóda zameraná len na deti od 4 rokov. Jej účinky sa však prejavili aj u dospelých, a to v úspešnosti liečby mnohých ochorení.
Detské ochorenia
Ochorenia dospelých jedincov
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu