Trombóza je tvorba krvných zrazenín v cievach. Zrazeniny môžu vznikať v žilách, ktoré vedú krv do srdca. Alebo môžu vznikať v tepnách, ktoré krv od srdca odvádzajú.
Asi 90% trombov vzniká v hlbokých žilách dolných končatín. Vtedy hovoríme o hlbokej žilovej trombóze. Je to pomerne časté ochorenie. Ročne sa vyskytuje u 3 z 1000 ľudí.
Už v roku 1856 nemecký lekár Virchow popísal tri základné mechanizmy, ktoré môžu viesť k vzniku trombózy. Používajú sa dodnes a nazývajú sa Virchowov trias:
Rizikové faktory sú faktory, ktoré podporujú vznik ochorenia. Medzi ne patrí:
Keďže 90% trombov vzniká v žilách dolných končatinách, trombóza sa prejaví problémami s dolnými končatinami. Väčšinou je postihnutá iba jedna noha. Výnimočne sa trombóza vyskytuje v oboch končatinách.
Trombus naruší návrat krvi do srdca. Krv sa hromadí pod uzavretým miestom žily, jej tok sa zastaví. Cievnou stenou postupne uniká tekutina do okolia a vzniká opuch. Okolité tkanivo reaguje na poškodenie tak, že koža nad ním je teplá a červená.
Prejavy závisia na rozsahu upchatia žily. Veľký trombus uzavrie celý priesvit cievy. Malý trombus uzavrie cievu len čiastočne.
Najzávažnejšou komplikáciou je odtrhnutie krvnej zrazeniny. Tá je unášaná krvným prúdom až do srdca a odtiaľ najčastejšie do pľúc. Hovoríme o embólii. Embólia je náhle uzatvorenie cievy embolom. Embolus je útvar, ktorý sa zakliesni do cievy. Najčastejšie to je krvná zrazenina (embolus je aj plodová voda, časť nádoru alebo vzduch)
Zo srdca je zrazenina vypudená do pľúcnych artérií, vzniká pľúcna embólia. Časť pľúc, ktorú zásobuje artéria s krvnou zrazeninou, sa ocitne bez prísunu krvi. Je to život ohrozujúci stav.
Ak sa upchá cieva, ktorá zásobuje srdce kyslíkom, tak vzniká srdcový infarkt.
Terapeutický postup záleží podľa toho, ktorá cieva je postihnutá, aké sú príznaky a od rýchlosti vzniku zrazeniny.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu