Postpunkčná bolesť hlavy

Nežiaducim účinkom spinálnej anestézie je postpunkčná bolesť hlavy (tiež postpunkčná cefalea alebo PDPH). Bolesť sa tiež môže objaviť po lumbálnej punkcii. Pri epidurálnej analgézii24 sa táto bolesť objavuje len výnimočne.

Príčiny a rizikové faktory PDHP

Vznik postpunkčnej bolesti je komplikáciou prepichnutia tvrdej pleny. Za hlavnú príčinu vzniku je považovaný únik mozgo-miešneho moku do epidurálneho priestoru, čo vedie k poklesu tlaku mozgo-miešneho moku.

Veľkosť uniknutého množstva je do značnej miery ovplyvnený priemerom použitej ihly a tvarom jej hrotu. Pri ihlách s menším priemerom hrozí menší únik likvoru. Tieto ihly sú však technicky náročnejšie pri aplikácií a tiež vykazujú väčšiu možnosť nevydareného zavedenia. Erudovanosť anesteziológa je tak významným faktorom.

Vyšší výskyt PDPH bol zaznamený u pacientov s nízkym vekom a u žien. U tehotných žien je riziko výskytu 2x vyššie ako u bežnej populácie. U tehotných žien a žien po pôrode klesá objem krvi v tele a sú tiež náchylné k dehydratácii, čo vedie k pomalšej regenerácii mozgo-miešneho moku.

Charakteristiky postpunkčnej bolesti hlavy

Pospunkčná bolesť hlavy býva lokalizovaná v záhlaví, obvykle sa šíri symetricky frontálne. K výraznejším bolestiam dochádza pri vertikálnych polohách tela (stoj, sed). V ľahu naopak dochádza k úľave. Väčšina žien popisuje bolesť slovami, že podobnú bolesť hlavy ešte nikdy predtým nezažili.

Nástup bolesti

V 90% sa bolesť objaví do 3 dní. V 66% dochádza k nástupu bolesti do 48 hodín.

Dĺžka trvania bolestí a ich intenzita

Dĺžka trvania bolestí je individuálna. Môže sa jednať o niekoľko hodín až niekoľko mesiacov. V 72% prípadov bolesti ustúpia do 7 dní.

Najvyššia intenzita bolesti býva spravidla 4 dni, potom sa bolesť postupne zmierňuje, až úplne vymizne.

Liečba

  • uloženie pacienta do vodorovnej polohy.
  • intravenózna a perorálna hydratácia
  • analgetiká na zmiernenie symptómov.
  • Podľa niektorých štúdií je účinné aj obviazanie brucha pevným obväzom na 24 hodín. U žien v šestonedelí sa však takmer nepoužíva.

Ak nenastane úľava do 2-3 dní, aplikuje sa tzv. epidurálna záplata (angl. EVP - epidural blood patch). Pri zákroku sa do epidurálneho priestoru aplikuje 20-30 ml krvi bez protizrážanlivých činidiel. Úspešnosť zákroku je udávaná v rozmedzí 70 - 98%. K úľave dochádza okamžite a býva trvalá. Len výnimočne je nutné zákrok opakovať.

Viac o postpunkčnej bolesti hlavy na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.lubusky.com/clanky/37.pdf
  2. http://en.wikipedia.org/wiki/Post-dural-puncture_headache

Hodnotenia a skúsenosti s postpunkčnou bolesťou hlavy

Máš skúsenosť s postpunkčnou bolesťou hlavy?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke