Syfilis je sexuálne prenosná infekcia, ktorú spôsobuje baktéria Treponema pallidum. Neliečený syfilis zanechá vážne komplikácie, môže poškodiť všetky orgány. Syfilis najčastejšie postihuje mozog, miechu, srdce a kožu.
Baktérie sa dostanú do tela cez kožu alebo sliznicu. V organizme sa šíria krvným obehom a usadia sa v ktoromkoľvek orgáne.
Syfilis prebieha vo viacerých fázach, ktoré sa vzájomne líšia. Syfilis neprebieha u každého rovnako. V niektorých prípadoch príznaky nie sú viditeľné a postihnutá osoba nemusí vedieť, že má pohlavne prenosnú chorobu pokiaľ sa neurobia testy.
Syfilis môže poškodiť mozog a miechu, vtedy hovoríme o neurosyfilise. Neurosyfils sa môže objaviť v ktoromkoľvek štádiu syfilisu. Na začiatku ochorenia môže spôsobiť zápal mozgových blán, neskôr spôsobuje kŕče, oslepnutie, strata sluchu, demenciu, psychózu až smrť.
Ak sa plod infikuje syfilisom od matky, hovoríme o vrodenom syfilise. Plod sa môže nakaziť syfilisom kedykoľvek počas tehotenstva, aj pri pôrode.
Neliečený syfilis môže spôsobiť:
Najčastejším prejavom syfilisu je u novorodenca prítomnosť vyrážok a zväčšenie pečene. V niektorých prípadoch sa syfilis neprejaví hneď po pôrode, ale prvé príznaky sa objavia po dvoch rokov. Ide o neskorý vrodený syfilis. Charakteristickými znakmi je hluchota, deformácia nosa, súdkovitý tvar rezákov.
Syfilis sa lieči antibiotikami. Penicilín je najpoužívanejšie antibiotikum v terapii syfilisu. Môže sa podať aj injekčne. Vždy sa musí liečiť aj sexuálny partner.
Zmeny na orgánoch sa vyliečiť nedajú a sú nezvratné.
Penicilín je bezpečnou voľbou v liečbe syfilisu u tehotných. Liečba v tehotenstve môže spôsobiť zmeny srdcového pulzu alebo kontrakcie.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu