Perthesova choroba (morbus Perthes) je ochorenie, ktoré postihuje kostný systém a ide o najzávažnejšiu formu avaskulárnej kostnej nekrózy. Avaskulárna kostná nekróza je stav, kedy sa zníži prívod krvi do hlavice kosti, kosť nie je dostatočné zásobená kyslíkom a živinami, a preto dochádza k jej postupnému odumretiu (nekróza). Pri Perthesovej chorobe je postihnutá hlavica stehnovej kosti.
Pri poruche cievneho zásobenia nastávajú zmeny v hornej časti stehnovej kosti, kedy odumrie vnútro hlavice stehennej kosti. Vnútro kosti mení svoju štruktúru, ktorá je ale menej kvalitná ako kostné tkanivo. Pri námahe sa poškodená kosť rýchlo opotrebuje, vznikajú tak deformity kostí.
Prvé zmienky o ochorení sú z roku 1910, kedy o nich písal nemecký lekár Perthes, po ktorom je aj ochorenie pomenované.
Stehennú kosť tvorí hlavica, ktorá spája panvu so stehennou kosťou a končí kolenným kĺbom. Je to najdlhšia kosť v ľudskom tele.
Každá kosť je zásobená krvou pomocou ciev, ktoré privádzajú kyslík a potrebné látky pre pevnosť a rast kostí.
Ochorenie sa najčastejšie vyskytuje vo veku 4 - 10 rokov. Priemerný vek výskytu je sedem rokov. Perthesova choroba sa častejšie vyskytuje u chlapcov v pomere 4:1. Postihnutý je zvyčajne iba jeden kĺb. Sú známe prípady, kedy sa poškodili obidva bedrové kĺby pri Perthesovej chorobe.
Prvým prejavom ochorenia sú pocity šklbania v bedrovom kĺbe, a to najmä po námahe. Deti potom začnú z ničoho nič krívať, pričom nemajú bolesti. Kosť mení svoju štruktúru a môžu sa pridružiť bolesti. Najčastejšie je bolesť lokalizovaná na vnútornej alebo vonkajšej strane stehna.
Svaly stehna postupne ochabnú a dieťa zaujme takú polohu, pri ktorej nepociťuje bolesť. Rodič si všíma, že postoj a chôdza nie sú v poriadku. Ochorenie nakoniec vyústi do takého stavu, že bedrový kĺb ostane stuhnutý a pohyb v tomto kĺbe je výrazne obmedzený.
Priebeh ochorenia je lepší u malých detí ako u deväťročných chlapcov. Všetko však záleží aj na pridružených ochoreniach a od imunity organizmu.
Perthesova choroba sa delí podľa rôznych klasifikácií:
Liečba Perthesovej choroby patrí do rúk ortopéda. Cieľom liečby je obnoviť a udržať dobrý rozsah pohybu kĺbu a zabrániť masívnemu poškodeniu hlavice stehnovej kosti.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu