Pruh

Pruh (tiež hernia, prietrž) znamená oslabenie alebo trhlinu v brušných svaloch. Pruh nikdy spontánne nezanikne. Vzniká tak, že cez oslabenú brušnú stenu sa vytlačí črevo alebo iný orgán. Ak do vaku prietrže vnikne kľučka tenkého čreva, alebo vaječník u dievčaťa alebo vajíčko u chlapca, stáva sa nebezpečným. Pruh sa objavuje v miestach, ktoré majú oslabenú brušnú stenu, napr. v medzisvalových štrbinách alebo v pooperačných jazvách. Je tvorený prietržovou bránkou (kanálik alebo prstenec, ktorý komunikuje medzi brušnou dutinou a prietržovým vakom), prietržovým vakom (vytvorí ho pobrušnica) a obsahom prietrže (tvorí ho pohyblivé orgány brušnej dutiny).

Rozoznávame

Pupočný pruh

Ak nie je priveľký, s operáciou sa čaká do 3 - 4 roka života dieťaťa. U väčšiny detí sa spontánne uzavrie, alebo zmenší. Vyskytuje sa blízko pupku. U novorodencov1 sa pupočný pruh môže vyliečiť bez chirurgického zákroku

Slabinový pruh

Polguľovité vyklenutie v slabine, ktoré sa objaví náhle a môže sa zväčšovať. Vzniknúť môže pri prudkom pohybe, po veľkej fyzickej námahe alebo sa vyvíja postupne.

Šikmý trieslový pruh

U mužov ide o pruh spojený s vývinom semenníkov počas života. Ak semenníky nie sú zostúpené, hrozí riziko vzniku nádoru, a preto dochádza k ich chirurgickému odstráneniu.
U žien sa pruh objavuje pozdĺž oblého väzu až k veľkému pysku.

Priamy trieslový pruh

Objavuje sa u mužov po 40. veku. Ide o získaný pruh, ktorý je medzi šikmými brušnými svalmi a dosahuje až ku koncu trieslového kanálu.

Stehenný pruh

Objavuje sa u žien v zrelom veku. Tento druh sa nachádza pod trieslovým väzivom a má malý rozmer.

Obturatórny pruh

Pruh, ktorý sa nachádza v kanáli vo svale vypĺňa črevo.

Pruh v jazve

Vzniká vďaka operáciám v brušnej dutine. Najčastejšie ide o obyčajné vyklenutie jazvy.

Nadbruškový pruh

Týmto typom pruhu môže človek trpieť od narodenia a dochádza k nemu vďaka rozostupu brušných svalov spôsobenom opakovaným tehotenstvom.

Vnútorné pruhy

Vnútorné pruhy nie sú viditeľné voľným okom a je vypuklý dovnútra pobrušnice.

  • Treitový pruh - tvorí sa v prednej časti tenkého čreva a obsahom býva tenké črevo,
  • Bráničný pruh - ide o pruh vrodený alebo získaný, pre človeka je nebezpečný z dôvodu utláčania pľúc, ktoré sa nemôžu správne vyvíjať.

Príznaky a prejavy pruhu

Pruh sa pozná pohmatom, pohľadom alebo bolesťou. Môže dôjsť k jeho zacviknutiu (zaškrteniu). Sú rôzne druhy zacviknutia, napr:

  • elastické - pri samotnom vzniku pruhu, vďaka zmenšeniu obvodu prietržovej bránky dochádza najčastejšie k zacviknutiu kľučiek tenkého čreva,
  • obstipačné - k zacviknutiu dochádza časom, kedy sa črevné kľučky plnia obsahom čriev a črevnými plynmi a prietržová bránka prestáva byť dostatočne veľká.

Až je pruh zacviknutý, dôjde k obštrukcii čreva a rozpínaniu tráviacej trubice, v ktorej je nahromadený obsah čriev (ileus). Ak nie je ileus liečený, môže dôjsť k smrti pacienta.

Liečba

Pruh sa dá liečiť len chirurgicky, kedy lekár navráti orgány späť do dutiny brušnej, ktoré zafixuje. Do pôvodnej polohy navráti aj pobrušnicu.

Video: Operácia pruhu

Viac o pruhu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20131103070512/http://www.hernia.sk/
  2. http://primar.sme.sk/
  3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Kýla
  4. http://nemoci.vitalion.cz/kyla/
  5. http://pupecnikyla.cz/jecne-zrno
  6. http://www.symptomy.cz/nemoc/kyla

Hodnotenia a skúsenosti s pruhom

Máš skúsenosť s pruhom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke