Vitamín C čiže kyselina L-askorbová, je vo vode rozpustná látka, ktorá podlieha rýchlej metabolizácii. Ľudské telo nevie vitamín C syntetizovať a je teda závislé na jeho príjme stravou. Vitamín C si nedokáže okrem človeka vytvoriť len niekoľko málo druhov živočíchov (napr. netopiere, morčatá). To viedlo niektorých vedcov k hypotéze, že sa jedná o genetický defekt.
Vitamín C je významný antioxidant. Zúčastňuje sa detoxikačných mechanizmov tela, syntézy kolagénu, metabolizmu tukov, karnitínu a aminokyselín, podporuje vstrebávanie železa zo stravy. Má vplyv na aktivitu enzýmov (zvyšuje napr. aktivitu inzulínu, ovplyvňuje hormóny štítnej žľazy). Podávanie vysokých dávok solí kyseliny L-askorbovej, askorbanu, pôsobí ako liečba alebo ako podporná terapia pri liečbe vírusových a bakteriálnych ochorení, chorôb parazitmi, rakoviny, chronických zápalov, šokových stavov, otráv, kardiovaskulárnych ochorení, autoimunitných ochorení, psychických porúch, očných problémov, radiačného poškodenia, pri hojení rán a popálenín.
Oficiálne odporúčané denné dávky preventívneho charakteru v krajinách Európskej únie sa pre dospelého človeka pohybujú v rozmedzí 60 až 120 mg/deň. Avšak podľa genetickej hypotézy (potreby vitamínu C u iných druhov živočíchov, predovšetkým primátov) je potrebná dávka výrazne vyššia - 4 až 10 g/deň (teda 40 až 100 mg/kg/deň). V období tehotenstva, pri dojčení11, fajčení, strese či po očkovaní potreba vitamínu C rastie, v prípade ochorenia až stonásobne.
Medzi väčšie prírodné zdroje vitamínu C patrí rakytník, acerola, šípky, čierne ríbezle, citrusy, brusnice, červené ríbezle, černice, červená paprika, moruša, kyslá kapusta. Varom sa zničí až 60% vitamínu C, sušením až 50%. Prírodné zdroje ale nie sú ani zďaleka dostatočné pre megaskorbickú liečbu. Tu je potrebné sa spoľahnúť na čistý syntetický vitamín C.
Medzi príznaky miernejšieho až stredného nedostatku vitamínu C patrí únava, zníženie obranyschopnosti, predĺženie doby rekonvalescencie po chorobách, zhoršené hojenie rán, zvýšenie krvácania, u detí spomalený rast. Príznaky extrémneho nedostatku sú - skorbut (krvácavosť, anémia - chudokrvnosť, opuch kĺbov a ďasien, strata zubov, žalúdočné vredy, krehkosť kostí, svalová atrofia, vysoká chorobnosť, sterilita) a u dojčiat SIDS1.
Toxicita vitamínu C je veľmi nízka. Aj vo veľmi vysokých dávkach je výrazne nižšia ako u liečiv. Za určitých podmienok je možný vznik oxalátových kameňov. Vzhľadom k rozpustnosti vo vode, vylučovaniu močom a rýchlej metabolizácii je riziko predávkovania sa vitamínom C mizivé. Pri vyšších dávkach askorbátu podávaných perorálne sa môže objaviť plynatosť. Výnimočne sa objaví podráždenie žalúdka, vracanie. Pri prekročení medze tolerancie sa objaví hnačka, ktorá rýchlo vymizne po znížení dávky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu