Pneumokok

Streptococcus pneumoniaePneumokoková nákaza sa šíri kvapôčkovou infekciou, z človeka na človeka. Je známych viac ako 90 typov pneumokových baktérií. Sprevádzajú najmä infekcie horných dýchacích ciest.

Baktéria Streptococcus pneumoniae spôsobuje:

Príznaky

Dôležité sú správne cielené antibiotiká. Účinnejším spôsobom je preventívne očkovanie.

Pneumokokové ochorenia

Poznáme pneumokokové ochorenia:

  • Neinvazívne - infekcie deti na živote neohrozujú, ale spôsobujú bronchitídy, zápal stredného ucha, zápal prínosových dutín. Pristupuje sa na liečbu antibiotikami4 .
  • Invázne - meningitída, bakteriémia, sepsy a pneumónie s bakterémiou sú najzávažnejšie ochorenia. U deti do 5 rokov, u ľudí nad 60 rokov a osobám so zníženou imunitou, spôsobujú ťažké a životu nebezpečné ochorenie.

Pneumokokový zápal stredného ucha

Liečba pri zápale stredného ucha spôsobeného pneumokokmi je neraz komplikovaná. Často sa ochorenie prejaví do dvanástich mesiacov veku dieťaťa. V takom prípade sa zvyšuje možnosť opakovaného ochorenia. Prevenciou je očkovanie. Liečba je prostredníctvom kvapiek do uší a nosa, tiež liekov proti bolesti, zvyšuje sa príjem tekutín a nasadzujú sa antibiotiká.

Viac o zápale stredého ucha v samostatnom článku: Zápal stredného ucha

Pneumokokový zápal prínosových dutín

Pneumokokový západ prínosových dutín (po latinsky sinusitída) má príznaky ako horúčky, bolesť hlavy a tiež hnisavý výtok z nosa. Doba liečenia je týždeň až desať dní. Pri liečbe sa využívajú kvapky s obsahom morskej soli, pomáha tiež teplo a obklady.

Viaco zápale prínosových dutín v samostatnom článku: Zápaly prínosových dutín

Pneumokokový zápal pľúc

Pri zápale pľúc sa využívajú antibiotiká. Vyskytuje sa po chrípkovom období, príznaky sú zvýšená teplota a bolesti v hrudníku. Objavuje sa aj kašeľ. Pri liečbe je nutný oddych na lôžku, tekutiny, vitamíny a upravená strava.

Viac o zápale pľúc v samostatnom článku: Zápal pľúc1

Pneumokokový zápal mozgových blán

Smrteľným typom pneumokokového ochorenia je zápal mozgových blán, ktoré sa objavujú ako následok zápalu pľúc, zápalu stredného ucha a tiež zápalu prínosových dutín. Úmrtnosť je vysoká napriek naordinovanej liečbe antibiotikami.

Viac o zápale mozgovvých blán v samostatnom článku: Zápal mozgových blán

Sepsa

Ďalším typom pneumokokového ochorenia je sepsa známa aj ako otrava krvi. Infekcia sa dostane do krvného obehu, nasleduje presun pneumokokov do celého tela. Vyskytuje sa najmä u detí, ktoré trpia na chronické ochorenia. Pneumokoková sepsa sa prejavuje horúčkami, zápalovými procesmi a výskytom pneumokoka v krvi. Pri sepse je nutnosť liečby v nemocničnom zariadení priamym podaním antibiotík do žily.

Viac o sepse v samostanom článku: Sepsa

Očkovanie proti pneumokokom

Očkovanie na Slovensku sa rieši prostredníctvom očkovacieho kalendára v 3., 5. a 11. mesiaci života dieťaťa. Dieťa je očkované 13-valentnou konjugovanou vakcínou Prevenar 13.

Viac o pneumokokoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/File:Pneumococcus_CDC_PHIL_ID1003.jpg
  2. http://www.naseporodnice.cz/zdravi/pneumokok.php
  3. http://koktail.pravda.sk/hviezdne-kauzy/clanok/56692-pneumokok-nevinna-bakteria-ktora-vie-zabit/
  4. https://web.archive.org/web/20150406111510/http://www.pneumokok.sk/child/
  5. www.sprievodcaockovanim.sk
  6. www.stoppneumokok.sk
  7. sk.wikipedia.org/wiki/Pneumokok

Hodnotenia a skúsenosti s pneumokokom

Máš skúsenosť s pneumokokom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jaghvali  3. aug 2018

Pneumokokový zápal stredného ucha

Dcérka mala 14 mesiacov. Pamätám si, že to začalo soplíkmi, ktoré postupne hustli, neskôr sa pridala plačlivosť, potom vyskočila teplota a grckanie po mlieku. Lekárka najskôr predpokladala virózu, našťastie malej pre istotu zobrali CRP, ktoré vyšlo 170! Z moču podozrenie na zápal obličiek, s čím sme okamžite išli do nemocnice.
Malá už bola dehydrovaná, nasadili jej ATB cez infúziu. Postupne sa vylúčil zápal obličiek aj iné podozrenia. Teplota bola stále, Barborka revala, nejedla. Nakoniec ušné vyšetrenie, ktoré potvrdilo obojstranný zápal. Ušný tvrdil, že stačia ATB lokálne. Malá revala ďalej, požiadala som ešte o iné ušné vyšetrenie na druhý deň. ORL lekárka sa zhrozila nad tým veľkým zápalom. Okamžite nasledovalo prepichnutie bubienkov. Uistila nás, že po tomto zákroku sú deti do hodinky ako vymenené a na druhý deň sa môžeme dostať domov. Nebol to však náš prípad. Ďalej teploty a bolesť. Malá už bola vlastne niekoľký deň nastavená na pravidelný Nurofen. Doktori zobrali stery, fakt sa snažili. CRP však stále nebolo dobré, prišiel víkend, v ktorom zvažovali aj prevoz do inej nemocnice, nakoľko v tejto nebol cez víkend ušný lekár. Nakoniec primár rozhodol počkať. Hneď v pondelok znova ušné, zmena antibiotík. Bolo potrebné uši odsávať, CRP klesalo a tak nás konečne pustili domov, s tým že o dva dni na kontrolu a ambulantne chodiť na ušné na čistenie.
Na kontrole v nemocnici mi oznámili, že zo steru vyšiel multirezistentný pneumokok. Po konzultácii s ušnou znova zmena ATB a poriadna dávka, hoci pneumokok bol rezistentný, zo skúsenosti sa po týchto ATB vraj deťom klinicky zlepšuje stav. Tak to bolo aj u nás. Ušká sme chodili čistiť, malá revala už pri vstupe do ambulancie... Ale postupne sa stav zlepšil. Kontrola sluchu ukázala, že sluch po tom všetkom poškodený nebol. Každý mesiac sme však chodili na kontrolu a stery z nosnej mandle. A každýkrát sa potvrdil pneumokok. Barborka brala aj bakteriálny lyzát na posilnenie imunity, no ani ten nepomohol. Keby bola staršia, už by vraj dávno vybrali mandle. Takmer každý mesiac sa sople zhoršili, Barborka brala antibiotické kvapky, ktoré vždy na čas pomohli. Mala som pocit, že to je nekonečný príbeh. Raz som volala na ušné o výsledky steru a ten bol zrazu čistý. Len tak. Žiadny pneumokok. Ja som si istá, že to bolo proste vymodlené uzdravenie od Boha.
V priebehu roka sa ešte objavil raz pri nádche pri výtere z nosa. Pediatrička ma ubezpečila, že podstatný je klinický obraz a v soplíkoch sa pneumokok u detí niekedy objavuje. Dôverujem jej a neriešim. Musím, lebo pri slove pneumokok sa mi ježia vlasy.
Napriek krásnej starostlivosti v nemocke, aj potom ambulantne to bola pre dcérku riadna tortúra, vytrpela si naozaj dosť. Pneumokok je fakt odolná potvora, nevedela som o tom, že existuje rozšírená vakcína pri očkovaní proti pneumokokom. Hoci lekári ma ubezpečovali, že sa mohlo jednať o kmeň, ktorý by aj tak nemusel byť zahrnutý v očkovaní, aj tak by som dnes rozhodne očkovala rozšírenou vakcínou. Z rezistentného pneumokoka často musia deti proste vyrásť, je to však beh na dlhé trate. My sme dnes 9 mesiacov po tejto skúsenosti a ja dúfam, že je to za nami.
5 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke