Rotarix

Rotarix je živá perorálna vakcína, ktorá chráni dojčatá pred gastroenteritídou spôsobenou rotavírusmi – hlavnou príčinou závažných hnačkových ochorení v detskom veku. Pre mnohé deti ide o infekciu, ktorá si vyžaduje hospitalizáciu a rehydratáciu. Vďaka očkovaniu sa riziko týchto komplikácií dramaticky znižuje.

Rotarix

Zloženie a forma vakcíny

Rotarix obsahuje živý oslabený ľudský kmeň rotavírusu RIX4414, kultivovaný na Vero bunkách.

Jedna dávka (1 ml po rekonštitúcii) obsahuje:

  • min. 10⁶ CCID₅₀ vírusu,
  • pomocné látky: sacharóza (9 mg), sorbitol (13,5 mg), dextrán, aminokyseliny, uhličitan vápenatý, xantánová guma, sterilná voda.

Forma: prášok a disperzné prostredie na prípravu perorálnej suspenzie. Po rekonštitúcii má mliečne biely zakalený vzhľad a musí sa podať ústami, nikdy injekčne.

Ako sa Rotarix podáva

Ak dieťa dávku vypľuje alebo vyvracia, môže sa jednorazovo zopakovať počas tej istej návštevy.

Očkovací kalendár

Očkovanie je spôsob, ako môžeme deťom už od malička pomôcť chrániť sa pred vážnymi chorobami. Je to ako postaviť okolo nich neviditeľný štít, ktorý im dáva šancu prežiť detstvo bez komplikácií, hospitalizácií a strachu. Na Slovensku máme očkovací kalendár, ktorý rozdeľuje očkovania na povinné a odporúčané (nepovinné). V tomto článku nájdeš prehľadne rozpísané, kedy sa deti očkujú, proti čomu sú chránené a akými vakcínami tak, aby si vedela, čo tvojho drobca čaká.

Kto môže byť očkovaný

  • Dojčatá narodené po 27. gestačnom týždni.
  • Deti s asymptomatickou alebo miernou HIV infekciou.
  • Nie je určený pre dospelých.
  • Vhodný aj počas dojčenia.

Rotarix nie je určený pre:

  • deti s ťažkou imunodeficienciou,
  • deti s anatomickými poruchami tráviaceho traktu,
  • v prípade akútnej hnačky alebo horúčky je nutné očkovanie odložiť.

Očkovanie

Predstav si, že existuje spôsob, ako môžeš svoje dieťa ochrániť pred chorobami, ktoré ešte pred pár desaťročiami brali deťom detstvo – a často aj život. A teraz si predstav, že ten spôsob máme – volá sa očkovanie.

Ochrana a účinnosť

V klinických štúdiách bola preukázaná vysoká účinnosť:

Sérotyp1. rok života (ťažká RVGE)2. rok života (ťažká RVGE)
G1P[8]96,4 %96,5 %
G3P[8]100 %83,1 %
G9P[8]94,7 %76,8 %
Cirkulujúce kmene95,8 %85,6 %
Hospitalizácie100 %92,2 %

U nedonosených dojčiat bola pozorovaná rovnaká bezpečnosť ako u donosených, bez zvýšeného výskytu intususcepcie. U 85,7 % detí sa po očkovaní vytvorili protilátky IgA.

Nežiadúce účinky Rotarixu

Tak ako pri každom očkovaní, aj pri Rotarixe sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky. Vo väčšine prípadov sú však mierne a prechodné.

Veľmi časté:

Časté:

Menej časté až zriedkavé:

  • zápcha
  • kožná vyrážka
  • infekcie dýchacích ciest
  • svalové kŕče
  • ospalosť
  • poruchy spánku
  • zachrípnutie

Intususcepcia – obava rodičov

Intususcepcia (zavlečenie čreva do čreva) je zriedkavý, prirodzene sa vyskytujúci stav u dojčiat. V rozsiahlych klinických štúdiách nebolo po očkovaní Rotarixom preukázané jeho zvýšené riziko. Napriek tomu rodičia majú sledovať príznaky ako: silný plač, krv v stolici, odmietanie jedla či apatia – a v prípade výskytu kontaktovať lekára.

Vylučovanie vírusu stolicou

Po očkovaní sa môže vakcinačný vírus krátko vylučovať stolicou. Odporúča sa zvýšená hygiena, najmä u osôb, ktoré sú v kontakte s očkovaným dieťaťom – hlavne ak ide o osoby so zníženou imunitou.

Možnosť kombinácie s inými vakcínami

Rotarix sa môže podať súčasne s inými detskými vakcínami, ako sú:

Jedlo a tekutiny pred alebo po očkovaní nie sú obmedzené.

Očkovanie proti rotavírusom dokáže výrazne znížiť riziko vážneho priebehu infekcie aj hospitalizácie. Je to jednoduchý krok, ktorým možno dieťaťu dopriať ochranu v období, keď je ešte obzvlášť zraniteľné.

Niektoré veci má rodič vo vlastných rukách – a prevencia je jednou z nich. Ak zostali akékoľvek otázky alebo neistota, je úplne v poriadku prediskutovať ich s pediatrom. Spolu sa vždy dá nájsť riešenie, ktoré bude pre dieťa to najlepšie.

Mohlo by ťa zaujímať

MMR vakcína

MMR vakcína je trojzložková očkovacia látka, ktorá chráni deti pred osýpkami, mumpsom a ružienkou. Tieto tri vírusové ochorenia môžu mať vážne zdravotné následky, najmä u detí a tehotných žien. Na Slovensku patrí MMR medzi povinné očkovania, ktoré sú súčasťou národného imunizačného programu.

Pneumokoky

Pneumokoky sú baktérie, ktoré síce bežne žijú v nosohltane zdravých detí aj dospelých, no za určitých okolností môžu spôsobiť závažné infekcie ohrozujúce život. Odborne sa označujú ako Streptococcus pneumoniae a patria medzi najčastejších pôvodcov bakteriálnych ochorení u detí do dvoch rokov. Najzraniteľnejšou skupinou sú práve malé deti, ktorých imunitný systém ešte nie je dostatočne vyvinutý na to, aby sa účinne bránil.

Čierny kašeľ

Čierny kašeľ, odborne pertussis, je vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty. Spôsobuje ho baktéria Bordetella pertussis, ktorá sa prenáša vzduchom – kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s infikovanou osobou. Ochorenie môže prebiehať mierne, ale u najmenších detí, najmä dojčiat do šiestich mesiacov, býva mimoriadne závažné, dokonca život ohrozujúce.

Tetanus

Tetanus je závažné a život ohrozujúce infekčné ochorenie, ktoré postihuje nervový systém a spôsobuje silné svalové kŕče. Spôsobuje ho baktéria Clostridium tetani, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde, prachu alebo na znečistených predmetoch ako sú hrdzavé klince, nože či ihly. Ochorenie nie je prenosné z človeka na človeka – vzniká po poranení kože, ktoré sa kontaminuje baktériou. Tetanus môže skončiť aj smrťou, najmä ak sa nelieči včas. Najúčinnejšou ochranou proti tejto chorobe je očkovanie.

Záškrt

Záškrt, odborne diftéria, je vážne a vysoko nákazlivé bakteriálne ochorenie, ktoré môže viesť k ťažkým zdravotným komplikáciám a v najhoršom prípade až k smrti. Dnes sa s ním vďaka očkovaniu stretávame len výnimočne, no to neznamená, že zmizol. Baktéria, ktorá ho spôsobuje, stále existuje a môže sa kedykoľvek vrátiť, ak sa prestaneme očkovať.

Varilrix

Varilrix je vakcína proti ovčím kiahňam používaná k očkovaniu detí od 9 mesiacov aj dospelých. Vyrába ho spoločnosť GlaxoSmithKline. Po vakcinácii vytvorené protilátky pretrvávajú 6 až 11 rokov. Niektoré zdroje uvádzajú u niektorých osôb až 20 rokov (po túto dobu sa teda odhaduje, že je očkovanie účinné a chráni pred nakazením alebo zapríčiní miernejší priebeh choroby). Farmakoekonomické štúdie vyjadrujú obavy, že očkovanie proti ovčím kiahňam v detstve nie je ekonomicky prínosné, pretože zníženie nákladov na liečbu detí (symptomatická liečba, pracovné voľno rodičia na ošetrovanie dieťaťa) bude prebité vyššími nákladmi súvisiacimi s liečbou pásového oparu a ovčích kiahní u dospelých, ktorí po očkovaní už nebudú mať ochranné protilátky. Je potrebné zvážiť aj kontraindikácie a možné nežiaduce účinky vakcíny. Pre zdravé deti menšie riziká a vyššie prínosy plynú z prekonaní infekcie vírusom varicella zoster, ideálne vo veku 1 až 3 roky.

Hexavakcína

Hexavakcína je kombinovaná očkovacia látka, ktorá v jednej injekcii chráni dieťa pred šiestimi závažnými infekčnými ochoreniami. Umožňuje pohodlnejšie a menej stresujúce očkovanie, pretože znižuje počet vpichov.

Rubeola

Rubeola, známa aj ako ružienka, je infekčné vírusové ochorenie detského veku, ktoré sa prejavuje najmä výsypom, miernou horúčkou a zdurením uzlín. Hoci má u detí väčšinou ľahký priebeh, pre tehotné ženy predstavuje vážne riziko, pretože môže vážne poškodiť vývoj nenarodeného dieťaťa. Vďaka dlhoročnému očkovaniu patrí ružienka na Slovensku medzi veľmi zriedkavé ochorenia, no jej zavlečenie z krajín s nízkou zaočkovanosťou nie je vylúčené.

Osýpky

Osýpky (morbilli) sú nebezpečné a vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré môže mať vážne následky – najmä pre deti. Spôsobuje ich vírus z čeľade Paramyxoviridae a prenáša sa vzdušnou cestou. To znamená, že na ochorenie stačí byť chvíľu v blízkosti nakazenej osoby – v miestnosti, v čakárni, v MHD.

Mumps

Mumps, ľudovo príušnice, je vírusové ochorenie, ktoré si mnohí pamätajú z detstva ako „nafúknuté líca“. No za týmto nevinne pôsobiacim opuchom sa môže skrývať vážna hrozba – najmä pre chlapcov v puberte, tehotné ženy a deti s oslabenou imunitou. Spôsobuje ho vírus, ktorý sa šíri kvapôčkami zo slín – kýchaním, kašľom či rozprávaním. Dieťa sa môže nakaziť aj tým, že si rukou utrie ústa a následne sa dotkne hračky alebo stola, ktorého sa neskôr chytí iné dieťa. Vírus je pritom zákerný – niekoľko dní pred príznakmi už dieťa nakazí ďalších.

Viac o Rotarixe na modrykonik.sk

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú používateľky, ktoré majú niečo spoločné. Zoznámiš sa tu s mamičkami, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Opýtaj sa niektorého z našich odborníkov v poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s Rotarixom

Máš skúsenosť s Rotarixom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke