Štikútka - je bežný jav pre akúkoľvek vekovú skupinu vyvolávaný kŕčami bránice spolu s prudkým vdychom a súčasným uzatvorením hlasiviek. Prejavuje sa tak, že človek začne v určitých intervaloch štikútať, vydávať zvukový prejav a málinko so sebou šklbať. Tento telesný prejav, viditeľný hlavne na hrudi, je známkou prebiehajúceho štikútania a rovnako celé štikútanie nejde podvedome ovládať.
Štikútka je považovaná a braná za úplne normálny jav, ktorý však môže vypovedať aj o nejakom inom zdravotnom probléme a môže byť príznakom vážnej choroby. Ak je štikútanie časté, dlhodobé a nemizne, je vysiľujúce, únavné až úporné, je namieste návšteva lekára, ktorý človeka vyšetrí a na základe vyšetrenia stanoví diagnózu a liečbu. Štikútku môže lekár tlmiť liekmi, alebo môže navrhnúť chirurgický zákrok, pri ktrorom dôjde k prerušeniu tých nervov bránice ("bránicové nervy"), ktoré sú dráždené. Zákrok je špeciálny, nie príliš často používaný.
Štikútka nemusí trvať dlho. Mnohokrát sa jedná o krátkodobý jav, ktorý do dvoch minút sám odznie. Na utíšenie existuje niekoľko tipov. Od babských rád, po zaručené lekárske postupy. Každému ale zaberie niečo iné a nemožno tak jednoznačne určiť, že na štikútku zaberá. Napr. všeobecne napitie sa väčšieho množstva tekutín. Všetko je o vyskúšaní, čo najviac zaberie a štikútku utíši.
Už počas tehotenstva môže tehotná žena cítiť štikútkové pohyby v brušku, ktoré sa v určitých pravidelných intervaloch opakujú a to nezávisle na tom, či je noc alebo deň. Nemalo by sa jednať o žiadnu tehotenskú komplikáciu, ale o štikútku, kedy plod štikúta už v matkinej maternici. Toto štikútanie je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobené tým, že dieťa v maternici prehltne plodovú vodu, ktorú bežne prehĺta a vďaka ktorej sa aj spúšťa správna funkcia jeho obličiek.
Štikútku môže nastávajúca mamička pociťovať aj niekoľkokrát za deň a jediným riešením, ako nad štikútkou plodu v tehotenstve vyzrieť, je počkať, až sama prejde. Nepomôže na to totiž žiadna z rád ani zaručených tipov, ktoré môžu fungovať v prípade, kedy štikútkou trpia priamo dospelý jedinec.
Novorodenci štikútkou trpia už od narodenia a ide o úplne normálny jav, ktorý môže trvať aj dlhšiu dobu než je tomu u dospelého človeka. Postupne mizne, resp . je menej častejšia, akonáhle je dieťa dojčaťom, batoľaťom.
Štikútka u novorodenca je spôsobená náhlym potiahnutím žalúdka (pri príjme potravy) a podráždením bránice - hlavného dýchacieho svalu. Bránica na toto podráždenie reaguje stiahnutím. O presných príčinách štikútky u tak malých detí sa ale stále vedú diskusie.
Novorodenec môže začať štikútať potom, čo počas dojčenia11 alebo pitia z fľaše nasaje prisatím vzduch. Alebo napríklad aj vtedy, čo sa s ním rodičia hrajú, ono sa pousmieva, naberá do seba vzduch, prehltne ho a začne štikútať. Tak rovnako začne štikútať i z prejedenia alebo z toho, že sa zmení v miestnosti teplo za chlad, t.j. teplotný rozdiel.
Ak dieťa v tomto veku trpí refluxom3, môže byť ku štikútaniu oveľa viac náchylnejšie než jeho rovesníci bez týchto ťažkostí. Rovnako ako ostatným deťom sa ale aj týmto postupne bude znižovať početnosť výskytu štikútania. S prichádzajúcimi prvými narodeninami dieťaťa má štikútanie tendenciu ustupovať až úplne vymiznúť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu