Smutnou skutočnosťou je, že na Slovensku postihuje jedno z 3 000 detí syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS – Sudden Infant Death Syndrom). Jeho príčina však stále zostáva neobjasnená a znížiť jeho riziko je možné len niekoľkými opatreniami. Aké to presne sú, sa dozvieš v našom článku.
Príčiny syndrómu náhleho úmrtia dojčiat stále nie sú dopodrobna objasnené.
Scenár takejto tragickej udalosti býva de facto vždy rovnaký: rodičia uložia do postieľky úplne zdravé bábätko, u ktorého nič nenaznačuje, že by sa čosi mohlo diať. Keď ho idú po nejakom čase skontrolovať, zistia, že nedýcha…
Náhle úmrtie dojčiat sa týka detí do jedného roka, pričom najčastejšie postihuje dojčatá vo veku od 2 do 4 mesiacov. Prečo k tomu dochádza, nevedia ani odborníci. Poznajú zatiaľ len rizikové faktory, ktoré pravdepodobnosť SIDS zvyšujú.
Dôležité: U žien, ktoré v tehotenstve fajčia, sa rizikové faktory združujú, pretože práve fajčiarky mávajú častejšie predčasný pôrod, dôsledkom čoho majú aj deti nízku pôrodnú hmotnosť. S tým je spojená i menšia schopnosť bábätka sa prisať, čo vedie k problémom s dojčením.
Monitor dychu nepatrí medzi preventívne pomôcky, ale dokáže upozorniť na zástavu dychu u bábätka, akonáhle k tomu dôjde. Okamžitá prvá pomoc potom môže bábätku zachrániť život. Investovať do tohto zariadenia sa preto rozhodne oplatí.
Podľa toho, kam sa monitory umiestňujú, sa delia na:
Monitor dychu nepredstavuje malú investíciu, a preto je možné požičať si ho napríklad v istých pôrodniciach alebo neziskových organizáciách. Na Slovensku monitory dychu zapožičiava Nadácia Križovatka. V prípade, že zvažuješ kúpu monitoru z druhej ruky, je lepšie nechať si jeho funkčnosť skontrolovať v príslušnom servise. Výrobcovia okrem toho odporúčajú dokúpiť v takýchto prípadoch aspoň novú snímaciu plochu.
Domáce monitory dychu sú elektronické prístroje, ktoré sledujú srdcovú alebo dychovú činnosť dieťatka. Monitor dychu vás upozorní na zástavu dýchania zvukovým, prípadne aj svetelným signálom.
Pokojne sa môže stať, že dôjde k falošnému poplachu. Každopádne je určite lepšie párkrát zistiť, že žiadny problém nenastal, ako zažiť to najhoršie, čo sa rodičom môže stať.
Ak sa ozve alarm monitoru dychu, postupuj nasledovne:
Resuscitácia detí je úkon, s ktorým sa nechce stretnúť nik a už vôbec nie (budúci) rodič. Ako postupovať pri resuscitácii dieťaťa, v čom sa môže líšiť od oživovania dospelého človeka a hlavne – ako zachovať chladnú hlavu? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.
Môže sa k tebe dostať názor, že sa SIDS rozdeľuje na pravý a nepravý. Ide však o mýtus, pretože syndróm náhleho úmrtia dojčiat je iba jeden a nerozlišuje sa viac typov.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Jan Boženský
Základná výbavička pre bábätko je zoznam základných vecí, ktoré bude mamička pre svoje dieťa potrebovať hneď po pôrode. Základná výbavička sa rozlišuje podľa obdobia, v ktorom sa dieťa narodilo, podľa jeho potrieb a zvykov mamičky. Nie je nutné kupovať všetko hneď na začiatku alebo do zásoby. Výbavička sa môže kupovať postupne, podľa potreby, a tak sa nemusí stať, že veľa vecí bábätko ani nevyužije. Pre novorodenca je dobré nakupovať veľkosť od č. 56. Z menších veľkostí bábätko rýchlo vyrastie alebo ich ani nestihne vynosiť.
Novorodenec je termín pre práve narodené dieťa a používa sa tiež na označenie dieťaťa od narodenia po koniec 28. dňa života.
Novorodenecké reflexy sú reflexy, ktoré sú prítomné po narodení dieťaťa a ich prítomnosť svedčí o správnej funkcii nervového systému. Reflexy teda odrážajú činnosť centrálnej nervovej sústavy.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu