Tourettov syndróm je neuropsychiatrické ochorenie charakterizované opakovanými zvukovými a pohybovými tikmi.1 Ochorenie začína už v detstve okolo 3. - 9. roku života. Syndróm je často spojený s inými poruchami správania, napr. obsedantno kompulzívna porucha, sebapoškodzovanie, ADHD1.
Tourettov syndróm sa vyskytuje vo všetkých etnických skupinách. Porucha je 3x častejšia u chlapcov ako u dievčat. Objavuje sa u 3 - 10 ľudí z 1000.
Presná príčina je dodnes neznáma. Aktuálny výskum však ukazuje na abnormality v určitých častiach mozgu a na chemické látky, ktoré spájajú jednotlivé časti mozgu, tzv neurotransmitery. Neurotransmitery sú zodpovedné za komunikáciu nervových buniek.
Najčastejším prejavom sú motorické tiky. Tik1 je trhavý pohyb rôznych častí tela. Syndróm sa preto prejaví v podobe rôznych tikov:
Deti nie sú schopné kontrolovať svoje prejavy, nedajú sa potlačiť. Frekvencia, typ a závažnosť tikov je u každého pacienta iná. Najvyšší vrchol tikov je zaznamenaný počas dospievania.
Tikom často predchádza pocit napätia alebo úzkosť, sú prítomné aj počas spánku, prejavy sa však zmiernia. Priebeh ochorenia sa nedá predvídať. U niekoho sú prejavy prítomné po celý život a u iných sú obdobia pokoja bez príznakov.
Okrem tikov sa u pacientov vyskytujú aj ďalšie pridružené ochorenia, ktoré ovplyvňujú chovanie alebo náladu. Nie sú vždy prítomné. Patrí sem:
Lekár stanoví diagnózu na základe klinického obrazu a vylúčenia neurologických ochorení, ktoré sú spojené s tikmi.
Tourettov syndróm je celoživotné ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť. Princípom terapie je zmiernenie príznakov.
Používajú sa lieky, ktoré ovplyvňujú prenos nervových signálov v mozgu a tlmia prejavy ochorenia. Ide o skupinu liekov nazývanú neuroleptiká. Základným cieľom terapie je obmedziť tiky na znesiteľnú mieru. Treba dať pozor na nežiadúce účinky liekov ako napr. únava, priberanie, nevoľnosť.
Aj keď je porucha celoživotná a chronická, nejde o degeneratívny stav. Jedinci majú normálnu dĺžku života. Tento syndróm nenarúša inteligenciu a je dedičný len z časti. Tourettov syndróm má negatívny spoločenský dopad na postihnutého jedinca:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu