Psoriáza je chronické, zápalové a neinfekčné ochorenie kože, ktoré postihuje kožu, vlasy, nechty a kĺby. Je to veľmi komplexná imunologická porucha, ktorá sa vyskutuje u pacientov s tzv. genetickou predispozíciou.
Odborníci odhadujú, že na Slovensku trpí psoriázou približne 100 000, v Čechách dvojnásobok ľudí.
Ochorenie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách a má mnoho prejavov. Najčastejšie sa objavuje okolo 10. až 13. roka života. Choroba nie je nákazlivá a úplné vyliečenie sa nie je možné. No správnou a včasnou liečbou je možné jej prejavy potlačiť. Jej vznik podporuje dlhodobé užívanie liekov, stres, hormonálne výkyvy, geneticky podmienené poruchy funkcie imunitného systému a poranenie kože.
Základným znakom sú ružovo-červené ostro ohraničené plochy rôznej veľkosti so šupinami a drobné pupienky so žltým obsahom.
Rozhovor s odborníkom na psoriázu, primárom dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice MUDr. Tomášom Kampe.
V rozhovore s odborníkom na psoriázu, primárom dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice MUDr. Tomášom Kampe, nájdete odpovede na tieto otázky:
Kožné prejavy ochorenia sú pomerne typické. No pacient pri prvých vyrážkach, či fľakoch nemusí diagnózu správne odhadnúť. Podobnosť s inými kožnými ochoreniami je pomerne vysoká. Preto je dôležité navštíviť kožného lekára.
Diagnostikovať psoriázu je zvyčajne jednoduché. Lekár - dermatológ si prezrie kožu a pokožku hlavy, podrobne sa pýta na anamnézu, na výskyt ochorenia v rodine. Niekedy lekár indikuje biopsiu kože, ktorá definitívne potvrdí ochorenie.
Závažnosť ochorenia je u pacientov individuálna. Existujú ľahké formy choroby, ktoré je schopný pacient laickými opatreniami zvládnuť aj sám, bez pomoci odbornej liečby. 20% pacientov, ktorí trpia psoriázou, má však vážnu formu tohto ochorenia, ktoré si vyžadujú celkovú liečbu.
U detí sa najčastejšie vyskytuje gutátny, plakový a záhybový typ psoriázy. Niekedy môžu byť postihnuté vlasy, kĺby, ale aj nechty.
V akej závažnosti bude ochorenie u pacienta prebiehač sa nevie nikdy odhadnúť a je to nepredvídateľné. Delenie podľa závažnosti ochorenia je dôležité z hladiska prístupu k liečbe a vyťadujú to dokonca aj platcovia lekárskej starostlivosti - zdravotné poisťovne. Na základ medzinárodného konsenzu sa rozhodlo, že sa bude zohaľadňovať celkové postihnutie tela, podobne, ako pri popáleninách. Do 10% kožného povrchu sa považuje za ľahkú formu.
Psoriáza sa považuje za autoimunitné ochorenie. Dôležitú úlohu pri vzniku ochorenie hrá genetický vplyv. No nie je to choroba dedičná. Bunky imunitného systému napádajú zdravú kožu a tak dôjde k poškodeniu kože. Poškodené bunky v koži umierajú, tvoria striebristé šupinky, ktoré sa odlupujú.
Psoriáza nie je nákazlivá. Asi 40% pacientov s psoriázou má v rodine príbuzného, ktorý má psoriázu.
Existujú však rizikové faktory, ktoré podmieňujú a urýchľujú vznik psoriázy:
Na vznik psoriázy je teda potrebná genetická predispozícia, vplyv imunitného systému, ktorý reaguje neprimerane a ďalej rizikové faktory, ktoré samé o sebe nespôsobujú ochorenie, ale môžu zhoršiť prejavy a priebeh ochorenia.
Psoriáza sa vyskytuje v každom veku. Najčastejšie sa však objavuje vo veku medzi 15 - 35 rokov. Jeden z desiatich pacientov má psoriázu už v detskom veku, ide o pomerne časté kožné ochorenie.
Liečba psoriázy postupuje doslova míľovými krokmi. V súčasnosti sú neporovnateľne väčšie možnosti liečby, ako mali pacienti pred 20 rokmi. Aktuálne možnosti liečby sú výsledkom poznania, čo to psoriáza je, ako prebiehajú imunitné poruchy. Vďaka technológiám, ktoré sú v dnešnej dobe k dispozícii, vďaka génovému inžinierstvu, je možné vyrobiť cielené "strely", ktoré dokážu tieto zápalové cesty prerušiť. Liečba je nielen účinná, ale aj bezpečná. Je dôležité myslieť dopredu na to, čo sa stane, ak sa v pacientovom tele preruší nejaký proces a či z toho nevyplývajú nejaké riziká. Cielené terapie, biologická aj tabletková forma liečby, sú teda výsledkom sledovania, vyšetrovania a dialógu medzi pacientom a lekárom. V úvode každej liečby je potrebné si stanoviť cieľ, ktorý sa má liečbou dosiahnuť a lekár ho vie pacientovi zreálniť.
Liečba musí byť individualizovaná. Neexistujú postupy, ktoré by boli všeobecne platné pre všetkých pacientov. Zohľadňuje sa vek, pridružené choroby, závažnosť ochorenia.
V liečbe je potrebné si uvedomiť, že dieťa nie je zmenšený dospelý a že liečbu treba prispôsobiť vzhľadom na vek dieťaťa a jeho prejavy. Úspešnosť liečby závisí do určitej miery od edukácie rodičov, ktorý sa naučia ako sa starať o dieťa s psoriázou. V terapii sa používajú lokálne prípravky, ktoré sa používajú priamo na kožu alebo systémové lieky.
Psoriáza je kožné ochorenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života. Ochorenie prebieha v dvoch fázach, prvá fáza predstavuje akútne štádium prepuknutia ochorenia a druhá fáza je obdobie, kedy je zaznamenaný ústup klinických prejavov. Tieto obdobia sa striedajú.
Je dôležité aby pacient chápal, že ak má ťažký zápal kože, nie je to problém iba tej kože. Koža je súčasťou organizmu, a zápalové prejavy, ktoré vidíme zvonku sa odohrávajú vo vnútri. Štúdiami na veľkej vzorke pacientov sa zistilo, že tí pacienti, ktorí majú najzávažnejšie fomry psoriázy, majú vyšší výskyt vysokého tlaku, a skôr dotanú infarkt myokardu, majú choroby, ktoré spadajú pod tzv. metabolický syndróm. To sú ochorenia, na ktoré na Slovensku aj v Čechách zomiera najviac ľudí a psoriáza to dokaáže ešte urýchliť. Možno hovoriť o systémovom dopade neliečeného ochorenia.
Až 40% pacientov, ktorí majú ložiskovú psoriázu, trápi aj postihnutie kĺbov. Niekedy sa objaví najskôr postihnutie kĺbov a až neskôr sa objavia ložiská, ktoré sú následne diagnostikované ako psoriáza. Z hľadiska veľmi vysokého rizika je veľmi dôležité pacienta edukovať, že kĺbové ťažkosti, ktoré sa u neho môžu objaviť v budúcnosti, môžu súvisieť s psoriázou a je potrebné na to svojho lekára upozorniť. V takom prípade sa už liečba konzultuje s ďalším špecialistom, reumatológom, ktorý diagnózu potvrdí alebo vyvráti. Včasná diagnostika je veľmi dôležitá, lebo kĺbové poškodenie je nezvratné. Stále je veľmi veľa pacientov, ktorí majú psoriatickú artritídu diagnostikovanú neskoro alebo vôbec. Nedostávajú sa tak k liečbe, ktorá im môže zlepšiť život.
Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Tomáš Kampe
primár dermatovenerologickej kliniky UNLP Košice
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu