Nameraná teplota u dieťaťa nám podáva dôležité informácie o celkovom zdravotnom stave dieťaťa. Zvýšená teplota alebo horúčka bývajú najčastejším prejavom ochorenia u dieťaťa. Normálna telesná teplota sa pohybuje v rozmedzí 36,4º C až 37,2º C. O horúčke, keď telesná teplota nameraná v podpazuší presiahne 38°C.
Priemerná teplota | od 36,5 do 37,0 º C |
Mierne zvýšená teplota (subfebrilita) | od 37,0 do 38,0 ºC |
Ľahká horúčka | od 38,0 do 39,0 ºC |
Vysoká horúčka | nad 39,0 ºC |
Rozhovor s detskou lekárkou, MUDr. Lenkou Emmerovou.
V rozhovore s MUDr. Lenkou Emmerovou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Horúčka je užitočná, naštartuje našuimunitu
🎞️ Všetko, čo by ste mali vedieť o šiestej chorobe
U dojčiat a menších detí sa často meria teplota v konečníku, kedy je potrebné odpočítať 0,5 °C. Nie všetci rodičia to vedia. Toto meranie často teda vedie k mylným hodnotám telesnej teploty (zbytočne vysokým a rodičov znepokojujúcim). Od novorodeneckého veku je vhodné merať telesnú teplotu v podpazuší.
Tento spôsob je najvhodnejším meraním teploty. Teplomer priložíme priamo na kožu v podpazuší, do jamky. Ruku dieťaťa preložíme cez hrudník, podľa potreby priložíme, aby bol teplomer fixovaný. Ak je podpazušie vlhké od potu, musíme ho osušiť a meranie zopakujeme. Dozrieme nato, aby teplomer nebol v kontakte s odevom.
Zvýšená teplota alebo horúčka do istej hodnoty pomáha telu s imunitnou reakciou v boji s baktériami alebo vírusmi. Vzniká v tele prostredie, v ktorom klesá schopnosť vírusov a baktérií množiť sa.
Medzi prejavy horúčky patria zmeny teploty iných častí tela. Horúčka sa prejavuje vysokou teplotou hlavy, trupu, telesného jadra, ale končatiny môžu byť studené.
Ak telesná teplota stúpa nad 38ºC až 38,5ºC alebo je sprevádzaná bolesťou, je vhodné začať ju znižovať.
Dieťa vyzlečieme a otierame hlavu, krk, trup studenou špongiou. Podávame na pitie chladné nápoje, ukladáme ho k odpočinku v dobre vyvetranej miestnosti.
Ak a nám nepodarilo inak znížiť telesnú teplotu dieťaťa, podávame Paracetamol alebo Ibuprofén na zníženie horúčky a tlmenie bolesti. Existujú rôzne formy liečiv od čípok, cez suspenzie, až po tablety. Jednotlivé druhy majú svoje výhody pri iných typoch ochorenia, rôznych stavoch. Ak je potrebné šetriť tráviaci trakt a zbytočne ho nezaťažovať, odporúča sa siahnuť po čípku. Naopak, pri hnačkách, riedkej stolici sa odporúča využiť suspenziu. Pri vňčšách pacientoch zase oceníte praktickosť obyčajnej tablety.
U detí od narodenia sa znižuje teplota a tlmí bolesť pomocou Paracetamolu. Ten sa podáva najlepšie vo forme čípku. Hlavné benefity Paracetamolového čípku spočívajú v jednoduchosti podávania, nedráždi sliznicu žalúdku, nevyvoláva zvracanie, rozpustenie v konečníku je rýchle, obchádza sa vstrebávanie v tráviacom trakte a metabolizmus. Nástup účinku je porovnateľný s injekčným podaním. Čípky sú však vhodné pre všetky vekové kategórie.
Čípky je možné u dojčiat a väčších detí nahradiť aj suspenziou. Súčasťou balení bývajú praktické dávkovače, pomocou ktorých je možné presne namerať potrebnú dávku lieku.
Paracetamol dostanete kúpiť aj vo forme tablety. Existuje celá škála tabliet, ktoré sa môžu podľa veku a váhy používať u detí, ktoré sú už schopné bez problémov tabletku prehltnúť.
Je to skutočne pravda. Niekedy je fyzikálne ochladenie dieťaťa postačujúce. Dieťa schladíme vlažnou sprchou, chladeným nápojom, vyzlečením dieťaťa a uložením v chladnej vyvetranej miestnosti.
✅ FAKT
Ide o mýtus. Teplota do 37,2ºC sa ešte považuje za normálnu teplotu. Ak máme podozrenie, že bude teplota ešte stúpať, teplotu častejšie kontrolujeme. Ak je možné v podpazuší alebo snímame teplotu z čela, či povrchu tela dieťaťa a nie rektálnym teplomerom.
❌MÝTUS
Tieto babské rady, ktorých je nespočetné množstvo (napríklad aj octové zábaly) sa neodporúčajú praktizovať a nie sú vhodným spôsobom znižovania horúčky.
❌MÝTUS
Je to mýtus. Dôležité je, že horúčka klesne, no nie je potrebné, aby klesla pod 37ºC.
❌MÝTUS
Každému dieťaťu hrozia febrilné kŕče, kedy horúčka vyvolá centrálnu odpoveď mozgu v podobe kŕču, trasu i straty vedomia. To je naozaj stav, ktorý mozgu neprospieva. Horúčku je teda potrebné znižovať účinne pod 38ºC, aby febrilné kŕče nehrozili.
✅ FAKT
Ak horúčka nie je sprevádzaná symptómami, ako je zvracanie, spavosť, zníženie vedomia, zástava močenia, zástava príjmu tekutín, tak sa naďalej pokúšame znižovať horúčku doma a až keď sa nám to nedarí, alebo si nie sme niečím istí, môžeme stav konzultovať telefonicky s detskou pohotovosťou a podľa dohody následne necháme dieťa prehliadnuť lekárom.
❌MÝTUS
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Lenka Emmerová
praktický lekár pre deti a dorast, Plzeň
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu