Potravinovou alergiou trpí asi 2% dospelých a 20% detí. Útecha pre rodičov alergických detí je, že 80% z nich sa môže do dosiahnutia školského veku vyliečiť. Pri potravinovej alergii ide o precitlivenú reakciu organizmu na určitú potravinu alebo potraviny, ktorá sa môže prejavovať jedným alebo kombináciou viac príznakov zo širokej škály.
U detí do troch rokov sú najčastejšie alergie na bielkovinu kravského mlieka (a hovädzie mäso), vajcia (a kuracie mäso), sóju, pomerne časté sú aj alergie na orechy, karob (svätojánsky chlieb), pšenicu (na jej iné bielkoviny pšenice ako lepok, nejedná sa teda o celiakiu4), ryby, koreňovú zeleninu (vrátane mrkvy), jablko, banán. Sú známe aj prípady reakcií na potraviny s veľmi nízkym alergénnym potenciálom ako je ryža, kukurica, morčacie mäso, alebo tekvica. Alergická reakcia je možná na akúkoľvek potravinu.
Reakcia môže nastať ihneď po požití potraviny, alebo aj v rádoch minút, hodín a zvláštnosťou nie sú ani reakcie neskoré, v rádoch dní, vzácne aj týždňov až mesiacov.Potraviny, ktoré spúšťajú reakciu, je možné spoľahlivo zistiť jediným spôsobom - pomocou eliminačno-expozičných testov. Zvyčajne sa začína elimináciou najčastejších alergénov, zo stravy dieťaťa a, ak je dojčené, tiež mamičky sa vyradí všetko, čo obsahuje bielkovinu kravského mlieka, hovädzie a teľacie mäso, sóju, karob (svätojánsky chlieb), vajcia a kuracie mäso. Ak sa neprejaví do 2-3 týždňov zlepšenie, zvažuje sa vyradenie ďalších potravín, na ktoré sú alergie relatívne časté alebo prejavy alergie zhoršujú, ako je pšenica, ryby, orechy, semienka, koreňová zelenina, ľuľkovité (paradajky, papriky, baklažán), citrusy, bobuľové ovocie, strukoviny, koreniny a kakao (hypoalergénne diéta podľa Viery Zikovej).
V závažných prípadoch, kedy sa nedarí potravinové alergény vystopovať, sa pristupuje aj k vyradeniu väčšiny potravín z jedálnička, príkladom je eliminačná diéta podľa Rezzo a Cardiho, kedy je možné konzumovať iba jahňacie alebo králičie mäso, ryžu, vodu, soľ, olivový olej a dopĺňať vápnik .
Testy špecifických IgE protilátok sú, obzvlášť u malých detí, spoľahlivé nanajvýš na 50%. Môžu vychádzať falošne pozitívne, kedy sa v krvi nachádza špecifické IgE protilátky proti niektorej z potravín, ale reálne k alergickej reakcii na tieto potraviny nedochádza. Môžu ale vychádzať predovšetkým falošne negatívne, kedy sa v krvi špecifické IgE protilátky nenachádzajú, nemusia sa prejaviť ani reakcie pri kožných testoch, ale k alergickej reakcii po požití potraviny dochádza inými mechanizmami imunitného systému (deje sa tak napr u viac ako polovice alergikov na bielkovinu kravského mlieka).
Varené potraviny spôsobujú menej alergie ako surové ( jablká, zemiaky a pod.). Kyslé mlieko je tiež menej alergické (syr, jogurt). Okrem toho menej alergénov je v domácom a čerstvom ovocí ako v dovážanom exotickom alebo v zaváraninách.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu