Piata choroba alebo Erythema infectiosum je časté vírusové infekčné ochorenie u detí označované aj ako piata detská choroba.
Piata detská choroba patrí medzi tzv. exantémové ochorenia - ochorenia sprevádzané vyrážkou. Názov pochádza zo začiatku 20. storočia a vznikol pri zatrieďovaní exantémových ochorení. V praxi sa tak začali používať termíny ako piata, šiesta či siedma detská choroba.
hovorí v rozhovore MUDr. Denisa Jaššová, detská lekárka.
Infekčné ochorenia sprevádzané vyrážkou boli zoradené za sebou v nasledovnom poradí:
1. osýpky,
2. šarlach3,
3. rubeola,
4. rubeola scarlatinosa,
5. erythema infectiosum (piata choroba),
6. exanthema subitum5 (šiesta choroba)
7. choroba ruky, nohy, ústa15 (siedma choroba).
Erythema infectiosum je spôsobená parvovírusom B19 a postihuje predovšetkým deti vo veku 5 – 15 rokov. Ako každé vírusové ochorenie miluje detské kolektívy a môže sa objaviť aj v malých epidémiách. Piata detská choroba má sezónny charakter, a najčastejšie potrápi vaše deti od jari do jesene.
Exantémové vírusové ochorenia, medzi ktoré patrí aj piata a šiesta choroba sa prenášajú tzv. kvapôčkovou nákazou (kýchaním, kašľaním, slinami) alebo kontaktom s infikovanými predmetmi ako je uterák, pohárik či aj obyčajné kľučky. Preto je potrebné dbať na dôkladnú hygienu rúk, ktorá by mala byť samozrejmosťou aj pri najmenších deťoch. Infekcia sa môže šíriť aj tranfúziou krvi alebo prechodom vírusu cez placentu z matky na plod.
Dieťa, ktoré trápi piata choroba je infekčné ešte skôr ako rodič alebo lekár zistí, že ide o toto ochorenie. Vyrážky, ktoré so sebou nesie piata choroba sú už len imunitnou reakciou na doznievajúcu infekciu a nie sú nákazlivé. Dieťa je infekčné ešte predtým, než sa vysype a práve to uľahčuje šírenie virózy v detskom kolektíve.
Po prekonaní choroby získava organizmus doživotnú imunitu.
Inkubačná doba sa pohybuje od 4 do 21 dní.
Piata choroba je infekčné ochorenie s netypickou prodromálnou fázou alebo tzv. predchorobným štádiom. Kým sa neobjaví typický erytém (rash) líc, nik netuší, že dieťa bojuje s piatou chorobou, keďže sa nevyskytujú žiadne špecifické príznaky ohlasujúce príchod práve tejto choroby.
Môžu sa objaviť len neurčité symptómy, na základe ktorých je možné určiť len to, že organizmus začína s nejakým ochorením bojovať. Patrí medzi ne napríklad únava, zvýšená dráždivosť, zmena nálady, bolesti hlavy, nechutenstvo1, nespavosť, bolesť hrdla1, výtok z nosa, u najmenších aj bolesť bruška či hnačka.
Po prvotnom červeno-fialovom výsype motýľovitého tvaru, ktorý sa objavuje na tvári a pripomína, akoby niekto dieťa poriadne prepleskol dlaňou, je druhou fázou škvrnitý exantém na tele a končatinách, ktorý sa objavuje po pár dňoch. Ložiská po tele môžu putovať a meniť v priebehu dňa intenzitu. Rovnako sa vyrážky zvýrazňujú po fyzickej námahe, po pobyte v teple, na slnku alebo po okúpaní. Ustupujú do 10 až 14 dní.
Bolesť kĺbov je u detí ojedinelá a potrápi približne 10 % malých pacientov.
Po skončení choroby by sa deti mali vyhýbať kolektívu 1 až 2 týždne. Dieťa síce infekčné nie je, no vďaka oslabenej imunite po prekonanom ochorení nie je obranyschopnosť organizmu dostatočná a mohlo by si priniesť domov ďalšiu chorobu do zbierky.
Aj keď je piata choroba typické ochorenie u detí, nakaziť sa môžu samozrejme aj dospelí. V tomto prípade väčšinou chýba typický exantém na tvári. Piata choroba u dospelých má podobné príznaky ako chrípka. 80% dospelých pacientov trápia bolesti kĺbov rúk, zápästí, kolien a lakťov.
Staršie deti a dospelí sa niekedy sťažujú, že vyrážka svrbí. Definitívne by mala zmiznúť do troch týždňov, v prípade starších detí môže zmiznúť až o niekoľko mesiacov.
Piata choroba predstavuje pre tehotnú ženu, ktorá ju neprekonala v detstve, isté riziko. Vírus môže prejsť cez placentu z matky na plod. Deje sa tak približne u každej štvrtej infikovanej budúcej mamičky. V porovnaní napríklad s rubeolou, ktorá je treťou exantémovou chorobou, sa však následky na plod vyskytujú v menšom percente.
V prípade infikovania plodu sa môže vyskytovať anémia plodu (chudokrvnosť), abort3 (potrat) a hydrops fetalis (závažné ochorenie plodu, ktoré vzniká na základe opuchu mäkkých tkanív a nahromadeniu tekutín v jeho dutinách).
Kritický je 16. týždeň tehotenstva. Imunitný systém plodu je ešte nezrelý a infekcia vyvoláva u plodu prudký vznik a vývoju červených krviniek z kmeňových buniek.
Tehotná žena, ktorá vie, že prišla do kontaktu s piatou chorobou (Erythema infectiosum), by mala navštíviť svojho gynekológa a informovať ho o možnej nákaze.
Prílišné obavy pred týmto ochorením nie sú potrebné, väčšina dospelých žien je totiž voči piatej chorobe imúnna, vďaka tomu, že ju sami prekonali v detstve. Závažné problémy sa vyskytujú u menej ako piatich percent žien, ktoré sa nakazili počas tehotenstva.
Diagnózu je možné potvrdiť aj odberom krvi a vyšetrením protilátok proti vírusu. Najpresnejšie je stanovenie DNA vírusu vyšetrením PCR (polymerase chain raction).
Typický kožný výsev na tvári sa vyskytuje najčastejšie u detí do 10 rokov. Pokožka vyzerá ako spálená od slnka alebo doslova ako po poriadnej facke, okolie úst je bez vyrážok.
Hojné vyrážky, ktoré piata choroba spôsobuje, môžu rodiča vyplašiť a ten potom hľadá informácie na stránke modrykonik.sk či iných fórach. Obavy však nie sú potrebné. Exantém na tvári ustúpi po 2 až 4 dňoch sám od seba. Nie je potrebné podávanie steroidov ani antihistaminík. Tie môžu len zmierniť svrbenie, no v boji proti vyrážkam sú neúčinné.
V druhej fáze sa vyrážky rozšíria na telo a končatiny. Menej často sa objavujú na hrudníku, chodidlách a dlaniach. Ustupovať začínajú po 5 až 10 dňoch blednutím centrálnej časti.
Vyrážky nezvyknú svrbieť, aj keď to nie je vylúčené. Nutkanie na škrabanie väčšinou potrápi dospelých či staršie deti.
Pri väčšej fyzickej únave alebo oslabenej imunite sa môže výsyp objaviť o 3 týždne opäť.
Vyrážky niekedy spletú aj samotných lekárov, ktoré sa niekedy mylne klasifikujú ako alergická reakcia na lieky1, ktorá najčastejšie vznikla po užívaní antibiotík.
Exantémové choroby ako je piata či šiesta choroba spôsobujú vírusy a teda sú antibiotiká4 v boji proti nim neúčinné. Potrebný je dostatok tekutín, oddychový režim, dostatok oddychu. Zamerať by ste sa mali len na zmiernenie príznakov, ktoré erythema infectiosum so sebou nesie:
Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu