Správna toaleta nosa je dôležitá u detí, ako aj u dospelých. Robí sa to vo forme preplachov. Možno niekto povie, že nám ako deťom žiaden preplach nikto nerobil. Ale vtedy nebolo také znečistené prostredie ako dnes.
Nos je očistná stanica v tele. Prechádza ňou prijímaný vzduch. Ten je studený, suchý, znečistený. Nos ho očistí, zvlhčí, upraví na potrebnú teplotu.
Keď sa nosná sliznica očistí od nečistôt a hlienov (soplíkov), jednak je menšie riziko infekcie (kde nie sú hlieny, tam nie sú bacily) a jednak sa zbaví sliznica možných alergénov a iných nečistôt, čiže znova je menšie riziko infektu a alergie. A zároveň sa vzduch upravi tak, aby nebol škodlivý na priedušky, preto je dôležité dýchať nosom a nie ústami.
Ako správne vykonať očistu nosa?
V lekárni je dostať na voľnopredaj rôzne prípravky. Sú to roztoky morských a minerálnych solí, ktoré sú fyziologické pre naše telo. Tieto prípravky sú buď vo forme kvapiek, alebo sprejov s rôznou silou (juniorky a "dospelácke"), pre rôzne vekové kategórie - od narodenia po starobu. Sú to prípravky ako Libenar, Physiomer, Mar plus, Sterimar, Vincentka a podobne. Na výber je veľa podľa ceny či balenia. Je jedno, ktorý si zvolíte.
Tieto prípravky sa dajú nahradiť domácimi receptami: na 1 liter vody 1 čajovú lyžičku soli, najlepšie morskej. Rovnako sa dá roztok na preplach spraviť aj z bylinných výťažkov - šalvia, repík, kamilky.
Pokiaľ aplikujeme roztok malému dieťaťu vo forme kvapiek, tak ho dáme ľahnúť, hlava môže ísť jemne do záklonu a nakvapkáme 2-3 kvapky do každej nosnej dierky, necháme pôsobiť aspoň 5 minút. Za ten čas sa hlieny zriedia, dajú sa potom ľahšie odsať, alebo ich dieťatko vyfúka, poprípade stečú do úst a dieťatko ich prehltne, nakoľko sú zriedené, nehrozia tráviace ťažkosti.
Pri aplikácii sprejov dieťa stojí, sedí alebo ho pridržiavame v tejto polohe a nastriekame jednu dávku do každej nosnej dierky, následne dáme ľahnúť, alebo aspon sadnúť so zaklonenou hlavou. Opäť necháme pôsobiť aspoň tých 5 minút. Potom odsajeme, alebo vyfúkame nos.
Na trhu sú rôzne odsávačky. Ručné, ústne, na vysávač, na baterky. Silnejšie a výkonnejšie sú tie na vysávač a na baterky.
Po zriedení hlienov odsajeme nosík. Pokiaľ nevidno voľným okom v nosíku žiadne hlieny a dieťatko dýcha dobre, tak odsávať ani nie je potrebné.
Odsávať stačí 2-3x denne, častejšie odsávanie môže podráždiť sliznicu a tá môže krvácať. Ak je dieťatko zdravé, tak odsávanie nie je potrebné, stačí preplach, je šetrnejší k sliznici, nevytvára podtlak.
Stlačiť mäkkú časť nosa, nie pri koreni nosa (ako keď si chceme upchať nos pri potápaní), čím stlačíme tú cievku. Hlavu dáme mierne do predklonu, čím sa krv bude hromadiť v nose a vytvorená zrazeninka nám upchá cievu. Potom dobre vyfúkame nos, alebo prepláchneme. Môžeme aplikovať nosné kvapky (Nasivin, Olynth, Otrivin a iné), ktoré stiahnu krvácajúcu cievu. Následne ošetríme nos mastičkou alebo olejovými kvapkami. Biela vazelína alebo iné z lekárne, ktoré sú na tento účel (Nisita, Coldastop, Pinosol a pod) a necháme pôsobiť.
Hlavu nedávame do záklonu. Lebo pri záklone do zadu jednak krv zateká do hrdla, pacient má pocit dusenia, čo je stres, tým sa zvyšuje krvný tlak a preto to viac krváca, jednak zatekajúca krv dráždi na kašeľ, čím sa zvyšuje tlak v cievach a tie preto viac krvácajú a pokiaľ tú krv dieťatko pohltá, tak môže začať zvracať, čo tiež vyvolá zvýšenie tlaku v cievach, čo zastaveniu krvacánia neprospieva
Pri pocite na odpadnutie môžeme dať studenú vreckovku na krk. Pokiaľ krvácanie neustane, vyhľadáme lekára.
Akútna nádcha ide s opuchom sliznice, jej prekrvením a so zvýšenou sekréciou.
Pri opuchu sliznice aplikujeme nosné kvapky alebo spreje proti opuchu (Nasivin, Olynth, Sanorin a iné). Aplikujeme v ležiacej polohe so zaklonenou hlavou, nakvapkáme alebo nastriekame a necháme pôsobiť. Nosné kvapky a spreje sa začínajú vstrebávať do sliznice až po 5 minutách. Ak by sme si dovtedy vyfúkali alebo odsali nos, tak by sme veľkú časť roztoku odstránili z nosa. Čiže musíme vydržať.
Na očistenie sliznice od hlienov používame roztoky na preplach nosa, postup je rovnaký ako pri bežnej toalete nosa.
Nos pri nádche nikdy neodsávame bez použitia nosných kvapiek proti opuchu. Hrozí krvácanie.
Pokiaľ sú hlieny bledé, tak sa jedná o vírusovú infekciu a nie je potrebná liečba antibiotikami. Pokiaľ hlieny zozelenejú, jedná sa už o bakteriálnu infekciu a je potrebná aj liečba antibiotikami. Preplachneme nos, dáme nosné kvapky proti opuchu, nos odsajeme a následne možeme aplikovať lokálne antibiotické kvapky, ale tie už sú na predpis lekára. Lebo takto sa antibiotiká dostanú priamo na sliznicu a nie do hlienov, čiže môžu pôsobiť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu