Sociálna fóbia u detí

Sociálna fóbia u detí je druh úzkostnej poruchy, ktorá je charakterizovaná úzkosťou a strachom zo sociálneho kontaktu. Deti s touto fóbiou sa obávajú, že budú kritizovaní, hodnotení alebo pozorovaní. Majú strach, že nezvládnu situáciu. Deti sú citlivejšie, boja sa, že budú vyzerať hlúpo. Obávajú sa, že budú predmetom kritiky. Ak sú v spoločnosti, tak reagujú vyhýbavým správaním.

Deti sa zaoberajú iba tým, čo si myslia ostatní. Začnú sa sústrediť na nepríjemné veci, vyhýbajú sa spoločnosti, sú osamelé. Táto fóbia bráni ľuďom skúšať niečo nové.

Deti so sociálnou fóbiou nemajú problém v komunikácii s blízkou rodinou a kamarátmi. Problém nastane vtedy, keď sa stretnú s novými ľuďmi, alebo majú rozprávať na verejnosti.

Rovnako ako ostatné fóbie, aj sociálna fóbia je strach alebo reakcia na niečo, čo v skutočnosti nie je nebezpečné. Organizmus reaguje, ako keby išlo reálne o nebezpečenstvo. V krvi sa zvýši hladina adrenalínu, hormónu, ktorý je zodpovedný za rýchlejší tlkot srdca a zrýchlené dýchanie, pociťovanie strachu alebo nervozity.

Deti z hľadiska reakcie na stres môžeme rozdeliť do dvoch skupín:

  1. Zhoršená adaptácia (prispôsobenie sa) na stres - pri strese majú rozšírené zreničky, zovretie hrdla, zvýšený srdcový tep, zvýšené hladiny stresových hormónov (adrenalín ). Deti majú zvýšené riziko získania psychickej poruchy.
  2. Dobrá adaptácia na stres - tieto deti sa vedia prispôsobiť v cudzom prostredí a sú bez zvýšeného rizika získania psychickej poruchy.

V bežnom vývine dieťaťa medzi 2. - 4. rokom deti majú strach zo všetkého neznámeho. V tomto období môže vzniknúť strach zo všetkého - z pavúkov, z tmy, zo zlodejov. Okolo 4. roku sa najviac rozvíja fantázia, preto by mal strach z ľudí postupne ustupovať.

Výskyt

Poznáme dva vrcholy výskytu sociálnej fóbie, a to vo veku 5 a 13 rokov. Najčastejšie však vzniká medzi 11. - 15. rokom. Táto fóbia u malých detí nie je až tak častá, lebo v tomto období sa začínajú formovať vzťahy k druhým ľuďom.

Príčiny vzniku sociálnej fóbie

  • Málo bezpečný vzťah k matke.
  • Úzkostné matky, ktoré majú strach z vlastných chýb a z kritiky okolia. Začnú sa o dieťa nadmerne starať a tak tlmia vlastnú úzkosť.
  • Dedičnosť - úzkostný temperament sa dedí od rodičov.
  • Rôzne stresy - zneužívanie, zanedbávanie ovplyvňujú psychiku dieťaťa a zvyšujú riziko vzniku psychickej poruchy (úzkosť, depresie1).
  • Povahové črty - sociálnou fóbiou trpia častejšie deti s plachou povahou.

Klinický obraz

K všeobecným prejavom patrí červenanie sa, sucho v hrdle, zvýšené potenie, rôzne tiky, pocit na zvracanie a návaly horúčavy.

Prejavy sociálnej fóbie u malých detí

  • úzkosť, plač,
  • vyhýbanie sa cudzím, obmedzenie styku s rovesníkmi,
  • odmietanie verbálnej komunikácie s cudzími,
  • poruchy spánku,1
  • lipnutie na rodičoch,
  • emočná labilita.

Prejavy sociálnej fóbie u školákov

  • odmietanie chodenia do školy,
  • vyhýbanie sa športovým aktivitám v triede,
  • nadmerná úzkosť z písomky, z kritiky,
  • strach z použitia toalety v škole, strach zo stravovania v školskej jedálni,
  • obeť šikanovania,
  • nadmerný čas strávený pri počítačových hrách,
  • deti sú bez priateľov, často sa kamarátia s mladšími.

Dieťa nie je schopné zabrániť stresovej situácii. Nevie vysvetliť prečo sa tak chová a nerozumie tomu, prečo sa tak cíti.

Diagnostika

Diagnóza sa stanoví podľa veku a na základe symptómov, ktoré popíšu rodičia, učitelia. Deti robia u psychológa rôzne dotazníky, ktoré pomôžu určiť diagnózu.

Liečba

Liečba zahŕňa psychoterapiu a farmakoterapiu. Rodičia sú poučení o úzkostnej poruche ich dieťaťa.

Psychoterapia

V terapii sa dieťa naučí zvládať strach, rozvíja si sebavedomie a prestane sa vyhýbať veciam, z ktorých si robí starosti.

Farmakoterapia

Lieky sú indikované vtedy, ak zlyhá psychoterapia, veľmi sa zhoršia výsledky v škole a zhorší sa aj správanie. Farmakoterapiu indikuje detský psychiater. Najčastejšie sa používajú lieky zo skupiny antidepresív a benzodiazepínov. Liečba je dlhodobá.

Prognóza

Pri včasne stanovenej diagnóze je prognóza dobrá. U detí s neliečenou sociálnou fóbiou je prognóza zlá. Tieto deti sú v dospelosti sociálne izolované, s vysokým rizikom vzniku alkoholizmu, depresie1 alebo samovraždy.

Viac o sociálnej fóbii u detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://kidshealth.org/teen/your_mind/mental_health/social_phobia.html#
  2. http://www.pediatriapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5924&magazine_id=4
  3. http://sk.wikipedia.org/wiki/Sociálna_fóbia

Hodnotenia a skúsenosti so sociálnou fóbiou u detí

Máš skúsenosť so sociálnou fóbiou u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke