PMS alebo predmenštruačný syndróm sa objavuje jeden až dva týždne pred menštruáciou. U väčšiny žien príznaky PMS odznejú pri prvom dni menštruačného cyklu, keď žena začína krvácať. Niektoré ženy majú príznaky PMS natoľko silné, že zaťažujú ich každodenný režim a rytmus. Ide o tzv. PMDD - predmenštruačnú dysforickú poruchu.
Nie je zistené, čo PMS spôsobuje, ale príznaky sú spôsobené hormonálnymi zmenami ženského tela. Proti bolesti si môže žena vziať ibuprofen, aspirín alebo naproxén. Tieto lieky zmiernia kŕče alebo bolesť chrbta, kĺbov a hlavy.
Proti nežiaducim príznakom napomáha tiež cvičenie, dostatočný a kvalitný spánok. Počas stravovania je dôležité vyhýbať sa nadmernému soleniu, kofeínu a alkoholu.
Predmenštruačný syndróm sa nelieči. Žene je odporúčaný pokoj a vyhýbanie sa stresovým situáciám. Zmiernenie príznakov možno dosiahnuť užívaním hormonálnej antikoncepcie4. Ak sú príznaky PMS natoľko silné, že ženu až obťažujú pri dennom režime, jedná sa o predmenštruačnú dysforickú poruchu (PMDD).
PMDD je vážnejšia forma PMS. Ide o ochorenie postihujúce približne 14% žien vo veku medzi 20 a 35 rokom. Príznaky sú natoľko silné, že žene neumožňujú pracovať alebo študovať. Predmenštruačná dysforická porucha sa objavuje u žien, ktoré majú zníženú tvorbu serotonínu v mozgu. Stres hrá u PMDD dôležitú úlohu, pretože napomáha k tvorbe príznakov. PMDD je ochorenie úplne odlíšné od klinickej depresie, aj keď môže mať spoločné príznaky.
Príznaky PMDD sa objavujú krátko po ovulácii a končia tesne pred začiatkom menštruačného cyklu. Príznaky sa u predmenštruačného syndrómu delia na psychické a fyzické:
V prípade, že sa u ženy objaví aspoň 5 príznakov, jedná sa o ochorenie PMDD.
Na zníženie, alebo v niektorých prípadoch aj odstránenie príznakov napomáha terapia, alebo užívanie antikoncepcie2 - napr. YAZ, Yasmin alebo Beyaz. Je vhodné zvýšiť príjem vitamínu B6 a zmeniť životný štýl - zapojiť do denného režimu cvičenie a pestrú vyváženú stravu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu