Určenie otcovstva na Slovensku má svoje právne pravidlá. Nie je totiž možné zapísať do rodného listu dieťaťa „len tak hocikoho“. S tým sú však spojené aj mnohé problematické situácie, na ktoré matka, ale i otec môžu v praxi naraziť. Ako sa teda otcovstvo na Slovensku určuje a ako prebieha proces zapretia otcovstva? To sa dozvieš v našom článku.
Určenie otcovstva môže byť v prípade nezhody rodičov nesmierne zdĺhavá záležitosť.
Otcovstvo možno určiť pred narodením, ihneď po narodení dieťaťa, no rovnako je to možné i po rokoch. Dôležitým slovom v tomto prípade je domnienka. Keďže určenie otcovstva je v praxi bez DNA testov otcovstva ťažko preukázateľné, postupuje sa práve na základe domnienok ukotvených v zákone o rodine. Presnejšie sa zohľadňujú tieto domnienky:
Domnienka, že testy otcovstva podstupujú len podvedení muži, je úplne mylná. Často sa táto analýza DNA využíva aj v omnoho komplikovanejších a náročnejších situáciách – pri dokazovaní otcovstva na súde, po otehotnení v čase, kedy mala žena stáleho partnera a zároveň nedobrovoľný nechránený pohlavný styk s iným mužom, alebo pri identifikácii telesných pozostatkov. Prípadov môže byť skutočne mnoho… Poď sa pozrieť, kedy sa dá otcovstvo zistiť, aká vzorka je skúmaná a aké výsledky ti testy otcovstva môžu priniesť.
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.
Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu