Vitamín A (retinol, retinal, kyselina retinoova) sa zaraďuje k vitamínom, ktoré sú rozpustné v tukoch. Ovplyvňuje zrakové funkcie a patrí medzi vitamíny, ktoré ovplyvňujú povrch kože a slizníc, tvorbu slizničného hlienu, metabolizmus kostí a zubov, vývoj placenty, rast a tvorbu spermií.
Vitamín A je dôležitý pre videnie v šere a pre vnímanie farieb. Na správne vstrebanie vitamínu A je potrebná správna funkcia čreva a žlč. Po vstrebaní z čreva sa vitamín A ukladá do pečene. Pečeň je teda hlavná zásobáreň pre vitamín A.
Denná potreba vitamínu A závisí od veku, priemerne je to však okolo 375- 1200 ug, najväčšia potreba vitamínu A je u dojčiacich matiek.
K prirodzeným zdrojom vitamínu A patrí: vajcové žĺtka, vnútornosti, najmä pečeň, kolostrum, materské a kravské mlieko, farebná zelenina a zrelé ovocie.
Nedostatok vitamínu A vzniká pri:
Liečba závisí od príčiny vzniku nedostatku vitamínu A. Ak je nedostatočný príjem v potrave, najprv sa odporúča príjem väčšieho množstva mlieka, mliečnych výrobkov, zeleniny a ovocia. V niektorých prípadoch lekár doporučí podávanie 1500mg vitamínu A denne.
Dĺžka liečby trvá len do upravenia stavu, pretože pri dlhodobom užívaní preparátov vitamínu A hrozí predávkovanie. Ak sú prítomné poruchy vstrebávania, tak sa podáva rozpustná forma vitamínu A.
Nadbytok vitamínu A vzniká pri jeho nadmernom príjme počas dlhšej doby. U malých dojčiat sa pri podávaní vitamínu A môže rýchlo spôsobiť nadbytok vitamínu A. U dojčiat sa pri nedostatku vitamínu A preto odporúča podávanie vitamínu A každý druhý alebo tretí deň.
Matkám, ktoré boli liečené masťami s obsahom retinoidov, sa rodia častejšie deti s vrodenými anomáliami.
Liečba spočíva v zamedzení prijímania vitamínu A v potrave alebo vo vitamínových preparátov. Prognóza je dobrá.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu