Soor (tiež žabka, múčnivka) patrí medzí časté infekcie detí, najčastejšie u novorodencov1 a malých detí. Spôsobuje ju huba Candida albicans. Ide o kvasinkovú infekciu v ústach.
Na sliznici sa objaví biely až nažltlý povlak. Povlak sa dá ľahko odstrániť, pričom dané miesto je náchylné k ľahkému krvácaniu. Napadnuté bývajú ústa, ďasná, mäkké podnebie a jazyk. Dieťa je nepokojné, plačlivé a môže odmietať potravu.
Liečba spočíva vo vytieraní pusinky bábätka vatovou tyčinkou namočenou v genciánovej violete alebo výťažku z grepových jadier (Citrovital) alebo citrónovo-glycerínovým tyčinkami Med-Comfort. Pri dojčení bývajú infikované aj bradavky a dvorce matky. Je preto tiež potrebné ošetrovať ich genciánovou violeťou, Citrovitalom, tyčinkami Med-Comfort. Po porade s lekárom je možné použiť antimykotické masti, alebo suspenzie na potieranie postihnutých oblastí.
V dnešnej dobe sa v liečbe využívajú nasledovné produkty:
Dnes je v novorodeneckom a dojčenskom období najlepšou prevenciou pred kvasinkami dojčenie11 a správne dodržiavanie hygienických zásad. Gencianová violeť sa stále používaa patrí medzi lieky prvej voľby, ak sa dodržia kontraindikácie. Ďalšou alternatívou v liečbe sú masti a gély s obsahom nystatínu. Už v tehotenstve sa odporúča užívať prípravky s obsahom Lactobacilu ako prevencia pred kvasinkami.
Napomôcť liečbe môže aj protikvasinková diéta dojčiacej matky a užívanie probiotík3 dieťaťom a dojčiacou matkou. Je tiež potrebné dezinfikovať, vyvariť všetko, čo prichádza s pusinkou bábätka (a tiež matkinými prsiami v prípade dojčenia) do kontaktu - cumlíky13, dojčenské fľaše, klobúčiky na kojenie,2 formovače bradaviek, plienky na grckanie, prateľné prsné vložky, atď.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu