SIDS

Smutnou skutočnosťou je, že na Slovensku postihuje jedno z 3 000 detí syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS – Sudden Infant Death Syndrom). Jeho príčina však stále zostáva neobjasnená a znížiť jeho riziko je možné len niekoľkými opatreniami. Aké to presne sú, sa dozvieš v našom článku.
SIDS alebo syndróm náhleho úmrtia dojčiat

Príčiny syndrómu náhleho úmrtia dojčiat stále nie sú dopodrobna objasnené.

Čo je to syndróm náhleho úmrtia dojčiat?

Scenár takejto tragickej udalosti býva de facto vždy rovnaký: rodičia uložia do postieľky úplne zdravé bábätko, u ktorého nič nenaznačuje, že by sa čosi mohlo diať. Keď ho idú po nejakom čase skontrolovať, zistia, že nedýcha…

Náhle úmrtie dojčiat sa týka detí do jedného roka, pričom najčastejšie postihuje dojčatá vo veku od 2 do 4 mesiacov. Prečo k tomu dochádza, nevedia ani odborníci. Poznajú zatiaľ len rizikové faktory, ktoré pravdepodobnosť SIDS zvyšujú.


U akých detí sa riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat zvyšuje?

  • Deti matiek, ktoré v tehotenstve fajčili. Zo štatistík vyplýva, že cca 20% žien v tehotenstve stále fajčí.
  • Bábätká, ktoré sa narodili predčasne, sú SIDS ohrozené viac než tie, ktoré prišli na svet úplne donosené.
  • Dojčatá s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
  • Bábätká, ktoré nie sú dojčené, prípadne sú dojčené len v malej miere.
  • Deti s novorodeneckou žltačkou alebo rozvíjajúcou sa infekciou.

Dôležité: U žien, ktoré v tehotenstve fajčia, sa rizikové faktory združujú, pretože práve fajčiarky mávajú častejšie predčasný pôrod, dôsledkom čoho majú aj deti nízku pôrodnú hmotnosť. S tým je spojená i menšia schopnosť bábätka sa prisať, čo vedie k problémom s dojčením.


Čo robiť pre zníženie rizika SIDS?

  • Nefajčiť v tehotenstve.
  • Nefajčiť v prítomnosti narodeného dieťaťa.
  • Dbať o to, aby dieťa spalo na chrbátiku. Predovšetkým spánok na brušku predstavuje riziko.
  • Vybrať do postieľky kvalitný a pevný matrac.
  • Nedávať do postieľky k bábätku žiadne zbytočné predmety – hračky, ozdobné malé vankúšiky, atď.
  • Nespať s bábätkom v spoločnej posteli, malo by mať vlastnú postieľku. Tá by však nemala byť uložená v druhej izbe, ale v spálni rodičov.
  • Zabrániť prehriatiu bábätka adekvátnou teplotou v miestnosti aj výberom vhodného oblečenia (v lete ľahké pyžamko, v zime teplejšie, ktoré je z bavlneného materiálu). Teplota vzduchu by mala byť od 18°C do 20°C, pričom dôležité je aj pravidelné vetranie.
  • Mierne kontroverznou radou je aj odporučenie používať cumlík, ktorý stimuluje prehĺtací reflex a laicky povedané – otvára dýchacie cesty. Takže svojím spôsobom aj cumeľ sa môže podieľať na znížení rizika SIDS.

Prečo je dôležitý monitor dychu?

Monitor dychu nepatrí medzi preventívne pomôcky, ale dokáže upozorniť na zástavu dychu u bábätka, akonáhle k tomu dôjde. Okamžitá prvá pomoc potom môže bábätku zachrániť život. Investovať do tohto zariadenia sa preto rozhodne oplatí.

Typy monitorov dychu

Podľa toho, kam sa monitory umiestňujú, sa delia na:

  • monitor dychu do postieľky,
  • monitor dychu do plienky,
  • monitor dychu v podobe špeciálnej ponožky so senzorom.

Monitor dychu nepredstavuje malú investíciu, a preto je možné požičať si ho napríklad v istých pôrodniciach alebo neziskových organizáciách. Na Slovensku monitory dychu zapožičiava Nadácia Križovatka. V prípade, že zvažuješ kúpu monitoru z druhej ruky, je lepšie nechať si jeho funkčnosť skontrolovať v príslušnom servise. Výrobcovia okrem toho odporúčajú dokúpiť v takýchto prípadoch aspoň novú snímaciu plochu.

Monitor dychu

Domáce monitory dychu sú elektronické prístroje, ktoré sledujú srdcovú alebo dychovú činnosť dieťatka. Monitor dychu vás upozorní na zástavu dýchania zvukovým, prípadne aj svetelným signálom.


Čo robiť, ak sa na monitore dychu ozve alarm?

Pokojne sa môže stať, že dôjde k falošnému poplachu. Každopádne je určite lepšie párkrát zistiť, že žiadny problém nenastal, ako zažiť to najhoršie, čo sa rodičom môže stať.

Ak sa ozve alarm monitoru dychu, postupuj nasledovne:

  • Zisti, či dieťa skutočne nedýcha. Pohýb s ním a skontroluj, akú má farbu – zmodralý nádych pokožky poukazuje na zástavu dychu.
  • Otoč ho na chrbátik a narovnaj mu hlavičku, pričom daj pozor, aby si ju nezaklonila, – zabezpečíš tak prechod dýchacích ciest. Takisto tiež skontroluj, či v nich nemá niečo, čo by mu v nádychu mohlo brániť. V tejto fáze sa dieťatko často prebudí a je v poriadku.
  • A dieťatko nedýcha, začni s (kardiopulmonálnou) resuscitáciou:
    • Polož ho na rovnú podložku.
    • Uvoľni mu dýchacie cesty.
    • Začni s dýchaním z úst do úst, pričom najprv mu prekry noštek. Spočiatku urob 5 vdychov.
    • Za stálej resuscitácie buď ty, alebo niekto, kto je s tebou, zavolajte rýchlu záchrannú službu.
    • Dvoma prstami stláčaj hrudník (do hĺbky cca 2 až 3 cm), a to 100 – 120krát za minútu. Pokračuj, kým sa dieťatko nerozdýcha alebo nedorazí na miesto záchranka.

Resuscitácia detí

Resuscitácia detí je úkon, s ktorým sa nechce stretnúť nik a už vôbec nie (budúci) rodič. Ako postupovať pri resuscitácii dieťaťa, v čom sa môže líšiť od oživovania dospelého človeka a hlavne – ako zachovať chladnú hlavu? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.


Mýtus alebo fakt: Existujú tzv. nepravé syndrómy náhleho úmrtia dojčiat?

Môže sa k tebe dostať názor, že sa SIDS rozdeľuje na pravý a nepravý. Ide však o mýtus, pretože syndróm náhleho úmrtia dojčiat je iba jeden a nerozlišuje sa viac typov.


Video: Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS)

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Jan Boženský

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Výbavička pre bábätko

Základná výbavička pre bábätko je zoznam základných vecí, ktoré bude mamička pre svoje dieťa potrebovať hneď po pôrode. Základná výbavička sa rozlišuje podľa obdobia, v ktorom sa dieťa narodilo, podľa jeho potrieb a zvykov mamičky. Nie je nutné kupovať všetko hneď na začiatku alebo do zásoby. Výbavička sa môže kupovať postupne, podľa potreby, a tak sa nemusí stať, že veľa vecí bábätko ani nevyužije. Pre novorodenca je dobré nakupovať veľkosť od č. 56. Z menších veľkostí bábätko rýchlo vyrastie alebo ich ani nestihne vynosiť.

Novorodenec

Novorodenec je termín pre práve narodené dieťa a používa sa tiež na označenie dieťaťa od narodenia po koniec 28. dňa života.

Novorodenecké reflexy

Novorodenecké reflexy sú reflexy, ktoré sú prítomné po narodení dieťaťa a ich prítomnosť svedčí o správnej funkcii nervového systému. Reflexy teda odrážajú činnosť centrálnej nervovej sústavy.


Viac informácií na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – hobby, miesto bydliska či približný termín pôrodu. Môžeš tu tak nájsť komunitu, ktorá ti bude v mnohých ohľadoch nápomocná.
    • Tematické skupiny
  • Odborníci v Poradniach
    • Naše Poradnezadarmo a ponúkajú aj možnosť anonymity. Môžeš si byť istá, že ti tvoju otázku zodpovie odborník, ktorý sa v danej oblasti profesionálne pohybuje.

Hodnotenia a skúsenosti so SIDS

Máš skúsenosť so SIDS?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
siskaafilip  15. júl 2013

Monitor dychu nám zachránil náš poklad

Ked sa nám mal narodiť malý, nerozmýšľala som nad monitorom dychu vôbec. Nechcela som myslieť že čo keby, proste nie. Až keď nám svokra daal za narodenie malého 100eur, muž prišiel na 3.deň za nami do pôrodnice, že kúpil monitor dychu Snuza. Tak sme mu to dávali na plienočku. A v 2 mesiacoch nám to zachránilo život nášho pokladu. Spustil sa alarm a malý nedýchal. Triasol s ním muž a fúkal mu do pusy. Ďakujem, ďakujem, že ho kúpil. Nechcem ani pomyslieť, čo by bolo, keby sme ho nemali. Použivali sme do 8 mesiacov.
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke