Sedimentácia krvi, inak sedimentácia červených krviniek je vyšetrenie, pomocou ktorého sa zaznamenáva prítomnosť zápalu v organizme. Pri vyšetrení sa zisťuje za ako dlho sa po odobratí krvi usadia červené krvinky v skúmavke.
Ak je v tele prítomný zápal, tak v krvnom riečisku kolujú bielkoviny, ktoré spôsobujú rýchle ukladanie červených krviniek v skúmavke. Tieto bielkoviny produkuje pečeň a imunitný systém.
Sedimentácia krvi sa vyšetruje vtedy, ak chceme:
Pacient sa pred vyšetrením nemusí nijako špeciálne pripraviť. Zdravotná sestra odoberie pacientovi krv. Odobratá krv sa nasaje do špeciálnej skúmavky. Červené krvinky pomaly klesajú ku dnu a oddeľujú sa tak od krvnej plazmy. Výsledok sa odráta po jednej a po dvoch hodinách, meria sa výška usadených červených krviniek.
Výsledok tohto vyšetrenia môže odhaliť nasledovné ochorenia:
Nižšie hodnoty môžu znamenať vysokú hladinu glukózy (cukru) v krvi, nadbytok červených krviniek alebo závažné ochorenie pečene.
Sedimentácia červených krviniek sa meria v mm/hodinu. Normálna hodnota u mužov je 2-5 mm za hodinu a maximálne 10 mm za druhú hodinu. U žien je to 5-8 mm za prvú hodinu a do 12mm do druhej hodiny.
U novorodencov1 je sedimentácia 0-2 mm za hodinu a u detí to je približne 0-10 mm za prvú hodinu.
Ovplyvnenie výsledku
Sedimentáciu červených krviniek môže ovplyvniť:
Lekár pri vysokej sedimentácii robí zvyčajne aj ďalšie testy, vyšetruje sa CRP a krvný obraz, pátra sa po zápalovej aktivite v organizme.
Pri tomto vyšetrení nevznikajú takmer žiadne komplikácie. Pacient však môže mať po odbere krvi malú modrinu na koži, alebo miesto vpichu sa mu môže zapáliť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu