Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.
Pálenie záhy je podobné ako zvracanie, len pri ňom nedochádza k žalúdočným kŕčom a dávivévu reflexu. Viac o zvracaní v samostatnom článku: Zvracanie.
Pálenie záhy v tehotenstve
Mnoho žien sa stretáva s pálením záhy prvýkrát až v súvislostí s tehotenstvom. Tehotné ženy začína trápiť na začiatku tretieho trimestra.
Pálenie záhy spôsobuje najmä rast maternice, ktorá stláča okolité orgány v dutine brušnej. Tiež je na vine hormón progesterón, ktorý znižuje napätie zvierača medzi pažerákom a žalúdkom. Toto spôsobuje návrat žalúdočných štiav do pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu záhy.
Pyróza postihuje až 60% tehotných žien.
Príznaky pálenia záhy
bolestivý tlak za rebrami
bublanie v žalúdku
pocit plnosti po jedle
žalúdočné kŕče, plynatosť, grganie
pálenie v krku a na hrudi
pocit na zvracanie a vracanie jedla späť do hrdla
problém s prehĺtaním
Tehotenské povery
Poveru o pálení záhy v súvislosti s vlasatým bábätkom počula určite každá nastávajúca maminka. Na túto tému boli vedené dokonca vedecké štúdie, ale súvislosť medzi pálením záhy v tehotenstve a vlasmi na hlavičke novorodeného bábätka1neboli nikdy dokázané.
Čoho sa vyvarovať
Ak ide o pálenie záhy krátkodobé a znesiteľné, väčšinou k zlepšeniu stavu postačí úprava jedálnička. Vždy je lepšie o tomto probléme informovať lekára.
Pálenie záhy môže byť tiež spôsobované nadváhou či dokonca obezitou človeka, dlhodobým a neliečeným stresom a užívaním niektorých druhov liekov, kedy sa pálenie záhy môže objaviť ako nežiadúci účinok.
Čo nejesť a nepiť
perlivé nápoje
kávu
alkohol (hlavne kyslé nápoje- víno)
kysnuté, korenené a tučné jedlá
príliš horúce alebo príliš studené jedlá
cesnak
sladké jedlá
citrusové plody
ťažko stráviteľné potraviny, napr. čerstvý chlieb, strukoviny, vajíčka natvrdo alebo kapusta
Ako si pomôcť k zmierneniu ťažkostí
nechodiť spať bezprostredne po jedle
zahrnúť do jedálnička ovocie a zeleninu
pri spánku podkladať hornú polovicu tela vankúšmi - pri vyvýšenej polohe možno znížiť návrat žalúdočného obsahu do pažeráka
jesť v pokoji
jesť pravidelne počas dňa po menších porciách
stravu jesť pomaly, nehltať
spať na ľavom boku - spaním na ľavom boku dochádza menej často k návratom žalúdočných štiav do pažeráka
Tipy na úľavu od pálenia záhy
Bielkovinové potraviny, najmä potom mlieko - sťahuje pažerákový zvierač a pálenie záhy býva miernejší. Preto sa všeobecne nastávajúcim mamičkám odporúča piť na noc pohárik teplého mlieka.
Teplá Bílinska kyselka - 4 - 5 dcl trikrát denne, vždy najlepšie zhruba 1,5 hodiny pred obedom, večerou a nočným spánkom.
Žalúdočný čaj - zmes rovnakých dielov harmančeka, feniklu, listov ibišteka a medovky. Čajová lyžička tejto zmesi byliniek sa sparí vriacou vodou a nechá 3-4 minúty lúhovať. Potom sa čaj precedí. Pri pálení záhy sa pije pol šálky vlažného čaju.
Lieky na pálenie záhy
Najznámejšie sú lieky nazývané antacidá. Tieto lieky sú voľne predajné a fungujú na princípe tlmenia kyslosti a zásaditosti.
Podobnú službu však urobí aj obyčajná sóda bikarbóna (zažívacia jedlá sóda) rozpustená v pohári vody. Čím väčšia je jej koncentrácia, tým lepší je výsledok. Avšak nie každá nastávajúca mamička tento nápoj dokáže vypiť a potom je na mieste siahnuť po antacidových tabletách.
Video: Doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc. vysvetľuje príčiny pálenia záhy
Mne osobne pomáhali šumivé nápoje Samaritán a Lumiska do deci vody- po tom sa dobre grgne a neutralizuje to kyselinu.
Taktiež Smecta je dobrá. Viaže na seba, čo treba a vytvorí jemný film, ktorý bráni refluxu. Len škoda, že mi to už neúčinkuje 2 týždne pred pôrodom, inak som na tom celé tehotenstvo.
Ovocie nepomáha a zo zeleniny len mrkva sťahuje kyselinu.
Mlieko je iba dočasná pomoc, lebo keď začne tráviť tak záha páli znova...najúčinnejšie a dlhodobé odstránenie pálenia záhy je zázvorový čaj, stačí pár glgov a hneď je lepšie ;-)
1 človek považuje za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu