Turnerov syndróm je vrodené ochorenie vyskytujúce sa len u žien. Zdravá žena má dva ženské pohlavné chromozómy (xx). Príčinou vzniku Turnerovho syndrómu je absencia jedného pohlavného chromozómu, alebo jeho časti, ktorá nesie gény pre vývin pohlavných žliaz a gény pre telesný vzrast.
Syndróm je pomenovaný podľa amerického endokrinológa Henryho Turnera, ktorý v roku 1938 napísal článok, v ktorom zhrnul najvýraznejšie príznaky tohto syndrómu.
Turnerov syndróm sa vyskytuje s frekvenciou 1 prípadu na 2500 žien. V SR sa každý rok narodí 20 až 25 dievčatiek s Turnerovým syndrómom.
Turnerov syndróm nie je spojený s poruchami intelektu, hodnota IQ je rovnaká ako u zdravých jedincov.
Turnerov syndróm možno zistiť pomocou prenatálnej diagnostiky ( amniocentéza18, odber choriových klkov) už počas tehotenstve. Zistenie Turnerovho syndrómu nie je dôvodom k ukončenie tehotenstva. Neskôr sa využíva vyšetrenie karyotypu.
Liečba spočíva v podávaní rastového hormónu od detstva až do dospievania. Rastový hormón sa podáva v injekcii, podkožne (stehná, zadok), každý večer. V dnešnej dobe je k dispozícii injekčné pero.
Kontroly prebiehajú u špecialistu na špecializovanom pracovisku, cca 1 kontrola za 3 mesiace, stráži sa váha, výška, funkcia štítnej žľazy. Vo veku dospievania, 14 - 15 rokov sa vykonáva röntgenový snímok zápästia, zisťuje sa uzavretie rastových kostičiek. Liečba rastovým hormónom ďalej neprebieha, prechádza sa na liečbu ženskými pohlavnými hormónmi, čo je dôležité do budúcna pre plánovanie tehotenstva - IVF.
Ďalšia liečba už obnáša len 1x ročne návštevu a vyšetrenie u endokrinológa a bežné návštevy gynekológa.
Nie je možná, pretože zatiaľ neboli zistené žiadne príčiny vzniku tohto chromozomálneho postihnutia.
Život s Turnerovým syndrómom prináša isté komplikácie, ale môže sa s ním žiť normálny život.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu