Únik moču u žien

Únik moču alebo inkontinencia predstavuje citlivý zdravotný problém, ktorého sa v tehotenstve a po pôrode obáva každá žena. Prečo inkontinencia u žien v priebehu života vzniká, aké sú možnosti na jej nápravu a existujú aj nejaké preventívne opatrenia, ktoré by úniku moču predišli? Aj týmto témam sa budeme v našom článku venovať.

Únik moču v tehotenstve

Únikom moču môžu trpieť aj mladé ženy po tehotenstve a pôrode.

Čo je to inkontinencia?

  • Inkontinencia popisuje neželaný jav v organizme, počas ktorého dochádza k spontánnemu úniku moču. Znamená to teda, že moč sa vylučuje i v situáciách a v činnostiach, kedy sa osoba vedome nesnaží o vymočenie zapájaním svalstva panvového dna.
  • Najčastejšie samovoľný únik moču nastáva pri kýchaní, smiechu, kašľaní, rýchlej chôdzi alebo pri športe. V závislosti od typu inkontinencie však môže moč v rôznom objeme unikať aj v situáciách, pri ktorých sa na panvové dno nevyvíja žiaden tlak a nečelí teda nijakému náporu.
  • Inkontinencia sa spomína u seniorov a žien v produktívnej etape života, no trpieť ňou môžu muži, ženy i deti bez ohľadu na vek. Únik moču sám osebe nepredstavuje ochorenie, no ide len o dôsledok súhry viacerých rizikových faktorov – obezita, opakované zápaly močového ústrojenstva, tehotenstvo a pôrod, cukrovka či rôzne poúrazové stavy.
  • Hoci sa pojem inkontinencia vo všeobecnosti spája len s únikom moču, v skutočnosti tento pojem v širšom rozhraní zahŕňa aj neschopnosť zadržiavať stolicu. V takých prípadoch sa už hovorí o fekálnej inkontinencii.
  • Pozri si viac všeobecných informácií o inkontinencii v našom samostatnom článku:

Inkontinencia

Inkontinencia sa nám často spája len s obrazom staršieho človeka. V skutočnosti však únikom moču môže trpieť ktokoľvek – bez ohľadu na vek a pohlavie. Ako sa inkontinencia definuje, prečo vlastne vzniká a aké sú najčastejšie rizikové faktory? A čo taká liečba? Existuje vôbec? Aj to sa dozvieš v našom článku.


Inkontinencia a panvové dno

  • V súvislosti s únikom moču môžeš často počuť aj termín panvové dno. Hoci nejde o cudzie slovo, mnoho ľudí nemá konkrétnu predstavu, čo panvové dno presne znamená. V podstate ide o skupinu svalstva v dolnej časti panvy, ktorá vytvára funkčnú oporu pre orgány, ktoré sa v tejto časti tela nachádzajú.
  • Menovite ide o močový mechúr, močovú rúru, konečník a v prípade žien i maternicu. Sila a schopnosť adaptácie štruktúr panvového dna sa počas života menia, pričom na ne negatívne vplývajú vzniknuté infekcie daných orgánov, nadmerné zaťaženie počas tehotenstva, ale i úrazy či starnutie.
  • Prečítaj si viac o príznakoch oslabeného panvového dna:

Oslabené panvové dno

Oslabené panvové dno prináša veľa zdravotných nepríjemností, za ktoré sa nie je nutné hanbiť. Panvové dno je jednou z najdôležitejších štruktúr ľudského tela. Svaly panvového dna sú uložené hlboko v tele a neslúžia k pohybu konkrétnych kĺbov ako povrchovo uložené svaly. Preto si mnoho z nás uvedomí ich dôležitosť až v okamihu, kedy začnú ochabovať a nepríjemne na seba upozorňovať.


Únik moču u žien

  • Ženy sú na únik moču náchylnejšie omnoho viac ako muži, pričom je ťažké viesť presné štatistiky, pretože len časť žien tento problém aktívne rieši so svojím lekárom. Odhaduje sa však, že sa s inkontinenciou počas života stretne až 30% žien, a to už v pomerne skorom veku – tieto problémy sa môžu hlásiť už okolo 25. roku života, pričom najčastejšie nastupujú po 50tke.
  • Rizikové faktory na vznik močovej inkontinencie u žien sú úzko späté s hormonálnymi procesmi v ich organizme – často je spúšťačom celého problému tehotenstvo, pôrod či menopauza, kedy dochádza k funkčným zmenám v oblasti panvového dna.
  • Rovnako sa sem však radí aj vyššia náchylnosť na zápaly močového traktu. Ženy si zápalom močových ciest prejdú omnoho častejšie ako muži, pričom za túto predispozíciu zodpovedá ich anatómia, konkrétne kratšia močová trubica, vďaka ktorej sa baktérie z intímneho prostredia dostanú do močového mechúra oveľa rýchlejšie ako u mužov.

Inkontinencia v tehotenstve

  • Ak sa spontánny únik moču objaví už v tehotenstve, hovoríme o tzv. stresovej inkontinencii. Pod pojmom stres sa v tomto prípade má na mysli zvýšený tlak či nadmerný nápor na panvové dno, močový mechúr a močový zvierač.
  • Rastúca maternica začína v tehotenstve doslova utláčať vnútorné orgány. Okrem čriev a žalúdka si svoje odtrpí aj močový mechúr. Znižuje sa tak jeho kapacita a nadovšetko v neskorších štádiách tehotenstva čelí aj mechanickému dráždeniu – kopancom bábätka. Tieto podnety idú ruka v ruke so zmeneným ťažiskom tela a vyššou hmotnosťou panvy. Je teda logické, že oblasť panvového dna tehotenstvo ako také poriadne oslabí a preskúša.
  • Často sa únik moču v tehotenstve vyskytuje, keď si žena kýchne, zakašle alebo sa dlho smeje. Akonáhle by si spozorovala, že moč v týchto situáciách spontánne uniká, mala by si to spomenúť svojmu ambulantnému gynekológovi. Hoci ide o pomerne tabuizovanú tému, nemala by si si ju nechávať len pre seba, pretože sa časom, respektíve už po pôrode, môže ešte viac zhoršiť.
  • Lekár sa bude primárne zaujímať o náchylnosť tvojho močového ústrojenstva na vznik infekcií. Ak by sa napríklad preukázal prebiehajúci zápal, zaháji jeho liečbu, ktorá má často pozitívny vplyv aj na odstránenie prejavov inkontinencie. Príznaky zápalu močových ciest rozhodne nepodceňuj, a už vôbec nie v tehotenstve. Takáto infekcia môže byť pre bábätko nesmierne nebezpečná.
  • Keďže inkontinencia nie je choroba, ale dôsledok ochabnutého svalstva panvového dna, prvým krokom k vyriešeniu tohto problému v tehotenstve je cvičenie a fyzioterapia. Pod dohľadom skúseného fyzioterapeuta si môžeš osvojiť základné cviky, ktoré napomôžu k regenerácii panvového dna. Rovnako s efektívnym a cieleným cvičením môžeš začať i preventívne, či už v začiatkoch tehotenstva, alebo ešte pred otehotnením. Tvoju snahu zúročíš po pôrode a panvové dno sa tak rýchlejšie zregeneruje.


Inkontinencia po pôrode

  • Panvové dno si podstúpi nesmierne mieru záťaže aj pri vaginálnom pôrode32 – okrem toho, že je oslabené dôsledkom tehotenstva, k jeho kondícii neprispievajú ani poranenia hrádze, či už spontánne natrhnutie, alebo cielený nástrih, tzv. epiziotómia.17
  • Únik moču po pôrode sa takisto vníma ako stresová inkontinencia a najčastejšie k nemu dochádza pri všetkých činnostiach, ktoré na panvové dno vyvíjajú nátlak. Okrem už spomenutého kýchania či smiechu, môže ísť aj o zdvíhanie ťažších bremien, prípadne rezkejšiu chôdzu alebo rýchla zmena pozície tela, ak žena v stoji vykoná podrep.
  • Popôrodnú inkontinenciu by si takisto nemala zatajovať pred tvojím lekárom a po ukončení šestonedelia by si mala zahájiť cvičenie s cieľom posilniť oblasť panvového dna. Jemné precvičovanie tohto svalstva môžeš dokonca skúšať už v pôrodnici – v ľahu na posteli môžeš pomaličky zisťovať, do akej miery vieš oblasť zvieračov ovládať, pričom je dôležité podotknúť, že nikdy by si nemala ísť cez bolesť. S náročnejším cvičením je dobré začať až po zahojení intímnej oblasti a regenerácii pôrodných zranení.

Inkontinencia v menopauze

  • Menoapauza predstavuje pre každú ženu obdobie naplnené nežiaducimi zmenami, ktoré so sebou môžu prinášať rôznorodé následky. Pokročilým vekom dochádza k prirodzenému ochabnutiu panvového dna, pričom sa k tomuto problému často pridružia aj nárast hmotnosti a oslabená stena močového mechúra.
  • Tieto faktory sú primárnymi vinníkmi nástupu inkontinencie v období menopauzy a ak žena po niekoľkých tehotenstvách a pôrodoch neprecvičovala panvové dno, únik moču môže byť pomerne častý, nepredvídateľný a rozsiahly.
  • Riešenie inkontinencie v menopauze závisí od jej závažnosti, pričom na samotnú fyzioterapiu nikdy nie je neskoro, hoci je vždy lepšie začínať s cvičením preventívne. Rovnako ako v predošlých prípadoch, aj tu je únik moču dôvodom na návštevu gynekológa, ktorý môže po dohode s pacientkou zvoliť napríklad aj hormonálnu liečbu.

Inkontinencia a hysterektómia

  • Spontánny únik moču sa môže vyskytnúť aj u žien, ktoré podstúpili hysterektómiu,4 teda operačné odstránenie maternice. Vykonáva sa z rôznych dôvodov – či už dôsledkom placentárnych komplikácií pri pôrode, zhubného ochorenia maternice, alebo prítomnosti rozsiahleho myómu.
  • Akonáhle sa z brušnej dutiny odstráni maternica, dochádza k anatomickým zmenám v oblasti panvy. Močový mechúr začína klesať a rovnako sa oslabuje aj panvové dno. Dôsledkom toho žena môže pociťovať častejšie nutkanie na močenie a výnimočný nie je ani samovoľný únik moču.
  • V prípade, že po hysterektómii začneš pociťovať akékoľvek problémy s močením, neodkladaj návštevu lekára. Čím skôr sa problém začne riešiť, o to lepšie. Neskorá liečba vedie k zhoršeniu celého problému.

Čaká ťa pôrod?

Ak plánuješ tehotenstvo, prípadne sa blížiš k jeho cieľovej rovinke, určite neprehliadni naše video o popôrodných zmenách na tele ženy. S pôrodnou asistentkou Kristinou Zemánkovou sme v ňom rozoberali všetky javy, problémy i komplikácie, ktorým po pôrode môže ženské telo čeliť.

Video: Krátkodobé aj dlhodobé následky pôrodu

Rozhovor s odborníkom: Mgr. Kristina Zemánková

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Zmeny na tele po pôrode

Na internete nájdeš množstvo informácií o tom, ako sa tvoje telo mení v priebehu tehotenstva. Avšak čo po pôrode? Zmenám na ženskom tele sa už v tomto období toľko pozornosti nevenuje, pretože v tom čase sa už každý dávno sústredí len na novonarodené bábätko. Avšak aj táto etapa života si zaslúži, aby sa o nej hovorilo. Telo ženy si totiž markantnými zmenami prechádza i po donosení dieťatka. Poď si teda prečítať, čo všetko sa s tvojím telom bude diať a na čo by si sa mala sústrediť.

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Brucho po pôrode

Predstava, že si pri odchode z pôrodnice oblečieš slim džínsy, ktoré si nosila pred tehotenstvom, je síce pekná, no od pravdy môže byť vzdialená aj stovky kilometrov. Telo totiž po pôrode potrebuje istý čas na to, aby sa zotavilo, a len 10% žien odchádza z pôrodnice domov v kondícii, akoby pred chvíľou ani nerodili. Prečo môžeš prvé týždne po pôrode stále vyzerať ako tehotná a vieš brušku v dosiahnutí pôvodnej formy nejako pomôcť? Aj o tom si prečítaš v našom článku…


Viac o ženských problémoch na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s únikom moču u žien

Máš skúsenosť s únikom moču u žien?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke