Strach

Strach je emotívna reakcia, ktorá vzniká na základe nebezpečenstva, ktoré môže nastať. Strach je sprevádzaný chvením, zrýchleným dýchaním, silným búšením srdca, bledosťou, zvýšením krvného tlaku, alebo sa môže objaviť husia koža. Ak človek nemôže pred prípadným nebezpečenstvom utiecť, môže sa u neho strach zmeniť v agresiu.

Vznik strachu je spojený s vekom človeka. Dojča má strach z neznámeho prostredia, z odlúčenia. Dospelý človek má strach spojený s prežitými skúsenosťami a vie si predstaviť, čo by sa stalo, keby. Niektorí ľudia si strach cielene vyvolávajú, napríklad monitorovaním, alebo čítaním hororov a prevádzkovaním extrémnych športov.

Strach sa delí na:

  • atavistický - ide o strach vrodený, napr. strach z tmy, z hadov alebo z výšok,
  • naučený - objavuje sa u človeka postupom času, napr. strach z pôrodu, strach z odmietnutia, strach zo staroby,
  • chorobný - ide o strach z určitých predmetov, nazývajúci sa fóbia (klaustrofóbia, arachnofobia).

Ako prekonať strach

  • priznať si existenciu strachu,
  • postupom času brať strach ako výzvu,
  • potom sa pomaly púšťať do situácií, z ktorých máme strach.

Ide o prekonanie seba samého, zvýšenie sebavedomia a vedieť si urobiť radosť.

Detský strach

S vekom rastú tiež detské obavy. Keď detí trápia strašidlá pod posteľou, alebo hlasné zvuky, postačí im pohladenie, objatie a upokojujúce slová milujúceho rodiča. Medzi najčastejšie detské obavy patrí rozvod rodičov1, že ich niekto unesie, alebo že niekto umrie. Ďalšími faktormi detského strachu sú vznik požiaru, školské neúspechy alebo chytenie zlodeja.

U detí je dôležité rozlišovať strach a úzkosť:

  • Strach je reakciou na určitú situáciu.
  • Úzkosť je naopak strach z niečoho, čo dieťa doteraz nezažilo.

Pre rodičov je dôležité, aby verili, že sa u dieťaťa strach naozaj objavuje a mali by si dať pozor, aby nevyjadrovali svoje obavy z existujúceho detského strachu. V prípade, že dieťa o strachu nechce hovoriť, mali by ho rodičia podporovať, aby sa o strachu naučili hovoriť, napr. vymyslenými príbehmi alebo kreslením obrázkov, čo by sa mohlo stať.

Strach možno odstrániť odôvodnením vzniku strachu, prejsť k logickému záveru a vyhodnotiť skutočnú realitu. Napr. pred obávanou návštevou zubára trénovať vyšetrenie na plyšovej hračke alebo na bábike. Čím väčšiu nezávislosť dieťa cíti, tým menší strach sa môže u dieťaťa objaviť. Pre rodičov je dôležité, aby príznaky strachu u dieťaťa objavili čo najskôr, aby sa im mohlo čo najskôr pomôcť. Niektoré deti sa môžu stať introvertami, iné sa hnevajú, alebo môžu mať problémy so spánkom, trpieť bolesťami hlavy alebo bolesťami brucha. Deti by mali z rodičov cítiť bezpečie, aby vedeli, že na svoj ​​strach nie sú sami. Ak sa úzkosť u dieťaťa opakuje a tak narúša každodenné rituály, mal by dieťa prehliadnuť pediater a následne tiež psychológ.

Viac o detskom strachu v samostatnom článku: Detský strach

Druhy strachov

Ľudia majú strach z určitých vecí, situácií alebo javov. Existuje cez 300 pomenovaných druhov strachov (fóbií). Niektoré sú natoľko zvláštne a ojedinelé, že nemajú svoje pomenovania.

Medzi najznámejšie druhy strachu patrí:

  • Strach z tmy - človek nemôže ísť v noci spať, v extrémnych prípadoch môže dôjsť k hysterickému záchvatu, keď vypadne prúd. Ako prevencia pred vznikom tohto strachu sa organizujú pre deti nočné chodníky odvahy (bojovky).
  • Strach z pôrodu - strachom z pôrodu32 trpí väčšina žien. Ako si s ním poradiť sa dozviete v samostatnom článku Strach z pôrodu
  • Strach zo starnutia - ľudia, ktorí majú strach zo starnutia, vidia aj v malej vráske obrovskú jazvu. Títo ľudia podstupujú rad kozmetických úprav alebo plastických operácií, aby nevideli ako starnú.
  • Strach z lietania - je tvorený vo väčšine prípadov viacerými strachmi, napr. strach z výšky, strach z tmy, strach z pobytu nad vodnou hladinou, strach zo straty kontroly.
  • Strach z ľudí
  • Strach zo vzťahov
  • Strach z hmyzu alebo pavúkov

Video: Strach a jeho príčiny

Viac o strachu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Strach
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_fobií
  3. http://psychologie.cz/jak-prekonat-strach/
  4. https://web.archive.org/web/20160405004636/http://www.focusonthefamily.com/parenting/your-childs-...
  5. http://ona.idnes.cz/nejcastejsi-fobii-je-strach-z-letani-d72-/vztahy-sex.aspx?c=A090127_140356_ps...

Hodnotenia a skúsenosti so strachom

Máš skúsenosť so strachom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke