PFAPA syndróm

PFAPA syndróm alebo syndróm periodickej horúčky je ochorenie, pri ktorom sa opakujú epizódy vysokých horúčok. Ochorenie je pomerne časté u detí. Najčastejšie sa periodické horúčky vyskytujú u batoliat a detí až do cca 10. roku veku. Syndróm sa zvyčajne prejaví medzi 2. a 5. rokom dieťaťa. Častejšie sa syndróm prejavuje u chlapcov. S rastúcim vekom zvyknú periodické horúčky ustupovať.

Hoci sa zvýšená telesná teplota2 nepokladá za chorobu, ale za jej príznak, v prípade syndrómu periodickej horúčky už o ochorenie ide. Horúčku ako takú spôsobuje viacero činiteľov. Napr. alergická reakcia,1 otrava, bakteriálna alebo vírusová infekcia, uštipnutie hmyzom a pod. Ak horúčka prepukne, je signálom toho, že organizmus bojuje s pôvodcom jej vzniku.

Periodické horúčky sú charakterizované poruchou mechanizmu vrodenej imunity. Väčšina syndrómov periodických horúčok vzniká na podklade genetickej predispozície.

Prejavy

Z prejavov sú typické epizódy horúčok, ktoré trvajú spravidla 3 - 6 dní a po bezpríznakovom období sa ataky opakujú po 3 - 8 týždňoch. Sprevádza ich bolesť v krku, afty3, zdurenie uzlín, zvracanie, kašeľ, nechutenstvo1, hnačky, bolesti brucha, hlavy a pod.

Diagnostika

Špeciálne vyšetrenie neexistuje. Ochorenie sa diagnostikuje na základe klinických prejavov. Je potrebné vylúčiť iné choroby, ktoré sa môžu prejavovať podobne.

Periodických horúčok existuje viacero druhov.

Liečba

Zastaviť periódy horúčok nie je možné. Cieľom liečby je kontrola a tlmenie ich príznakov. Podávanie bežných liekov proti horúčke (tzv. antipyretík) je v týchto prípadoch zväčša neúčinné. Voľbou sú kortikoidy.

Prognóza

Ochorenie môže trvať roky, zvyčajne v čase puberty ustupuje. Intervaly medzi horúčkovitými atakmi sa predlžujú a nakoniec úplne miznú. Napriek dlhodobého trvaniu ochorenie neovplyvňuje vývin dieťaťa2 a nemá dlhodobé následky.

Viac o PFAPA syndróme na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.modrykonik.sk/blog/janulkama/article/moj-pribeh-mama-a-ja-marec-2011-ibcqnu/
  2. http://www.solen.sk/pdf/fd3cfcd8b334333c2fc3a1c9bb9d824b.pdf
  3. http://www.merckmanuals.com/professional/pediatrics/hereditary_periodic_fever_syndromes/pfapa_syn...
  4. https://www.rheumatology.org/Practice/Clinical/Patients/Diseases_And_Conditions/Periodic_Fever,_A...

Hodnotenia a skúsenosti s PFAPA syndrómom

Máš skúsenosť s PFAPA syndrómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke