Ovčie kiahne

Vyrážka ovčích kiahní v počiatočnom štádiuOvčie kiahne (tiež varicela, varicella) sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré postihuje najmä deti. Spôsobuje ich vírus varicella zoster (DNA virus HHV-3). Po skončení príznakov vírus zostáva neaktívny. U zdravých ľudí k jeho reaktivácii už nikdy nedôjde. Pri i malých deformáciách imunitného systému sa môže vírus reaktivovať vo forme pásového oparu. U ľudí s väčšími imunologickými problémami (alergici1, imunodeficentní, nakazení HIV) môže dôjsť i k opakovanému prejavu ovčích kiahní.

Šírenie ovčích kiahní

Nakáza sa šíri kvapôčkovou infekciou a kontaktom s vyrážkou. Infekčné je dieťa už dva dni pred výsevom prvej vyrážky a končí sa zaschnutím poslednej vyrážky. Inkubačná doba je 14-21 dní. Ovčie kiahne prekoná väčšina detí zvyčajne medzi 1. až 6. rokom života. Najviac sa vyskytujú počas zimy a jari.

Priebeh ovčích kiahní

Po uplynutí inkubačnej doby sa môže objaviť horúčka, zimnica, žalúdočné problémy či hnačky, svrbenie alebo bolesť kože. Za ďalšie 3 až 4 dni sa objavuje vyrážka, ktorá začína väčšinou na hlave a trupe a z tejto oblasti sa rozširuje na celé telo. Po niekoľkých dňoch vyrážka prechádza do pľuzgierikov, ktoré po 6 až 8 hodinách zasychajú, menia sa na chrasty. Akútna fáza odznie počas asi týždňa, ďalšie tri týždne sa postupne hoja zaschnuté pľuzgieriky.

U zdravých detí máva nákaza zvyčajne mierny priebeh, so slabým výsevom a niekedy aj bez teplôt2, s minimálnym rizikom komplikácií. V tomto prípade sa teda jedná o ochorenie nie vážne, ale len nepríjemné. Pri prekonaní infekcie do 2 až 3 rokov vzniká dlhodobá a silná imunita voči vírusu varicella zoster (na ovčie kiahne i pásovému oparu). Pri prekonaní infekcie v staršom veku už imunita nebýva tak silná a máva kratšie trvanie. Preto sú pravdepodobne obľúbené "kiahňové posedenia," kedy sa mamičky snažia kontaktom s nakazeným dieťaťom, hraním sa s rovnakými hračkami, či bozkávaním nakaziť svoje 1 až 3 roky staré deti ovčími kiahňami. Chcú, aby ich dieťa prekonalo v čase, keď sú riziká ochorenia minimálne (menšie ako riziká očkovania) a prínosy prekonania infekcie maximálne.

U novorodencov, adolescentov, tehotných a dospelých s imunodeficienciou býva priebeh ochorenia komplikovanejší.

Ovčie kiahne v tehotenstve

Ak prekonala tehotná žena kiahne v detstve, nemusí sa ničoho obávať. V prípade, že sa žena s kiahňami zatiaľ nestretla, mala by sa mať v tehotenstve na pozore. Priebeh choroby je počas gravidity náročnejší a môže so sebou priniesť aj komplikácie, napr. vo forme zápalu pľúc1. Kiahňami môže byť ohrozený tiež plod, pretože vírus môže prejsť cez placentu až k dieťaťu. Ak sa nakazí žena v tehotenstve alebo novorodenec kiahňami, musia byť hospitalizovaní v nemocnici.

Dôležité je tiež obdobie počas tehotenstva, v ktorom sa žena môže ovčími kiahňami nakaziť:

  • Prvý trimester1 - riziko nakazenia je pre plod veľmi vysoké, ale je veľmi malá pravdepodobnosť jeho nákazy. U dieťaťa môže dôjsť k poškodeniu končatín, zraku alebo k oneskorenému vývoju.
  • Druhý trimester - je veľmi malá pravdepodobnosť, že sa plod ovčími kiahňami nakazí, v tejto dobe dostáva od svojej matky protilátky.
  • Tretí trimester - pre matku predstavuje veľmi vysoké riziko, 5 dní pred pôrodom sú pre dieťa veľmi rizikové, pretože nakazenie môže mať smrteľný priebeh.

Viac informácií o priebehu kiahní v tehotenstve nájdete v samostatnom článku Ovčie kiahne v tehotenstve1.

Liečba ovčích kiahní

Liečba je symptomatická, teda liečia sa príznaky ochorenia.

  • Kľudový režim,
  • dostatok tekutín,
  • Sprchovanie vlažnou vodou,
  • Antihistaminiká alebo na pitie čaj rooibos proti svrbeniu,
  • megaskorbická liečba,
  • betaglukány1,
  • V prípade potreby zrážanie horúčky fyzikálnymi metódami (zábal), aromaterapeuticky, alebo podávaním antipyretík, horúčka je však obranný a liečivý mechanizmus tela,
  • U osôb s imunodeficienciou alebo pri vážnom priebehu možno podávať antivirotiká (acyklovir) alebo imunoglobulíny.

Ovčie kiahne Ovčie kiahne

Očkovanie proti ovčím kiahňam

Indikáciou je ochrana zdravia iného jedinca, ktorý sám nemôže byť očkovaný (napr. kvôli neurologickému postihnutiu, imunodeficiencia), potom je doporučené očkovať jeho blízke okolie. Cieľom je zníženie rizika prenosu vírusu varicella zoster na túto osobu, ktorá sama nemôže byť očkovaná. Je potrebné zvážiť aj kontraindikácie a možné nežiadúce účinky vakcíny. Pre zdravé deti menšie riziká a vyššia prínosy plynú z prekonania infekcie vírusom varicella zoster, ideálne vo veku 1 až 3 roky.

Farmakoekonomické štúdie vyjadrujú obavy, že očkovanie proti ovčím kiahňam v detstve nie je ekonomicky prínosné, pretože zníženie nákladov na liečbu detí (symptomatická liečba, pracovné voľno rodičia na ošetrovanie dieťaťa) bude prekonané vyššími nákladmi súvisiacimi s liečbou pásového oparu a ovčích kiahní u dospelých, ktorí po očkovaní už nebudú mať ochranné protilátky.

Viac o ovčích kiahňach na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Varicella
  2. http://www.vitalia.cz/clanky/ockovani-proti-nestovicim-zahada-hlavolamu/
  3. http://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/vzv.html
  4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/04/08.pdf
  5. http://www.nestovice.u13.cz/nestovice-v-tehotenstvi/

Hodnotenia a skúsenosti s ovčími kiahňami

Máš skúsenosť s ovčími kiahňami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
evamag  14. máj 2017

Ovcie kiahne

Hurá! Máme ich za sebou. Minulý rok v lete, keď bolo najväčšie teplo, prišli ako kvapky dažďa z neba. Hotová pohroma. Syn mal 4 roky. Priniesol to zo škôlky a dcéra 2. Natierali sme sa krémom na kiahne, užívali Fenistil a večer kúpali v hypermangáne. Mali to všade. Zavretá som bola s nimi 4 týždne doma, hotová katastrofa. Ale tešíme sa, že to máme za sebou. Chce to ozaj pevné nervy. Držím všetkým mamičkám palce. Eva :wink:
kejtty  12. máj 2017

Práve s nimi bojujeme

Dcéra (4r.) ich dostala v škôlke pred 3.týždňami. Priebeh kiahní bol celkom fajn, až kým na 5. deň nedostala vysoké horúčky 39,5st. a angínu. Teploty trvali vkuse 5 dni. Musela brať aj antibiotiká.

Kiahne (nemala ich veľmi veľa) som jej zo začiatku natierala mlieckom Tanno Hermal Lotio. No svrbelo ju to po natretí ešte viac. Tak som krem uplne vylúčila. Kúpavala som ju len v slabom roztoku hypermangánu, ráno a večer. Pekne sa jej kiahne vysušovali a nesvrbelo ju to. Do dvoch tyždňov sme mali už pokoj...

Presne o dva týždne ich chytil od dcéry aj syn (7r.). Ten sa od prvého dňa začal vysypovať teda poriadne. Do 5 dni ich mal snáď všade, na každom kúsku tela. Od vlasov, tváre, očí, uši, trupu, ruk, nôh, ma ich aj na dlaniach a chodidlách.
Teplotu mal mierne zvýšenú.

Kúpem ho v hypermangáne aj 3x denne. Začiatok bol hrozný, svrbelo ho telo, nech som mu dala hocičo, či krém, či fenistil, či alpu... nič nezaberalo. Až som si vygooglila jeden super prípravok z lekárne. Pox Clin, chladiva pena na kiahne. A toto mu konečne zabralo, konečne ho to nesvrbelo a mohol sa vyspat. Napenila som mu týmto prípravkom celé telo a prišla úľava.

Samozrejme aj naďalej kúpeme 2x v hypermangáne, a krásne sa kiahne tratia. Zo začiatku som mu dávala aj Dithiaden, lekárka odporúčala. Teraz už len kvapky Fenistil.

Odporúčam pri horších stavoch kiahni túto chladivú penu z lekárne.

Kiahne su na ústupe, držím palce všetkým, ktorých to ešte len čaká. Veľa trpezlivosti.
4 ľudia považujú za užitočné
zuzik307  6. máj 2017

Máme to za sebou

Ako prvá u nás kiahne dostala 5-mesačná dcérka, dodnes som neprišla na to, kde ich mohla chytiť. Úplne bez príznakov, bez teplôt, len sa vysypala. Kiahní mala požehnane, tým, že na nich ležala, hojili sa pomerne veľkými chrastičkami. Natierali sme ich ViraSoothe gélom, na noc sme dávali Fenistil kvapky. Priebeh bol asi najlepší, aký mohol byť. Staršiu dcérku som nechala doma a keďže ani ja som kiahne v detstve neprekonala, čakali sme na ne spolu. Po dvoch týždňoch som začala teplotovať ja /39-39,5/, po dvoch dňoch teplôt sa zjavili pľuzgieriky. 4,5-ročná dcérka mala najprv pľuzgieriky, až potom vysoké teploty. U dospelých je nebezpečnou komplikáciou zápal pľúc a mozgových blán, v takom prípade je na mieste hospitalizácia na infekčnom oddelení. Ako dni plynú, pľuzgieriky vysychajú, chrastičky odpadávajú a ja sa teším, ako skoro po mesiaci opustím štyri steny nášho bytu :wink:
3 ľudia považujú za užitočné
rachel978  3. feb 2017

12,5 ročný syn ešte nemal kiahne

Môj syn, 12,5 ročný, doteraz nemal kiahne. Bol niekoľkokrát v kontakte s deťmi čo mali kiahne a on ich nedostal. V júni 2016 som mu dala robiť testy či náhodou ich neprekonal v slabšej forme,ale protilátky nemá v krvi, takže nie. Už je pomaly v puberte a mám trocha obavy, že čo teraz, kedže mám ešte aj 2,5 ročného syna. Čo viem, starší keď majú kiahne, znášajú to oveľa horšie ako malé deti. Dokonca som počula od pediatričky, že niektorí oteckovia skončili aj v nemocnici tak to mali ťažké.
3 ľudia považujú za užitočné
pipi5  3. feb 2017

Ťažké ovčie kiahne

Ovčie kiahne sme mali strašné. Veľké, mokvavé. Deti boli malé, 3 a 5 rokov. Pomáhalo, keď som vychladeným čajovým vrecúškom potierala tam, kde ich to svrbelo. Oni si ukázali kde a ja som ich potrela. A hlavne je dôležitá trpezlivosť. Ja som ešte sama ovčie kiahne nemala, no obetovala som sa. A nedostala som ich. Držím palce a prajem hlavne trpezlivosť.
1 človek považuje za užitočné
evanuska  3. feb 2017

Kiahne u nás ešte neboli

Moja dcéra, má 6 rokov, kiahne ešte nemala, napriek tomu, že bola v kontakte s deťmi, u ktorých sa vyskytli. V škôlke bol výskyt už trikrát a my nič. Naša lekárka nám poradila "bodkovať" prípravkom betadine, dezinfikuje a rýchlejšie sa potom hoja a natierať telovým mliekom Tanno Hermal Lotio, sprchovať, dostatok tekutín a pokoj na lôžku :) teoreticky to už máme zvládnuté, čakáme na praktickú časť:)
2 ľudia považujú za užitočné
stastnamamulka  3. aug 2013

3x a dosť!

Ovčie kiahne nás zaskočili na konci školského roka, keď ich dcérka priniesla zo škôlky. Prvý deň začal pľuzgierikom na obočí, s každou hodinou pribúdali ďalšie a ďalšie a bolo to tak zhruba do 3-4 dňa. Potom sa už nové netvorili.

Často som dcérku sprchovala. Do kúpeľa sme pridávali hypermangán. Kiahne mala aj na hlave pod dlhými vlasmi. Tie som na 2. deň umývala jemným detským šampónom a ďalšie dni bez problémov tiež:-) Na natieranie sa nám osvedčil bežne v lekárni dostupný dezinfekčný roztok, ale aj čajovníkový olej, príp.Fenistil krém aj originál krém na kiahne. Proti svrbeniu fenistilové kvapky a prvé 3 dni aj paralen od zvýšenej teploty. Na kiahne v ústach pomohol Tandum verde Spray. Kiahne na očku sme neošetrovali ničím.

Zhruba od cca 9-10 dňa, keď začali odpadávať chrastičky, premasťovali sme pokožku kvôli regenerácii. Na 11deň sme už mohli ísť medzi ľudí:-D...aj keď zhruba do týždňa kiahne dostala druhá dcérka a do 2týždňov po nej aj najmladší syn:-N u všetkých detí mali kiahne takmer identický priebeh. Našťastie bez akýchkoľvek komplikácii:-)
4 ľudia považujú za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke