Vitamíny patriace do skupiny B tvorí približne 17 vitamínov. Vitamíny B sú rozpustné vo vode a sú to látky, ktoré sú nevyhnutné pre správny rast a vývoj organizmu a nervovej sústavy. Dá sa povedať, že ovplyvňujú mnohé metabolické procesy v organizme. K najznámejším vitamínom patrí B1, B2, B6, a B12.
Prírodné zdroje vitamínu B1 sú strukoviny, orechy, droždie, celozrnné výrobky, mäso, pečeň.
Vitamín B1 sa inak nazýva aj tiamín a ovplyvňuje funkciu enzýmov v organizme. Dojčené deti dostávajú vitamín B1 v materskom mlieku. Po ukončení dojčenia11 je dôležité pridať do stravy produkty s obsahom tohto vitamínu.
Nedostatok vitamínu B1 má mnoho prejavov. Pri nedostatku sa popisuje ochorenie, ktoré sa nazýva beri-beri. Toto ochorenie má najvyšší výskyt v ázijských oblastiach, najmä u ľudí, ktorí jedia iba ryžu. U nás je nedostatok zaznamenaný najviac u malých dojčených detí, ktorých matky nemajú dostatočne vyváženú a plnohodnotnú stravu.
Nedostatok sa diagnostikuje pomocou krvných testov.
U dojčených11 detí je potrebné liečiť dieťa, ale aj matku. Dávka tiamínu sa upravuje podľa veku a hmotnosti. Počas prvých dňoch sa uprednostňuje podanie vitamínu priamo do žily a až po niekoľkých dňoch sa prejde na tabletkovú formu.
Zdrojom vitamínu B2 je mäso, pečeň, vajcia, mlieko a zelená zelenina. Vitamín B12 je taktiež dôležitý pri rôznych biochemických procesoch v organizme.
Nedostatok vitamínu je u nás zriedkavý. Deficitom trpia ľudia, kde je nedostatok mäsa a mliečnych výrobkov.
U ľudí s nedostatkom vitamínu B2 sa podávajú preparáty v tabletovej forme, niekedy sa podáva komplex celej skupiny vitamínu B. Následne dôjde k rýchlemu zlepšeniu stavu.
Vitamín B6, inak nazývaný pyridoxín, pyridoxal a pyridoxiamín sa najčastejšie nachádza v mäse, mrkve, pečeni, rybách, obilninách. Je nevyhnutný pre správnu funkciu centrálneho systému, je teda nevyhnutný pre správne fungovanie nervového systému.
Nedostatok je vzácny a môže sa objaviť pri liečbe liekmi, ktoré znehodnocujú vitamín B6 (pri liečbe TBC). Medzi ochorenia spojené s nedostatkom vitamínu B6 patrí srdcový infarkt, depresia1, chudokrvnosť, hladovanie, zlyhanie obličiek, dialýza a ďalšie iné ochorenia.
Pri nadmernom príjme vitamínu, môže dôjsť k predávkovaniu sa. Medzi typické prejavy predávkovania patrí svalová slabosť alebo poruchy citlivosti.
Zdrojom tohto vitamínu sú vnútornosti, mušle, mäso, hydina, vajcia, mlieko, niektoré cereálie a droždie. Vitamín pomáha pri tvorbe červených krviniek a udržiava správnu funkciu nervového systému, vitamín je uskladnený v pečeni.
Organizmus vstrebe vitamín lepšie zo živočíšnych zdrojov viac ako z rastlinných.
Medzi rizikové skupiny pacientov, u ktorých hrozí deficit vitamínu B12 patria:
Nedostatok sa lieči podávaním preparátov s vitamínom B12, odporúča sa podávanie aj iných vitamínov patriacich do skupiny B, pretože tak sa zabezpečí lepšie vstrebávanie z tráviaceho traktu do krvi. Hematológ pri ťažkom deficite odporučí podávanie vitamínu injekčne do svalu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu