Ovčie kiahne (tiež varicela, varicella) sú vysoko nákazlivým vírusovým ochorením, ktoré postihuje najmä deti. Spôsobuje ich vírus varicella zoster (DNA virus HHV-3). Po skončení príznakov vírus zostáva neaktívny. U zdravých ľudí k jeho reaktivácii už nikdy nedôjde. Pri i malých deformáciách imunitného systému sa môže vírus reaktivovať vo forme pásového oparu. U ľudí s väčšími imunologickými problémami (alergici1, imunodeficentní, nakazení HIV) môže dôjsť i k opakovanému prejavu ovčích kiahní.
Nakáza sa šíri kvapôčkovou infekciou a kontaktom s vyrážkou. Infekčné je dieťa už dva dni pred výsevom prvej vyrážky a končí sa zaschnutím poslednej vyrážky. Inkubačná doba je 14-21 dní. Ovčie kiahne prekoná väčšina detí zvyčajne medzi 1. až 6. rokom života. Najviac sa vyskytujú počas zimy a jari.
Po uplynutí inkubačnej doby sa môže objaviť horúčka, zimnica, žalúdočné problémy či hnačky, svrbenie alebo bolesť kože. Za ďalšie 3 až 4 dni sa objavuje vyrážka, ktorá začína väčšinou na hlave a trupe a z tejto oblasti sa rozširuje na celé telo. Po niekoľkých dňoch vyrážka prechádza do pľuzgierikov, ktoré po 6 až 8 hodinách zasychajú, menia sa na chrasty. Akútna fáza odznie počas asi týždňa, ďalšie tri týždne sa postupne hoja zaschnuté pľuzgieriky.
U zdravých detí máva nákaza zvyčajne mierny priebeh, so slabým výsevom a niekedy aj bez teplôt2, s minimálnym rizikom komplikácií. V tomto prípade sa teda jedná o ochorenie nie vážne, ale len nepríjemné. Pri prekonaní infekcie do 2 až 3 rokov vzniká dlhodobá a silná imunita voči vírusu varicella zoster (na ovčie kiahne i pásovému oparu). Pri prekonaní infekcie v staršom veku už imunita nebýva tak silná a máva kratšie trvanie. Preto sú pravdepodobne obľúbené "kiahňové posedenia," kedy sa mamičky snažia kontaktom s nakazeným dieťaťom, hraním sa s rovnakými hračkami, či bozkávaním nakaziť svoje 1 až 3 roky staré deti ovčími kiahňami. Chcú, aby ich dieťa prekonalo v čase, keď sú riziká ochorenia minimálne (menšie ako riziká očkovania) a prínosy prekonania infekcie maximálne.
U novorodencov, adolescentov, tehotných a dospelých s imunodeficienciou býva priebeh ochorenia komplikovanejší.
Ak prekonala tehotná žena kiahne v detstve, nemusí sa ničoho obávať. V prípade, že sa žena s kiahňami zatiaľ nestretla, mala by sa mať v tehotenstve na pozore. Priebeh choroby je počas gravidity náročnejší a môže so sebou priniesť aj komplikácie, napr. vo forme zápalu pľúc1. Kiahňami môže byť ohrozený tiež plod, pretože vírus môže prejsť cez placentu až k dieťaťu. Ak sa nakazí žena v tehotenstve alebo novorodenec kiahňami, musia byť hospitalizovaní v nemocnici.
Dôležité je tiež obdobie počas tehotenstva, v ktorom sa žena môže ovčími kiahňami nakaziť:
Viac informácií o priebehu kiahní v tehotenstve nájdete v samostatnom článku Ovčie kiahne v tehotenstve1.
Liečba je symptomatická, teda liečia sa príznaky ochorenia.
Indikáciou je ochrana zdravia iného jedinca, ktorý sám nemôže byť očkovaný (napr. kvôli neurologickému postihnutiu, imunodeficiencia), potom je doporučené očkovať jeho blízke okolie. Cieľom je zníženie rizika prenosu vírusu varicella zoster na túto osobu, ktorá sama nemôže byť očkovaná. Je potrebné zvážiť aj kontraindikácie a možné nežiadúce účinky vakcíny. Pre zdravé deti menšie riziká a vyššia prínosy plynú z prekonania infekcie vírusom varicella zoster, ideálne vo veku 1 až 3 roky.
Farmakoekonomické štúdie vyjadrujú obavy, že očkovanie proti ovčím kiahňam v detstve nie je ekonomicky prínosné, pretože zníženie nákladov na liečbu detí (symptomatická liečba, pracovné voľno rodičia na ošetrovanie dieťaťa) bude prekonané vyššími nákladmi súvisiacimi s liečbou pásového oparu a ovčích kiahní u dospelých, ktorí po očkovaní už nebudú mať ochranné protilátky.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu