Rakovina prsníka je zhubné nádorové ochorenie, ktoré postihuje v 99% ženy. Rakovina prsníka patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce rakovinotvorné ochorenie.
Ako správne vyšetrovať prsník vám ukáže Natálie Jírovská z projektu loono.cz
V rozhovore s Natáliou Jírovskou:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka:
🎞️ Kedy je čas na prvé dieťa?
🎞️ Všetko o menštruácii
🎞️ Krčok maternice - Čo ste o ňom nevedeli?
Diagnóza býva stanovená na základe výsledku mamografického vyšetrenia doplneného ultrazvukovým vyšetrením. Potom sa vykoná histologické vyšetrenie (prebieha vyšetrením vzorky tkaniva - tzv. biopsia), ktoré určí správny postup liečby. Histologickým vyšetrením sa zistí, či ide o lobulárny (menej škodlivý) alebo o duktálny (býva väčších rozmerov) karcinóm.
Na stanovenie vhodnej liečby má tiež vplyv prítomnosť metastázy v uzlinách pacientky. Na zistenie sa vykonáva ultrazvukové vyšetrenie (tzv. sono) pečene, röntgen hrudníka a vyšetrenie kostí na oddelení nukleárnej medicíny.
Pacientke sa vykonáva tiež biochemické vyšetrenie, ktoré ukazuje výskyt nádorových markerov alebo receptorov.
Voľba liečby závisí od veku pacientky a na jej hormonálnom stave a kondícii. Dôležitá je tiež prítomnosť alebo neprítomnosť receptorov a metastáz.
Pacientke je odobratá časť alebo celý prsník vrátane lymfatických uzlín v podpazuší, aby sa predišlo rozšíreniu nádoru. Počas operácie je možnosť urobiť tiež scintigrafické vyšetrenie - ide o vyšetrenie prvej uzliny, ktorá by mohla byť rakovinou postihnutá. Ak sa v nich nádor nepotvrdí, nie je nutné ich odstraňovať.
Po operácii, pri ktorej sú odobraté aj lymfatické uzliny, je pacientka podrobená chemoterapii. Pokiaľ nie sú uzliny pacientky zasiahnuté, ale ak sú iné riziká, napr. nádor je veľký, je chemoterapia tiež odporúčaná. U žien vyššieho veku sa naopak chemoterapia neodporúča, aby nedošlo k veľkej záťaži organizmu.
U stredne pokročilých nádorov sa odporúča najskôr pomocou chemoterapie nádor zmenšiť. Týmto sa zvyšuje pravdepodobnosť dobre zvládnutej operácie. Ak sa nádor nezmenší, odporúča sa najskôr nádor ožiariť a potom skúsiť znovu chemoterapiu. Operatívny zákrok bez predchádzajúceho ožarovanie by nemal žiadny význam. Po operácii je pacientka opäť podrobená chemoterapii alebo hormonálnej liečbe.
Zhubný (metastázujúci) nádor nejde úplne vyliečiť. Možno ho len zmenšiť. Pacientka je podrobená chemoterapii alebo hormonálnej liečbe tamoxifénom. Pacientka podstupuje ožarovanie pri metastázach kostí alebo mozgu. Chemoterapia je odporúčaná pacientkam pri metastázach pečene a pri rýchlom šírení nádoru.
Býva cielene zameraná na určitú molekulárnu štruktúru nádoru a tým zabraňuje vzniku vedľajších účinkov. Biologická liečba je vhodná u nádorov s väčším množstvom metastázou a ktoré majú väčšiu pravdepodobnosť k množeniu buniek.
Väčšia pravdepodobnosť vyliečenia je u pacientok, ktoré majú nádor prsníka s malým počtom zasiahnutých uzlín a u tých, ktoré majú pozitívne estrogénové receptory a liečia sa hormonálnou terapiou. Dôležité sú aj výsledky histologického vyšetrenia.
Každý nádor prsníka je iný a u každej pacientky sa jeho stav a vývin môže líšiť. Nejde teda jednoznačne povedať, kto sa úplne vylieči a u koho sa rakovina po rokoch opäť objaví. Úspech v liečbe rakoviny prsníka je oproti iným nádorovým ochorením veľmi vysoký.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu