Rubeola (inak trojdňové osýpky), je ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kožu a lymfatické uzliny. Ochorenie sa prenáša vírusom. Infekcia je veľmi nebezpečná pre tehotné ženy, pretože vírus dokáže prejsť cez placentu a napadnúť tak ešte nenarodené dieťa.
Výskyt na Slovensku je veľmi nízky. Objavia sa však ojedinelé prípady rubeoly u detí, ktoré neboli doteraz očkované proti tomuto vírusovému ochoreniu.
Rubeolu spôsobuje vírus, ktorý sa prenáša medzi ľuďmi cez drobné kvapky z nosového sekrétu. Pacienti s rubeolou sú najviac nákazlivý počas od prvého týždňa po objavení vyrážky na tele.
Vírus sa prenáša na dýchacie cesty a rozmnožuje sa v nosohltane a lymfatických uzlinách. Vírus je teratogénny. To znamená, že poškodzuje a ničí bunky plodu v maternici.
Deti s vrodenou rubeolou vylučujú vírus z nosového sekrétu a aj z moču.
Inkubačná doba vírusu je 14 až 23 dní. To znamená, že vírus sa prejaví po 2-3 týždňoch, potom ako je dieťa vystavené vírusu.
Rubeola sa delí na:
Prejavy rubeoly sú často nevýrazné a niekedy ostanú nepovšimnuté, sú podobné chrípke. Prejavy rubeoly sa prejavia približne 2-3 týždne po stretnutí a infikovaním sa vírusom. K prejavom patrí:
U získanej rubeoly sa môžu objaviť nasledovné komplikácie:
Rubeola trvá približne tri dni. Lymfatické uzliny môžu zostať opuchnuté týždeň alebo viac a opuch kĺbov môže pretrvávať aj dva týždne. Deti so získanou rubeolou sa vyliečia v priemere do jedného týždňa.
Ak žena plánuje tehotenstvo, tak vždy by sa mal skontrolovať očkovací preukaz, aby sa lekár presvedčil, že žena bola zaočkovaná proti rubeole. Ak tehotná žena dostane rubeolu počas prvého trimestra1, vírus môže spôsobiť smrť alebo vývojové chyby vyvíjajúceho sa plodu. Rubeola v tehotenstve je najčastejšou príčinou hluchoty u detí.
Rubeola v tehotenstve poškodzuje srdce, mozog, sluch a oči. Rubeola ja často príčinou predčasného pôrodu6, nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca, nedostatku krvných doštičiek, chudokrvnosti a hepatitídy. Riziko závažných vád je najvyššie v prvom trimestri.
U tehotných žien s rubeolou dochádza v prvom trimestri často k potratom. Ak matka donosí a porodí dieťa, tak sa zvyčajne narodí s nasledovnými komplikáciami:
Diagnóza ochorenia sa potvrdí na základe laboratórnych testov. V krvi sa nájdu protilátky proti vírusu. Podľa typu protilátok sa dá zistiť, či ide o akútnu infekciu alebo infekcia bola prekonaná niekedy v minulosti.
Neexistuje žiadna špecifická liečba proti rubeole. Liečba spočíva v tlmení prejavov ochorenia. Liečba novorodencov1 je zameraná na liečbu komplikácií. Vrodené chyby srdca a očí sa riešia operačne. Deti s mnohými komplikáciami často potrebujú včasnú liečbu špecialistov.
Proti rubeole sa očkuje už dlhé roky. Očkovacia látka sa podáva pod kožu alebo do svalu a aplikuje sa spolu s očkovacou látkou proti mumpsu a osýpkam. Po očkovaní sa môžu vyskytnúť niekedy nežiadúce účinky ako napr. bolesť v mieste vpichu alebo zvýšená teplota2. Očkuje sa v 15. mesiaci života.1
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča, aby všetky krajiny, ktoré doteraz neočkujú deti proti ružienke, mali by zvážiť zavedie očkovania.
Cieľom WHO je do konca roka 2015 znížiť úmrtnosť na osýpky o 95% v porovnaní s rokom 2000.
Do konca roka 2020 chce WHO odstrániť rubeolu aspoň v 5 regiónoch. Táto stratégia sa zameriava na realizáciu piatich nasledovných krokov:
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu