Sepsa je celková reakcia organizmu na zápal, čiže infekciu. Sepsa v detskom veku predstavuje množstvo porúch, ktoré sú výsledkom pôsobenia baktérií, vírusmi, plesňami, parazitmi alebo toxických látok z mikroorganizmov. Väčšina detí so sepsou vyžaduje 24-hodinové monitorovanie na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Celkový stav dieťaťa pri sepse závisí od prieniku mikroorganizmov do krvného obehu. Zápal alebo infekcia sa nachádza zvyčajne iba na určitom mieste. Napr, ak sa dostatočne neprelieči zápal pľúc1, stav dieťaťa sa nelepší a baktérie môžu preniknúť do krvného obehu a spôsobia tak obehový kolaps s postupným zlyhaním orgánov.
Baktérie v krvnom obehu spôsobia roztiahnutie ciev v celom tele. To znamená, že aj na okrajových častiach tela, teda končatiny. Roztiahnutie ciev spôsobí, to že organizmus nedostáva pri sepse do životne dôležitých orgánov kyslík. Za bežných podmienok si organizmus dokáže zabezpečiť prívod kyslíka do životne dôležitých orgánov tak, že na okrajových častiach dôjde k stiahnutiu ciev. Čiže pre mozog, srdce a pľúca sa zvýši dodávka kyslíka potrebná na prežitie. Tento obranný mechanizmus je pri sepse narušený a celé telo trpí nedostatkom kyslíka a živín. Organizmus sa tak prekysľuje a postupne dochádza k zlyhaniu orgánov. Orgány tráviaceho systému sú poškodené ako prvé.
Organizmus sa snaží priviesť kyslík pre najdôležitejšie orgány tak, že sa zvýši činnosť srdca, srdce prečerpáva rýchlo krv. Po určitej dobe sa unaví aj srdce a postupne dochádza k poklesu tlaku a zlyhaniu orgánov. Veľmi dôležité je zahájiť včas antibiotickú 4 liečbu, podporiť činnosť srdca a dýchanie.
Pri sepse sa používa aj termín SIRS. Ide o systémovú zápalovú aktivitu. Je to odpoveď organizmu na infekčný ale aj neinfekčný podnet. Aby sa mohlo priznať pacientovi, že má SIRS, musia byť splnené tieto podmienky:
Ďalej sa rozlišuje pojem ťažká sepsa. Je to sepsa, ktorá je spojená s ťažkým poškodením orgánov, ktoré trpia na nedostatočnú zásobu kyslíka. Ťažká sepsa môže viesť k multiorgánovému zlyhaniu, dokonca až k smrti.
Sepsa v detskom veku má mierne zmenené kritériá, telesná teplota musí byť vyššia ako 38,5°C , u detí je pri sepse typickým prejavom pomalá srdcová činnosť a srdcová frekvencia sa prerátava vzhľadom na vek.
Sepsu vyvolávajú rôzne mikroorganizmy, veľmi dôležitý je však vek dieťaťa. Medzi najčastejších vyvolávateľov sepsy patria stafylokoky, neiserie, hemofily alebo enterokoky.
Sepsa patrí stále medzi jednu z najčastejších príčin smrti u malých detí. Čím nižší je vek dieťaťa, tým vyššie je riziko vzniku sepsy. Najviac ohrození sepsou sú novorodenci. U predčasne narodených novorodencov 1 sa vyskytuje sepsa asi u 10 - 20 na 1000 narodených detí.
Medzi rizikové faktory, ktoré sú predpokladom prieniku baktérií do organizmu patria:
Sepsa má nešpecifické prejavy, na prvý pohľad však vidno, že dieťa nie je zdravé a že sa s ním niečo deje. Medzi možne prejavy sepsy patrí:
Pri sepse sa musí zahájiť komplexná terapia.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu