Šarlach

Šarlach patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. Pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes1 - pyogénny streptokok skupiny A. Inkubačná doba je 2 - 3 dni, s krajným rozmedzím 1 - 6 dní. U ranného šarlachu môže byť inkubačná doba len 12 hodín. Po začatí liečby antibiotikami, dieťa po 24 - 48 hodinách nie je infekčné.

Ako sa šarlach šíri?

Šíri sa vzdušnou cestou a je možné ním ochorieť opakovane. Skorá antibiotická liečba bráni rozvoju protiinfekčnej imunity, existuje viac typov toxínov. Zdrojom nákazy je pacient so šarlachom alebo nosič streptokoka (osoba bez príznakov a ťažkostí, u ktorých sa ale pri mikrobiologickom vyšetrení výteru z krku preukáže streptokok). Prenos môže byť pri kýchaní, rozprávaní a kašli.

Príznaky

Prichádzajú horúčky a bolesti v krku1. U malých detí je možné zvracanie či bolesť brucha. Diagnóza tohto ochorenia je spravidla stanovená na základe nálezu angíny v krku a krupicovité, na pohmat drsné, svetlo červené vyrážky. Sú najviac na podbrušku, slabinách, na vnútornej strane stehien a v podpazuší. Na tvári je typické začervenanie, ktoré vynecháva oblasť úst. Jazyk je spočiatku s bielym povlakom, od špičky sa rýchlo čistí a je potom nápadne červený – tzv. malinový. Časté sú infekčné kútiky úst. Na koži okolo nechtov a na ušných lalokoch bývajú drobné belavé pupienky.

Okolo 2. – 3. týždňa ochorenia môže dôjsť k odlupovaniu kože na prstoch rúk, na dlaniach, chodidlách a zadočku dieťaťa.

Liečba

Šarlach liečime antibiotikami4. Pri ťažkom priebehu je pacient liečený niekoľkodňovým podávaním prokain penicilínu injekčne do svalu, liečba je zakončená aplikáciou Pendeponu (forma penicilínu s predĺženým účinkom). Ak má dieťa horúčku, je potrebné podať lieky znižujúce horúčku.

Je potrebná hospitalizácia?

Nutnosť hospitalizácie je len u pacientov s ťažkým priebehom. U ľahších nekomplikovaných priebehov je možno pacientovi predpísať antibiotiká vo forme tabliet alebo sirupu. Antibiotikum sa musí podávať v dostatočnej dávke a pacient musí dodržiavať intervaly medzi jednotlivými dávkami, liečba má trvať 10 dní. Pri alergii na penicilín1 je nutné podať iné účinné antibiotikum. Po nasadení antibiotika dochádza k vymiznutiu streptokoka na slizniciach do 48 hodín.

Po prekonanom ochorení sa odporúčaná dvojtýždňová domáca rekonvalescencia. V 3. týždni ochorenia je u praktického lekára skontrolovaný celkový zdravotný stav pacienta (nález na krku, posluchový nález na srdci), vyšetrenia sedimentácie, vyšetrenie moču. Ak je všetko v poriadku, dieťa môže ísť do kolektívu.

Neskoršie komplikácie

Sterilné následky:

  • reumatická horúčka - postihnutie srdca a kĺbov
  • glomerulonefritída - nehnisavý zápal obličiek s prevažujúcim postihnutím obličkových klbiek
  • chorea minor - postihnutie mozgu s anomálnymi pohybmi a psychickou labilitou

Tieto komplikácie sú dnes vďaka skorej antibiotickej liečbe vzácne. Ich vznik je v príčinnej súvislosti s infekciou streptokokom, ale ich rozvoj nastáva v čase, kedy už nie je streptokok prítomný.

Viac o šarlachu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.nutriklub.sk
  2. https://web.archive.org/web/20180610095933/http://www.panadol.sk/

Hodnotenia a skúsenosti so šarlachom

Máš skúsenosť so šarlachom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
kate663  22. júl 2023

Naša skúsenosť so sestrou

Dobrý deň, chcem s vami zdieľať príbeh, ktorý sme zažili s mojou mladšou sestrou. Jedného dňa som si všimla, že má červenú vyrážku na tvári a okolo úst. Na začiatku sme si mysleli, že ide o bežnú alergickú reakciu, pretože sme práve vyskúšali nový krém na jej pokožku. Ale v priebehu niekoľkých hodín sa táto vyrážka začala šíriť aj na ruky a nohy. Boli sme veľmi znepokojení a bolo nám jasné, že musíme navštíviť lekára. Prv, než sme tak spravili, sme natrafili na váš článok a boli sme veľmi radi za všetky informácie, ktoré sme tu našli. Veľa sme z nich zistili a ukázali sme ich aj rodičom, pričom sme dúfali, že snáď to nebude až také vážne. Keď nasledujúci deň doktor uvidel sestru, okamžite nám povedal, že by to mohol byť šarlach. Bol to pre nás šok, pretože sme o tejto chorobe počuli len veľmi málo. Lekár nám vysvetlil, že šarlach je bakteriálna infekcia, ktorá sa šíri vzduchom a často postihuje deti vo veku od 5 do 15 rokov. Sestra teda dostala lieky a istý čas nemohla chodiť vôbec von. Našťastie, už po pár dňoch liečby bolo vidieť zlepšenie. Toto ochorenie však bola pre nás stresujúca skúsenosť, no sme veľmi radi, že v dnešnej modernej dobe si už vieme nájsť veľa informácií na internete. Ak máte podobnú skúsenosť s týmto ochorením aj vy, budem rada, ak sa o ňu podelíte a dúfam, že vám zas tá naša pomohla tiež :-)
lenkuliak  9. jan 2016

Šarlachová angína

Môj mladší syn mal šarlachovú angínu ako 2,5 ročný. Na celom tele mal drobný výsev, mal akoby drsnú pokožku. Najhoršie to mal v intímnych oblastiach. Veľa si poplakal, veľmi ho to bolelo, pretože celú túto oblasť mal zapálenú a opuchnutú. ATB sme užívali 10 dní. 4 dni mal teploty okolo 40°C, teplotu pomohol znížiť až kortikoidný čípok. Po ňom sa jeho zdravotný stav začal zlepšovať.

Zvládli sme to bez komplikácií, aj keď kontrolné vyšetrenia nás ešte čakajú...

Nebolo to jednoduché zvládnuť túto chorobu...asi týždeň, ak nebol "nalepený" na mne, tak len pomrnkával...ale máme to za sebou a ak sa vyskytne opäť, už aspoň budem vedieť, čo nás asi čaká, pretože dovtedy som nepočula v okolí o niečom ako je šarlachová angína...tak aspoň nebudem zaskočená príznakmi :-)
4 ľudia považujú za užitočné
bambulaak  29. okt 2014

Šarlach či kawasaki!

Ako 14-ročnému mi bol diagnostikovaný šarlach. Aký to malo priebeh si už nepamätám. Dnes však mám zdravotné ťažkosti a začínam mať dojem, že to šarlach nebol.
Pokiaľ sa zdravotný stav zlepší,ale červeň na koži zostane, nečakajte, ale riešte to hneď.
3 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke