Pre deti je prirodzené, že skúmajú svoje okolie tým, že sa dotýkajú a ochutnávajú predmety okolo seba. Preto sa často stretávame s tým, že deti často vdýchnu cudzí predmet do pľúc.
Udusenie hrozí aj vtedy, ak dieťa prijíma tuhú potravu pri nedostatočne vyvinutom chrupe a pri nedostatočnej koordinácii dýchanie, žutia a prehĺtania.
Náchylnosť detí na vdýchnutie predmetu je vyššia, pretože postavenie hlasiviek a hrtana je u detí iné ako je to u dospelých osôb. Medzi najčastejšie vdýchnuté predmety a potraviny patria korálky, špendlíky, malé plastové hračky,1 orechy, okrúhle potraviny a iné.
Cudzí predmet podráždi hltan, dieťa preto začne plakať alebo kašľať. Pri vdýchnutí predmetu môže dôjsť k čiastočnej alebo úplnej blokáde dýchacích ciest. Pri úplnej blokáde ide o vážny stav, pretože prístup kyslíka je zamedzený a dieťa nie je zásobené kyslíkom.
Pri vdýchnutí cudzieho predmetu sa robí RTG hrudníka a často je nutné previesť v celkovej narkóze bronchofibroskopiu. Pri vyberaní predmetov sa používa bronchoskop, je to nástroj, ktorý má v sebe optické zariadenie a drobné kliešte pomocou ktorých sa vytiahne drobný vdýchnutý predmet.
Bronchoskop sa vsunie do dýchacích ciest cez hrtan a hlasivky a na monitore sa zobrazia priedušky, ak sa nájde cudzí predmet, tak sa vytiahne kliešťami, ktoré sú súčasťou bronchoskopu. Je to rýchly a účinný spôsob ako vytiahnuť predmet z pľúc.
Bronchoskopia by sa mala zvážiť aj u detí, u ktorých pretrváva dlhodobo zápal pľúc v dolnej časti pľúc, pretože sa tam môže nachádzať drobný predmet, ktorý spôsobí zápal pľúc.1
K ďalším vyšetrovacím metódam patrí vyšetrenie krvných plynov a CT vyšetrenie.
Medzi ochorenia spojené so zvýšeným rizikom vdýchnutia cudzieho predmetu patria:
Prvým krokom pri závažnom dusení je zachraňovať dieťa a až potom sa volá zdravotná pomoc.
Ak išlo o vdýchnutie malého predmetu, treba ísť od nemocnice, kde sa urobí spomínaná bronchoskopia a predmet sa vytiahne.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu