Testy otcovstva

Domnienka, že testy otcovstva podstupujú len podvedení muži, je úplne mylná. Často sa táto analýza DNA využíva aj v omnoho komplikovanejších a náročnejších situáciách – pri dokazovaní otcovstva na súde, po otehotnení v čase, kedy mala žena stáleho partnera a zároveň nedobrovoľný nechránený pohlavný styk s iným mužom, alebo pri identifikácii telesných pozostatkov. Prípadov môže byť skutočne mnoho… Poď sa pozrieť, kedy sa dá otcovstvo zistiť, aká vzorka je skúmaná a aké výsledky ti testy otcovstva môžu priniesť.
Ako prebiehajú testy otcovstva?

O testy otcovstva môžeš požiadať pred narodením aj po narodení dieťaťa.

Čo je to test otcovstva?

  • V praxi sa pod testom otcovstva rozumie analýza a porovnanie dvoch vzoriek DNA (otca a dieťaťa alebo otca a matky, ak sa dieťa ešte nenarodilo), ktorej výsledkom je buď potvrdenie, alebo vylúčenie otcovstva.
  • Testy môžu byť anonymné alebo inak povedané aj komerčné – ak o ne niektorá z osôb požiada čisto zo súkromných dôvodov, alebo sú sprevádzané súdnoznaleckým posudkom – ak o ne osoba požiada v rámci súdneho konania s účelom vyvodiť na základe výsledkov nejaký platný právny záver (zapretie otcovstva a s tým spojené ukončenie vyživovacích povinností, prípadne určenie otcovstva a s tým spojené zahájenie vyživovacej povinnosti aj práva na styk s dieťaťom).

Kedy sa dá urobiť test otcovstva?

Vekové ohraničenie, kedy sa anonymný test otcovstva môže podstúpiť, neexistuje. Môže sa totiž vykonať ešte v čase, kedy sa dieťa nenarodilo, ale aj po jeho narodení, bez ohľadu na vek. O niečo iné je to už so súdnoznaleckým testovaním, v takom prípade musia byť splnené isté podmienky, na ktoré súd prihliada a na základe nich odsúhlasí vykonanie testov otcovstva.

Testy otcovstva v tehotenstve – pred narodením dieťaťa

  • Kedysi by pri zisťovaní otcovstva pred narodením dieťaťa bola odporúčaná najmä amniocentéza,18 teda odber plodovej vody. Tento zákrok je však pre budúcu matku nielen stresujúci, ale nesie so sebou aj isté zdravotné riziká. Aj preto je dobrou správou, že dnes možno potvrdiť otcovstvo už v tehotenstve aj z krvi matky, v ktorej sa skúma DNA dieťaťa. Od približne 7. týždňa tehotenstva totiž v matkinej krvi cirkuluje aj genetická informácia bábätka.
  • Test otcovstva v tehotenstve je možné vykonať už od 10. týždňa tehotenstva, pričom otec takisto „prispieva“ svojou vzorkou krvi. Skúmajú sa génové markery dieťaťa, ktoré sa porovnávajú s génovými markermi otca.
  • Zaujímavosťou je, že ak žena čaká chlapca, testovanie je pre laboratórium jednoduchšie a zvyčajne aj omnoho lacnejšie. Ak sa v čase testov otcovstva nevie, aké pohlavie žena čaká, môže jej byť odporučené, aby predtým podstúpila test z krvi na určenie pohlavia.

Testy otcovstva po narodení dieťaťa

  • Testy otcovstva po narodení dieťaťa nie sú viazané na konkrétny typ vzorky. Môže ísť o test zo slín alebo aj z krvi, pričom tentokrát sa už, celkom logicky, odoberá vzorka dieťaťu, nie matke.

Ako prebieha odber vzorky na test otcovstva?

Odber vzorky závisí od jej typu – či je DNA skúmaná zo slín, alebo z krvi. Čo sa týka spoľahlivosti výsledkov pri rôznych typoch vzoriek, je úplne rovnaká. Líši sa len spôsob analýzy DNA v laboratóriu.

Test otcovstva z krvi

  • Keďže krv predstavuje vzorku, ktorej potrebné množstvo si človek nevie odobrať sám, je potrebné dostaviť sa do nejakej ambulancie. Pokojne môže ísť o laboratórne pracovisko, v ktorom sa vzorka aj rovno bude analyzovať, o odbernú ambulanciu daného laboratória, prípadne vzorku krvi môže vziať aj obvodný lekár, ktorý následne krv odošle na miesto, kde sa bude analyzovať.
  • Odber krvi za účelom testov otcovstva sa ničím nelíši od iného odberu. Jednoducho sa zoberú jedna či dve skúmavky krvi, ktoré sa označia, a doručia sa do laboratória, ktoré ich spracuje.

Test otcovstva zo slín

  • Test otcovstva zo slín predstavuje najjednoduchšiu a najpohodlnejšiu metódu, pričom často je vykonávaná aj v pohodlí domova – firma odošle odberovú sadu na adresu a po odbere vzorky sa zase sada pošle naspäť.
  • Takisto je však možné podstúpiť testy otcovstva zo slín aj na vybranom pracovisku. V takom prípade zaniká riziko, že si človek odoberie vzorku nesprávne.

Test otcovstva z inej neštandardnej vzorky

  • Niektoré firmy ponúkajú aj možnosť analýzy DNA z neštandardnej vzorky. Môže ísť o zubnú kefku, použitú vreckovku, cigaretový ohorok, žuvačku, necht či vlas. Nie vždy však firmy zaručujú úspešnosť tejto analýzy, a preto sa môže stať, že po odoslaní alebo odovzdaní takejto vzorky nebudú vedieť dospieť k žiadnemu výsledku.
  • Nie každé laboratórium poskytuje túto možnosť vzorky, preto je dobré sa v prípade záujmu informovať. Ak je táto alternatíva dostupná, pracovníci danej firmy človeka poučia o tom, ako vzorku skladovať a priniesť/odoslať na odberné miesto. Treba však počítať aj s navýšením ceny testu otcovstva, pretože tento typ vzorky sa väčšinou vykonáva za extra poplatok.

Spoľahlivosť a výsledky testov otcovstva

Výsledky testov otcovstva sú definitívne a napríklad na súdnom konaní už nie je možné sa voči nim odvolať. To, či je muž otcom dieťaťa alebo ním nie je, nie je vo výsledkoch napísané formou áno/nie, ale informácia je sprostredkovaná buď formou pravdepodobnosti, alebo v percentách.


Kedy budú výsledky testu otcovstva?

  • Presný termín, kedy sa po vykonaní testu dozvieš výsledky, závisí od niekoľkých faktorov – typu skúmanej vzorky, či ide o komerčný test alebo súdnoznalecké testovanie, prípadne od laboratória, v ktorom sa DNA analyzuje.
  • Dobrou správou je však skutočnosť, že všetky komerčné firmy vykonávajúce test otcovstva medzi sebou súperia a snažia sa v rýchlosti poskytnutia výsledkov predbehnúť svoju konkurenciu. Preto väčšinou ide o lehotu niekoľkých pracovných dní – 5 až 10 dní. Môže sa to však líšiť z prípadu na prípad a to, koľko budeš na výsledky čakať, ti určite povedia pri odbere alebo zasielaní odberovej sady.
  • Často môžeš v ponuke nájsť aj dodanie expresných výsledkov (do maximálne 48 hodín po odbere), avšak vždy je táto možnosť dodatočne a nie za malý peniaz spoplatnená.

Koľko stoja testy otcovstva?

  • Cenu testov otcovstva ovplyvňuje veľké množstvo faktorov:
    • komerčná firma, ktorá analýzu vykonáva,
    • typ vzorky, ktorá je analyzovaná,
    • či ide o porovnávanie vzoriek otca a narodeného alebo nenarodeného dieťaťa,
    • v prípade testovania pred narodením cenu ovplyvňuje aj pohlavie dieťaťa,
    • či je test vykonávaný pre osobnú informovanosť zákazníka, alebo ide o súdnoznalecké testovanie,
    • či zákazník trvá na rýchlom spracovaní vzorky, neštandardnom type vzorky, atď…
  • Vo všeobecnosti sa však cena testov otcovstva bez nadštandardných príplatkov orientačne pohybuje v týchto reláciách:
    • anonymný (komerčný) test – od 200€,
    • súdnoznalecké testovanie – od 400€.

Súdnoznalecké testy otcovstva

Pri súdnoznaleckom testovaní je prítomný súdny znalec, ktorý dohliada na to, akým osobám bola vzorka odobratá a ručí za ich správne označenie. Tento typ testov, na rozdiel od anonymných (komerčných) je aj výrazne drahší – práve z dôvodu prítomnosti súdneho znalca.

Ako požiadať o súdnoznalecké testy otcovstva?

  • O testy otcovstva sa dá po splnení istých zákonných podmienok požiadať aj súdnou cestou a urobiť to môže:
    • matka,
    • otec,
    • ale aj samotné dieťa, ak už je dospelé alebo zastúpené plnoletou osobou.
  • Cieľom je buď určenie, alebo zapretie otcovstva, pričom s oboma právnymi úkonmi je spojený aj vznik či zánik otcovských práv a povinností. Môže ísť o napríklad o právo stretávania sa s dieťaťom, alebo o zrušenie platenia výživného.

Určenie otcovstva

Určenie otcovstva na Slovensku má svoje právne pravidlá. Nie je totiž možné zapísať do rodného listu dieťaťa „len tak hocikoho“. S tým sú však spojené aj mnohé problematické situácie, na ktoré matka, ale i otec môžu v praxi naraziť. Ako sa teda otcovstvo na Slovensku určuje a ako prebieha proces zapretia otcovstva? To sa dozvieš v našom článku.

Test otcovstva s účelom zapretia otcovstva

  • O zapretie otcovstva najčastejšie žiadajú otcovia, ale návrh na súd môže podať aj matka či samotné dieťa, pričom urobiť tak môžu v týchto prípadoch:
    • Najneskôr do troch rokov od narodenia dieťaťa v manželstve – v tomto prípade vznikli manželovi otcovské práva a povinnosti automaticky.
    • Najneskôr do troch rokov od súhlasného vyhlásenia rodičov na matrike – týka sa to párov (matky a otca), ktorí neboli v čase narodenia dieťaťa zosobášení.
    • Najneskôr do troch rokov od momentu, kedy rodič dieťaťa alebo samotné dieťa nadobudne podozrenie, že otec nie je biologickým otcom dieťaťa.
  • Zapretie otcovstva nie je možné pre zlé vzťahy v rodine ani z dôvodu, že sa biologický otec o dieťa nezaujíma a matka žije s iným partnerom, ktorý dieťa vychováva ako vlastné.

Test otcovstva s účelom potvrdenia (určenia) otcovstva

  • Podať na súd žiadosť o určenie otcovstva takisto môže buď otec, matka, alebo samotné plnoleté dieťa. Ak návrh podávajú matka či dieťa, súd potenciálneho otca kontaktuje s požiadavkou podstúpiť testy otcovstva.
  • Po získaní výsledku, ktorý určí muža ako otca dieťaťa, sú potom mužovi pridelené vyživovacie povinnosti. Na druhej strane však on môže žiadať o vytýčenie styku s dieťaťom.

Mohlo by ťa zaujímať

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?

Tehotenstvo a starší súrodenec

Už doma jedno dieťatko máte a uvažujete, že je čas na ďalšie bábätko. Alebo možno už tehotenstvo prežívate a riešite, čo na to starší súrodenec? Narodenie ďalšieho dieťaťa do rodiny je veľká zmena, a tak nie je divu, že vás môžu prepadať obavy, ako to ako rodina zvládnete. Predovšetkým to pravdepodobne bude pre vaše prvorodené dieťa veľmi náročné obdobie. Môžete sa ale na potenciálne problémy pripraviť vopred a možno sa niektorým aj vyhnúť.


Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Viac o testoch otcovstva na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke