Svrab

Svrab po latinsky scabies, je kožné infekčné ochorenie, ktoré spôsobujú mikroskopické roztoče zákožka svrabová, po lat. Sacroptes scabei. Svrab sa vyskytuje na celom svete a môže postihnúť každého. Ochorenie sa šíri rýchlo pri úzkom kontakte. Hlavným prejavom tohto kožného ochorenia je úporné, neznesiteľné svrbenie celého tela.

Zákožka svrabová

Zákožka svrabová patrí medzi roztoče. Samička je o niečo väčšia ako samček, meria 0,3-0,5 mm. Roztoče žijú v koži človeka, samička vytvára v koži chodbičky, do ktorých kladie vajíčka. Chodbičky sú viditeľné voľným okom. Vyzerajú ako červené pásiky dlhé asi 1-2 cm. Z vajíčok sa neskôr vyliahnu larvy, ktoré vychádzajú na povrch kože a živia sa mazom, ktorý je okolo vlasových vačkov.

Samček sa nachádza iba na povrchu kože.
Samička sa najčastejšie nachádza na koži v mieste, kde je jemná koža, napr. medzi prstami rúk a nôh, na zápästí, medzi lopatkami, v podpazuší.
Na koži sa vytvorí začervenanie s belavou čiapočkou, v ktorej sa nachádza samička

Výskyt

Každý rok je na celom svete hlásených približne 300 000 nových prípadov svrabu. Prírodné katastrofy, chudoba a preľudnenie vedie k rýchlejšiemu prenosu svrabu. Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo väzniciach, opatrovateľských domoch alebo v nemocniciach. Svrab sa častejšie vyskytuje v jesenných a zimných mesiacoch.

Prenos svrabu

Svrab sa prenáša pri tesnom telesnom kontakte. Ochorenie sa často prenáša pri sexuálnom styku a zaraďuje sa medzi pohlavné choroby. Svrab sa ďalej prenáša aj používaním spoločných kontaminovaných predmetov, napr. uteráky, bielizeň. Svrab sa zvyčajne nezíska pri podaní rúk alebo pri krátkom telesnom kontakte, telesný kontakt musí byť dlhší.

Rizikové faktory

Výskyt svrabu je vyšší u detí a u sexuálne aktívnych osôb. Ľudia s oslabenou imunitou sú viac náchylnejší na získanie svrabu ako ostatní. Hlavné rizikové faktory pre vznik svrabu je:

  • mladší vek
  • negramotnosť
  • zlé sociálne podmienky
  • nosenie spoločnej bielizne v domácnosti
  • nedodržiavanie základných hygienických návykov

Prejavy

Klasický svrab

  • Svrbenie - ide o hlavný prejav svrabu. Pacient pociťuje svrbenie najmä v noci, pacient kvôli silnému svrbeniu nemôže často spať.
  • Vyrážky - ľudia so svrabom majú často aj vyrážky, ktoré môžu pripomínať žihľavku, sú červené, často spolu splývajú, môžu sa objaviť aj drobné biele šupinky.
  • Infekcia kože - pri škriabaní kože sa môže koža infikovať a vyrážky sa zapália a stávajú sa bolestivými.

Svrab u detí môže byť často rozsiahly, vyrážky môžu pokrývať celé telo, dokonca aj dlane a chodidlá a vlasy. Deti sú podráždené, nechcú spať a ani jesť.

Krustový svrab

Pacienti s klasickým svrabom majú na koži okolo 15-20 roztočov. Ľudia s krustovým svrabom majú na koži okolo 100-1000 roztočov. Ich koža je pokrytá vyrážkami, úporne svrbí a na koži sa vytvárajú veľké chrasty.
Tento typ svrabu sa vyvíja u ľudí s veľmi zlou imunitou, ich telo sa nedokáže brániť pred touto kožnou infekciou. Chrasty sa pri dotyku rýchlo rozpadajú a sú sivastej farby.

Diagnostika

Svrab patrí medzi kožné ochorenia, preto sa diagnostikuje a lieči u dermatológa. Dermatológ si najprv prezrie kožu pacienta od hlavy až po päty. Na potvrdenie diagnózy sa odoberie vzorka kože a dermatológ ju prezrie pod mikroskopom.

Liečba

Pacienti so svrabom musia byť liečení, vždy sa liečia aj sexuálni partneri a kontrolujú sa aj rodinní príslušníci. V liečbe sa používajú prípravky s obsahom lindanu, permetrínu, benzylbenzoátových prípravkov a sírové pasty. Pacienti sa 3x denne natierajú masťami počas troch dní, po liečbe sa vyhodí bielizeň a posteľné prádlo.

Pri silnom svrbení sa používajú antihistaminiká, pri infekcii sú indikované antibiotiká4. Do štyroch týždňov by sa mala koža vyliečiť, ak nie, je potrebné opakovať kúru masťami.

Viac o svrabe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Scabies
  2. http://www.healthline.com/health/scabies#Eradication7
  3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Svrab

Hodnotenia a skúsenosti so svrabom

Máš skúsenosť so svrabom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke