Určenie otcovstva

Určenie otcovstva na Slovensku má svoje právne pravidlá. Nie je totiž možné zapísať do rodného listu dieťaťa „len tak hocikoho“. S tým sú však spojené aj mnohé problematické situácie, na ktoré matka, ale i otec môžu v praxi naraziť. Ako sa teda otcovstvo na Slovensku určuje a ako prebieha proces zapretia otcovstva? To sa dozvieš v našom článku.
určenie otcovstva na matrike

Určenie otcovstva môže byť v prípade nezhody rodičov nesmierne zdĺhavá záležitosť.

Ako sa určuje otcovstvo?

Otcovstvo možno určiť pred narodením, ihneď po narodení dieťaťa, no rovnako je to možné i po rokoch. Dôležitým slovom v tomto prípade je domnienka. Keďže určenie otcovstva je v praxi bez DNA testov otcovstva ťažko preukázateľné, postupuje sa práve na základe domnienok ukotvených v zákone o rodine. Presnejšie sa zohľadňujú tieto domnienky:

1. Manžel matky

  • Prvou domnienkou je manželstvo – predpokladá sa, že do vzťahu nevstupuje žiadna tretia osoba, respektíve druhý muž. Muž, teda manžel, sa stáva otcom dieťaťa, akonáhle sa jeho manželke narodí dieťa. V takejto situácii nie je potrebné žiadne prehlásenie, na matrike sa otec zapisuje takpovediac automaticky.
  • Platí to aj v prípade, že došlo k rozvodu manželov a najneskôr 300 dní po rozvode sa rozvedenej matke narodí dieťa. Výnimkou je len situácia, ak by sa rozvedená matka do 300 dní po rozvode znovu vydala za iného muža. Vtedy sa za otca považuje jej druhý (nový) manžel.

2. Súhlasné vyhlásenie rodičov na matrike

  • Druhá domnienka sa týka partnerov, ktorí nie sú zosobášení, a matka nebola vydatá za iného muža 300 dní pred narodením dieťaťa. Domnienku manželstva tu teda aplikovať nemožno, a preto sa otec zapisuje do rodného listu až vtedy, ak spolu s matkou podajú súhlasné vyhlásenie rodičov na matrike. Predpokladá sa tu totiž, že ak muž na matrike vyhlási, že je otcom dieťaťa, je ním aj v skutočnosti.
  • Opäť tu však máme jednu, i keď nie častú výnimku – súhlasné vyhlásenie na matrike môže urobiť len plnoletá osoba. V prípade maloletých otcov je to možné len na súde.

3. Rozhodnutie súdu

  • Otcovstvo určené rozhodnutím súdu spadá pod tretiu domnienku o otcovstve, ktorá sa dá uplatniť len v prípade, že sa prvé dve domnienky aplikovať nedajú. Teda matka a otec nie sú zosobášení a rodičia z nejakého dôvodu neurobili súhlasné vyhlásenie na matrike.
  • Pri súdnom rozhodnutí sa berú do úvahy dve súvisiace okolnosti – sexuálny partner matky a dátum narodenia dieťaťa. Pracuje sa s domnienkou, že otcom dieťaťa je muž, ktorý mal pohlavný styk s matkou dieťaťa v čase, od ktorého neprešlo menej ako 180 dní a viac ako 300 dní do narodenia dieťaťa.
  • Na rozdiel od prvých dvoch domnienok, táto sa dá uplatniť len v prípade, že niektorá z osôb (matka či otec) podajú návrh na súd. Ten sa okrem určenia otcovstva, pri ktorom môže nariadiť aj testy DNA, bude venovať i vyživovacej povinnosti a podmienkam stretávania sa rodičov s dieťaťom.

Zapretie otcovstva

  • Keďže sa otcovstvo určuje väčšinou len na základe domnienok, počíta sa i s možnosťou, že tieto domnienky nemusia byť pravdivé. Práve z toho dôvodu existuje aj možnosť zapretia otcovstva. Hoci by sa mohlo zdať, že k tomuto kroku pristupujú len muži, urobiť ho môžu aj samotné dieťa alebo matka. Neplnoleté dieťa však musí byť zastúpené opatrovníkom.
  • Otcovstvo možno za určitých podmienok zaprieť v týchto lehotách:
    • 3 roky od narodenia dieťaťa v manželstve alebo po súhlasnom vyhlásení rodičov, ak niektorí z rodičov nadobudnú závažné podozrenie, že otec v rodnom liste nie je biologickým otcom,
    • 3 roky od momentu, ako osoba (otec, matka či dieťa) nadobudli závažné podozrenie, že otec zapísaný v rodnom liste nie je biologickým otcom.
  • Medzi závažné podozrenia sa radia situácie:
    • zdravotné problémy otca zapísaného v rodnom liste, ktoré by mu v tomto čase znemožňovali splodiť dieťa,
    • odlišná genetika otca a dieťaťa, na ktorú sa prišlo napríklad počas procesu zisťovania, či sú otec a dieťa geneticky zhodní – napríklad pri darovaní orgánov, kostnej drene, atď.
  • Možnosť zaprieť otcovstvo nepripadá do úvahy, ak si to niektorí z rodičov alebo dieťa „len“ želajú. Často je zapretie otcovstva požadované napríklad pre zlé vzťahy v rodine, pre nezáujem otca o dieťa alebo pri zmene partnera matky, ktorý by si chcel dieťa osvojiť. Žiaľ, takéto žiadosti na súde neprejdú.

Testy otcovstva

  • V súdnych konaniach, ktoré sa venujú určovaniu, ale aj zapretiu otcovstva, sa využíva metóda analýzy DNA, tzv. testy otcovstva. Odoberá sa buď vzorka slín, alebo krvi a na základe výsledkov súd rozhodne, či sa otcovstvo určí alebo zaprie.
  • Ak testy otcovstva navrhne súd v rámci súdneho konania, ide o súdnoznalecké testy a počas odberov vzoriek musí byť prítomný súdny znalec. V porovnaní s komerčným testovaním otcovstva (pre vlastnú informovanosť v prípadoch, v ktorých nie je zahrnutý súd) sú súdnoznalecké testy aj omnoho drahšie.

Testy otcovstva

Domnienka, že testy otcovstva podstupujú len podvedení muži, je úplne mylná. Často sa táto analýza DNA využíva aj v omnoho komplikovanejších a náročnejších situáciách – pri dokazovaní otcovstva na súde, po otehotnení v čase, kedy mala žena stáleho partnera a zároveň nedobrovoľný nechránený pohlavný styk s iným mužom, alebo pri identifikácii telesných pozostatkov. Prípadov môže byť skutočne mnoho… Poď sa pozrieť, kedy sa dá otcovstvo zistiť, aká vzorka je skúmaná a aké výsledky ti testy otcovstva môžu priniesť.


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

NIPT test

Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.


Viac o tehotenstve a rodičovstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s určením otcovstva

Máš skúsenosť s určením otcovstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke