Uzliny na hlave sú súčasťou lymfatického systému. Patria sem všetky lymfatické uzliny, lymfatické cievy s lymfou. Zväčšené lymfatické uzliny nás môžu upozorniť na infekciu alebo nejaké závažné systémové ochorenie.
Lymfatické uzliny sú malé oválne útvary, ktoré sú súčasťou lymfatického systému. Sú rozmiestnené po celom tele. V lymfatických uzlinách sa nachádzajú imunitné bunky. Uzliny sú dôležité pre správnu funkciu imunitného systému, pôsobia ako filter pre cudzorodé a nádorové bunky.
Lymfatické uzliny sú navzájom poprepájané lymfatickými cievami. Tekutina lymfatických ciev sa nazýva lymfa a nakoniec ústi do žilového systému.
Lymfatické uzliny majú svoj klinický význam. Pri infekcii alebo rôznych ochoreniach sa zväčšia, opuchnú a môžu byť bolestivé. Zmeny na lymfatických uzlinách sú odlišné pri infekčných a nádorových ochoreniach.
Je mnoho príčin, ktoré spôsobujú zväčšenie lymfatických uzlín. Medzi tieto príčiny patria:
Prejavy zväčšených lymfatických uzlín sa líšia. Pacienti sú často bez prejavov a zväčšené lymfatické uzliny nájde lekár náhodne pri bežnom vyšetrení. Veľmi dôležité sú údaje, ktoré súvisia so základným ochorením, tzv. pridružené prejavy. Napr. horúčka, nočné potenie, chudnutie, bolesť hrdla1 alebo zubov.
Zväčšené uzliny môžu byť bolestivé, koža nad uzlinou môže byť začervenaná. Uzlina na pohmat môže byť tvrdá ako skala, vtedy ide väčšinou o nádorové ochorenie. Ak je mäkká, tak najčastejšie ide o infekčný pôvod zväčšenia uzliny.
Uzliny u detí reagujú na vonkajšie stimuly rýchlejšie ako u dospelých. U detí je dôležité hodnotiť lymfatické uzliny vzhľadom na vek dieťaťa, pretože ich veľkosť sa mení.
Novorodenec1 nemá hmatateľné žiadne lymfatické uzliny. Do 10.-12.roku života postupne lymfatické tkanivo pribúda, a preto u detí môžu byť hmatateľné uzliny. Ide o normálny nález. U týchto detí veľkosť uzlín nepresahuje v oblasti kurku, v podpazuší a v slabinách viac ako 1 cm. V slabinách môžu mať uzliny dokonca až 1,5 cm.
Ak sa u dieťaťa nájdu väčšie uzliny za ušami, nad kľúčnou kosťou, v zákolennej jamke, v oblasti brucha alebo hrudníka, ide vždy o abnormálny nález, pri ktorom treba zistiť a vyšetriť príčinu zväčšenia uzlín.
Zväčšenie lymfatických uzlín sa delí na:
Liečba zväčšených lymfatických uzlín závisí od príčiny. U detí je najčastejšou príčinou zväčšenia lymfatických uzlín infekcia, preto liečba zahŕňa antibiotiká4 a podpornú liečbu. Ak ide o onkologické ochorenie, liečba patrí do rúk onkológa a pátra sa či ide o metastázu, alebo nádor vznikol prvotne v uzline.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu