Každá doba má aj svoje typické detské choroby. Kým napríklad také osýpky, dôverne známe minulým generáciám, sú už vďaka očkovaniu na ústupe, medzi “novinky na trhu detských chorôb” patrí bezpochyby donedávna menej známa piata či šiesta choroba. Šiesta detská choroba sa najčastejšie objavuje v zimných a jarných mesiacoch. Môže byť zameniteľná s rubeolou alebo osýpkami, ktorých potvrdenie možno doložiť sérologickým vyšetrením.
rozhovor s detskou lekárkou MUDr. Denisou Jaššovou
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ PRVÁ POMOC alebo čo by vám v "lekárničke" na výletoch nemalo chýbať
🎞️ Čo by ste mali vedieť, ak sa chystáte na DOVOLENKU (s dieťaťom aj bez neho)
🎞️ Horúčka je pre organizmus do určitej hranice prospešná.
🎞️ Čo je to piata choroba a ako ju liečiť?
Šiesta choroba (roseola, exanthema subitum) je spôsobená herpetickým vírusom HHV-6 (menej často HHV-7). Svoj názov nezískala podľa vírusu HHV-6, akoby sa niekto mohol domnievať. Názov vznikol historicky - roseola infantum bola šiesta v poradí pri zatrieďovaní exantémových ochorení. Objavuje sa prevažne u detí vo veku do 36 mesiacov, pričom najčastejšie medzi 6 a 18 mesiacom. Veľmi často sa preto môžete stretnúť aj s označením šiesta detská choroba.
Zjednodušene môžeme povedať, že ide o akútne horúčkovité vírusové ochorenie horných dýchacích ciest, spojené s vyrážkou. Keď sa objavia na koži vyrážky, je to dobré znamenie, že šiesta choroba je na ústupe a onedlho bude pacient zdravý.
Šiesta choroba spravidla nemáva ťažký priebeh, ale aj tak jej začiatok často človeka vydesí. Znepokojení rodičia prechádzajú diskusie na stránke Modrýkoník, hľadajú odpovede ako sa šiesta choroba prejavuje a fotky vyrážky, ktorá je pre chorobu úplne typická.
Inkubačná doba pri šiestej chorobe je 5 - 12 dní.
Prvým prejavom choroby je vysoká horúčka. A to naozaj vysoká, väčšinou okolo 39 - 40 ° C. Takže vás čaká asi pár ťažkých dní a hlavne nocí. Hlavu hore, zmobilizujte svoje sily. Skontrolujte si, či máte v zásobe antipyretiká (lieky proti teplote), poprípade rehydratačný roztok, ak by dieťa odmietlo prijímať tekutiny. Ak ste doteraz nepočuli o febrilných kŕčoch5, niečo si o nich naštudujte a buďte pripravení správne reagovať. Prvé stretnutie s nimi býva veľmi znepokojujúce a vedieť, čo môžete očakávať je bod pre vás v boji s nimi. Ešte sa možno uistite, či viete ako správne dávať dieťaťu zábal proti horúčke. Ak ich totiž nerobíte ako by sa mali, môžete narobiť viac škody ako úžitku.
Okrem vysokej teploty sa deti zdajú byť väčšinou zdravé a veselé. Horúčka trvá väčšinou 4 dni. Ak trvá dlhšie, je vhodné zvážiť, či organizmus nebojuje s úplne iným ochorením ako šiesta choroba a vy zbytočne strácate čas čakaním na vyrážky. Ak ste lekára doteraz nenavštívili, je načase tak urobiť. Vždy ak sa objaví neklesajúca vysoká horúčka nad 39 ° C (u detí i dospelých) trvajúca dlhšie ako 4 dni je návšteva lekára nevyhnutná.
O tom, že vaše dieťa trápi šiesta choroba, sa dozviete väčšinou až v momente, keď sa objaví výsyp - škvrnité vyrážky ružovej farby. Vyrážky sa spravidla objavujú na trupe, krku a horných končatinách. Zhruba po dvoch dňoch je šiesta choroba preč a s ňou našťastie aj vyrážky (mnohokrát aj v tvári).
Okrem vysokých teplôt (horúčok) a vyrážky môžu šiestu chorobu sprevádzať aj tieto príznaky:
Šiesta choroba je vysoko infekčné ochorenie. Nákazlivosť začína už pred prejavom choroby a končí až potom, keď úplne zmizne vyrážka. Šiesta choroba a jej infekčnosť trvá okolo 7 dní. Šiesta choroba sa prenáša vzdušnou cestou - prenos choroby je jednoduchý predovšetkým v detských kolektívoch.
Dobrou správou je, že šiesta choroba sa neobjavuje po druhýkrát . Po prekonanom ochorení si telo vytvorí protilátky, ktoré v ľudskom organizme pretrvávajú doživotne.
Šiesta choroba ako u detí sa objaví veľmi rýchlo a rovnako tak rýchlo aj zmizne. V okamihu, keď je už šiesta choroba konečne minulosťou, si mamičky často kladú otázku, dokedy je dieťa infekčné a kedy ho môžu znova pustiť do kolektívu či von.
Šiesta choroba stráca infekčnosť hneď po zmiznutí vyrážky. Buchnite šampanské a kľude vráťte do svojej dennej rutiny pomalé vychádzky. Dieťa už nie je nutné držať doma medzi štyrmi stenami. Čerstvý vzduch mu urobí dobre. Určite aj vám. My vieme, aký je to heroický výkon udržať dieťa niekoľko dní doma a vymýšľať mu program, aby z vašeho príbytku nespravilo “kůlničku na dříví”
Už vyššie sme uviedli, že šiesta choroba býva spoločne s piatou chorobou označovaná prevažne za detskú chorobu. Táto choroba sa najčastejšie objavuje u detí vo veku 6 mesiacov až 2 rokov. Roseola infantum u starších detí (nad 4 roky) sa objavuje skôr zriedka, rovnako ako u detí mladších ako 4 mesiace.
Hoci sa táto choroba označuje ako šiesta choroba u detí, môže sa ňou nakaziť aj dospelý človek. Ak vaše deti ochorejú práve touto chorobou, počítajte, že sa ňou môžete nakaziť tiež - šiesta choroba má totiž vysokú infekčnosť.
Šiesta detská choroba (roseola infantum) u dospelých prebieha ako iné respiračné vírusové ochorenie, bez exantémových (vyrážkových) prejavov a preto dospelý človek nevie, či prekonáva chrípku, šiestu chorobu alebo iný typ respiračnej virózy.
Každá choroba v tehotenstve mamičku nepoteší, aj keby išlo len o obyčajnú nádchu. Šiesta choroba samozrejme môže "zložiť" aj nastávajúcu mamičku. Dobrou správou je, že šiesta choroba a tehotenstvo nie je až tak hrôzostrašná kombinácia a plod by nemal byť ohrozený. Problémom nebýva šiesta choroba ako taká, ale skôr vysoká teplota2, ktorá v tehotenstve1 nie je nikdy vítaná.
Pokiaľ má žena podozrenie, že ochorela šiestou detskou chorobou v čase svojho tehotenstva, mala by vždy svoj stav skonzultovať s praktickým lekárom, či s ošetrujúcim gynekológom. Lekár mamičke poskytne odpovede na všetky otázky, ktoré jej víria hlavou a tým aj najpotrebnejší vnútorný pokoj, ktorý je pre prosperujúce tehotenstvo nenahraditeľný.
Šiesta choroba ako taká sa nelieči. Liečba je iba sympomatická, môžete teda “bojovať” len s jej príznakmi, medzi ktoré patrí toľkokrát skloňovaná horúčka. Môžu sa podávať lieky na zníženie vysokej teploty. Šiesta choroba si vyžaduje určité režimové opatrenia, vynechajte vychádzky z domu, absolútne nevyhnutný je dostatočný príjem tekutín a pokoj na lôžku. Očkovanie proti šiestej chorobe neexistuje. Podávanie antibiotík4 je neopodstatnené, pretože ide o vírusové ochorenie.
Šiesta choroba spravidla prebieha bez komplikácií. Ak by sa v dôsledku vysokej teploty objavili febrilné kŕče, je nutné, aby dieťa vyšetril lekár, ktorý zhodnotí jeho stav a po vyšetrení určí ďalší postup (či bude potrebné neurologické vyšetrenie, EEG, prípadne hospitalizácia na detskom oddelení, atď.).
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu