Škrípanie zubami - po lat. bruxizmus, je činnosť zubov1, svalov a čeľustného kĺbu, ktorá nemá žiaden zmysel a ničí zuby. Škrípanie zubov je častým problémom.
Škrípanie zubami sa objavuje zvyčajne cez deň, keď je dieťa napäté, alebo sa sústredí na niečo, v noci. Nočné škrípanie vedie k častejšiemu prebúdzaniu. Dieťa má preto narušené denné fungovanie, ktoré sa prejaví poruchami pozornosti a správania.
Asi u 50 percent dojčiat vo veku 10. – 12. 4 mesiacov sa pri prerezávaní zubov vyskytuje bruxizmus. U starších detí sa vyskytuje bruxizmus asi v 10 – 20%. Bruxizmus býva sa vyskytuje častejšie u detí s detskou mozgovou obrnou, s mentálnou retardáciou a s hyperkinetickou poruchou.
Deti si väčšinou nie sú vedomé tohto problému. Prejavy spánkového bruxizmu sú najintenzívnejšie hneď po prebudení. Prejavy bruxizmu, ktorý sa objavuje cez deň, majú tendenciu sa zhoršovať počas dňa.
Škrípanie zubov môže spôsobiť celý rad príznakov:
Rodičia detí si ako prví všimnú škrípanie zubov u detí. Deti sa zvyčajne sťažujú na bolesti pri žuvaní alebo na bolesť čeľuste. Treba navštíviť zubára čo najskôr, lebo hrozí opotrebovanie zubov. Zubár následne prehliadne detský chrup a posúdi stav poškodenia.
Liečba zahŕňa opravu poškodených zubov a zabráneniu ďalšiemu poškodeniu zubov. Neexistuje liečba, ktorá by pomohla k úplnému vymiznutiu bruxizmu.
V terapii sa uplatňujú:
Súbežne je potrebné upozorniť dieťa na jeho problém, aby si ho uvedomilo. Toto môže napomôcť k tomu, aby postupne začalo preberať vedomé ovládanie nad škrípaním zúbkami.
Bruxizmus nemá obvykle nejaké vážnejšie dôsledky na vývin dieťaťa, zaslúži si pozornosť ako rodičov a odborníkov. U väčšiny detí vymizne do obdobia puberty.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu