Pylorostenóza u detí

Pylorostenóza je ochorenie, ktoré postihuje tráviaci systém najčastejšie u malých dojčiat. Na pylorostenózu u dieťaťa treba myslieť vtedy, ak dieťa opakovane vracia, nepriberá na váhe a je dehydratované. Pylorus je sval, ktorý na nachádza na spojení žalúdka a tenkého čreva. Stenóza znamená zúženie. Čize pylorostenóza je stav, kedy je zúžený sval, cez ktorý prechádza potrava do tenkého čreva.

Ak teda potrava z tenkého čreva nemôže prejsť cez tento sval do čreva, strava tak stagnuje v žalúdku a vracia sa naspäť do úst a to tak, že dieťa úporne vracia.
Žalúdok dieťaťa sa po kŕmení naplní, ale nie je umožnený prechod potravy ďalej. Za normálnych okolností sa pylorus otvorí a strava voľne prechádza do čreva, kedy dochádza k jej ďalšiemu tráveniu.

Výskyt

Pylorostenóza sa najčastejšie objavuje u prvorodených chlapcov ako u dievčat. Ochorenie sa vyskytuje u 4 z 1000 narodených detí.

Príčina

Zúženie svalu vzniká na podklade zhrubnutia svalu zvierača. U detí dochádza h zhrubnutiu pyloru zvyčajne až po pôrode32, preto sa najčastejšie ochorenie prejaví šesť mesiacov po narodení. Presná príčina prečo dôjde k zhrubnutiu svalu sa nevie. Predpokladá sa, že nasledovné faktory môžu ovplyvniť vznik pylorostenózy:

  • Genetika - ak sa pylorostenóza objavila u niektorého z rodičov, je pravdepodobné, že aj dieťa môže mať toto ochorenie.
  • Užívanie erytromycínových antibiotík po narodení, alebo ak ich užíva matka, ktorá dojčí.
  • Pylorostenóza sa častejšie objavuje v spojitosti s Turnerovým syndrómom, u detí s hiátovou herniou alebo atréziou pažeráka.

Prejavy

Prvým prejavom je vracanie:

  • vracanie hneď po najedení
  • vracanie sa objavuje už po 1-3 týždňoch od narodenia, nie je to však pravidlom, u niektorých deťoch sú prvé príznaky prítomné po pol roku života
  • vracanie je úporné, tzv. vracanie oblúkom
  • dojča sa má po vyvracaní relatívne dobre, je však hladné

K ďalším prejavom patrí:

  • bolesť brucha - dieťa plače
  • grganie
  • neustály hlad
  • dehydratácia - nedostatočný príjem tekutín, deti močia menej, na koži sa vytvárajú ako keby vrásky
  • chudnutie, nepriberanie na váhe

Deti majú podobné prejavy aj pri gastroezofágovom refluxe.3 Rozdiel je len v tom, že vracanie tu nie je také úporné a masívne.

Diagnostika

Rodičia zvyčajne navštívia lekára, ktorý už podľa anamnézy vysloví podozrenie na pylorostenózu. Už pri bežnom fyzikálnom vyšetrení v 80% prípadov je hmatateľné zväčšenie svalu.
Stenóza je asi takej veľkosti ako slivka, na dotyk cítiť tuhú hmotu.
Lekár si ďalej všimne status dieťaťa, najmä známky dehydratácie. Dieťa je spavé, nereaguje na podnety tak, ako by malo.
Zo zobrazovacích vyšetrení sa robí sonografické vyšetrenie brucha alebo RTG vyšetrenie brucha s podaním kontrastnej kaše. U deťoch sa robia aj krvné testy, aby sa zistil stav dehydratácia a deficit minerálov.

Liečba

Pylorostenóza sa rieši operačne, operačný zákrok sa nazýva pylorotómia. Nareže sa zhrubnutý sval a uvoľní sa. Zákrok sa dá urobiť laparoskopicky, teda nie je nutné urobiť veľkú operačnú ranu, ale využíva sa optická technika.
Väčšina detí už 3-4 hodiny po operácii môže prijímať potravu. Dieťa po operácii môže ešte zvracať malé množstvo obsahu, pretože narezaný sval je mierne opuchnutý a opuch spôsobuje obštrukciu. Mamy môžu pokračovať v dojčení.11 Pylorotómia nie je prekážkou.

Dieťa po zákroku nemusí byť sledované u špecialistu, chodí na pravidelné prehliadky k pediatrovi. Po pylorotómii by už nemalo dôjsť k pylorostenóze. Ak však dieťa bude mať neustále ťažkosti, treba uvažovať o pažerákovom refluxe, čiže o návrate potravy zo žalúdka napäť do pažeráka.
Prognóza pylorostenózy je dobrá, už hneď po zákroku je viditeľný ústup ťažkostí.

Viac o pylorostenóze u detí na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://kidshealth.org/parent/medical/digestive/pyloric_stenosis.html#
  2. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000970.htm
  3. Pediatric Hypertrophic Pyloric Stenosis
  4. Pylorostenóza

Hodnotenia a skúsenosti s pylorostenózou u detí

Máš skúsenosť s pylorostenózou u detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke