Trombus je krvná zrazenina, zátka z krvných doštičiek. Na vzniku zrazeniny sa podieľajú zrážacie faktory. Chýbanie zrážacích faktorov by znamenalo vykrvácanie. Proces vzniku zrazeniny sa nazýva trombóza.2
Zrazeniny sa fyziologicky tvoria vždy pri poranení cievy, zabraňujú teda vykrvácaniu. Existujú stavy, ktorých prejavom je patologická tvorba zrazenín.
Mechanizmy spôsobujúce trombózu2 boli popísané Rudolfom Virchowom. Podľa neho sa tieto mechanizmy nazývajú Virchowova triáda - Virchovow trias. Tromby podľa Virchowova vznikajú:
Existujú stavy a ochorenia, ktoré majú vzťah:
Tromby môžu vznikať v žilách alebo v artériách.
Krvné zrazeniny najčastejšie vznikajú v hlbokých žilách dolných končatín. Trombus upcháva cievu a obmedzuje návrat krvi zo žíl do srdca. Krv obteká trombus a hľadá si cestu cez povrchové žily, aby mohla prejsť. Ide o závažný stav, lebo trombus sa môže kedykoľvek odtrhnúť a vycestovať žilovým systémom až do srdca a pľúc - hovoríme o embólii. Trombus tu upchá cievy a zabráni prietoku krvi.
Príčiny vzniku zrazenín v žilovom systéme:
Tepna alebo artéria je cieva, ktorá vedie krv zo srdca do celého tela a prináša pre všetky orgány kyslík a živiny. Vznik krvných zrazenín v artériovom systéme sa nazýva ateroskleróza. Tromby taktiež upchávajú artérie, preto organizmus následne trpí nedostatkom kyslíka a živín.
Aj tu hrozí riziko vzniku embólie. Odtrhnutý trombus sa môže dostať do nasledovných orgánov:
Zrazeniny vznikajú v spomenutých orgánoch priamo alebo sa tam dostanú, keď sa zrazenina vzniknutá v srdci najčastejšie uvoľní a putuje do týchto orgánov.
Príčiny vzniku artériových zrazenín:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu