Šarlach patrí k najčastejším infekčným ochoreniam. Pôvodcom je baktéria Streptococcus pyogenes1 - pyogénny streptokok skupiny A. Inkubačná doba je 2 - 3 dni, s krajným rozmedzím 1 - 6 dní. U ranného šarlachu môže byť inkubačná doba len 12 hodín. Po začatí liečby antibiotikami, dieťa po 24 - 48 hodinách nie je infekčné.
Šíri sa vzdušnou cestou a je možné ním ochorieť opakovane. Skorá antibiotická liečba bráni rozvoju protiinfekčnej imunity, existuje viac typov toxínov. Zdrojom nákazy je pacient so šarlachom alebo nosič streptokoka (osoba bez príznakov a ťažkostí, u ktorých sa ale pri mikrobiologickom vyšetrení výteru z krku preukáže streptokok). Prenos môže byť pri kýchaní, rozprávaní a kašli.
Prichádzajú horúčky a bolesti v krku1. U malých detí je možné zvracanie či bolesť brucha. Diagnóza tohto ochorenia je spravidla stanovená na základe nálezu angíny v krku a krupicovité, na pohmat drsné, svetlo červené vyrážky. Sú najviac na podbrušku, slabinách, na vnútornej strane stehien a v podpazuší. Na tvári je typické začervenanie, ktoré vynecháva oblasť úst. Jazyk je spočiatku s bielym povlakom, od špičky sa rýchlo čistí a je potom nápadne červený – tzv. malinový. Časté sú infekčné kútiky úst. Na koži okolo nechtov a na ušných lalokoch bývajú drobné belavé pupienky.
Okolo 2. – 3. týždňa ochorenia môže dôjsť k odlupovaniu kože na prstoch rúk, na dlaniach, chodidlách a zadočku dieťaťa.
Šarlach liečime antibiotikami4. Pri ťažkom priebehu je pacient liečený niekoľkodňovým podávaním prokain penicilínu injekčne do svalu, liečba je zakončená aplikáciou Pendeponu (forma penicilínu s predĺženým účinkom). Ak má dieťa horúčku, je potrebné podať lieky znižujúce horúčku.
Nutnosť hospitalizácie je len u pacientov s ťažkým priebehom. U ľahších nekomplikovaných priebehov je možno pacientovi predpísať antibiotiká vo forme tabliet alebo sirupu. Antibiotikum sa musí podávať v dostatočnej dávke a pacient musí dodržiavať intervaly medzi jednotlivými dávkami, liečba má trvať 10 dní. Pri alergii na penicilín1 je nutné podať iné účinné antibiotikum. Po nasadení antibiotika dochádza k vymiznutiu streptokoka na slizniciach do 48 hodín.
Po prekonanom ochorení sa odporúčaná dvojtýždňová domáca rekonvalescencia. V 3. týždni ochorenia je u praktického lekára skontrolovaný celkový zdravotný stav pacienta (nález na krku, posluchový nález na srdci), vyšetrenia sedimentácie, vyšetrenie moču. Ak je všetko v poriadku, dieťa môže ísť do kolektívu.
Sterilné následky:
Tieto komplikácie sú dnes vďaka skorej antibiotickej liečbe vzácne. Ich vznik je v príčinnej súvislosti s infekciou streptokokom, ale ich rozvoj nastáva v čase, kedy už nie je streptokok prítomný.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu