Novorodenecká žltačka sa prejavuje žltým sfarbením kože. Objavuje sa 2. - 3. deň po narodení. Ustupuje asi po týždni. Spôsobená je zvýšeným rozpadom erytrocytov po začatí dýchania pľúcami a zlepšení oxidácie po narodení – fyziologická žltačka novorodenca1.
Snažíte sa zotaviť po pôrode a do toho sa naučiť všetko okolo vášho malého pokladu. Prebaliť, prezliecť, porozumieť jeho plaču a potrebám, kedy ho dojčiť, ako na to, všetko je pre vás nové a vy sa snažíte s tým popasovať. Aby toho nebolo málo, na vizite príde lekár k vašej posteli so slovami: “Mamička, vaše bábätko má vyššie hodnoty bilirubínu, takže si budete musieť pobyt u nás predĺžiť.” Čo sa deje, je to vážne? Behá vám hlavou jedna myšlienka za druhou. Novorodenecká žltačka nie je dôvodom na paniku, netreba ju však ani podceniť.
Bábätká1 absolvujú po pôrode rôzne vyšetrenia a na 2. až 3. deň prichádza na rad aj novorodenecká žltačka. U novorodencov nie je ničím ojedinelým, máva ju 45 až 65 % zdravých detí narodených v termíne a až 80 % predčasne narodených1. Častejšie sa tiež vyskytuje:
Bábätku s novorodeneckou žltačkou sa sfarbí pokožka a očné bielka do žlta. Najskôr sa objaví na tváričke a postupne sa presunie až dolu na hrudník, bruško, nohy. Najlepšie ju odhalíte na prirodzenom svetle a u drobčekov so svetlou pleťou. U niektorých bábätiek môže byť navyše toto sfarbenie výraznejšie, u iných len mierne.
Začnime pekne od začiatku. Červené krvinky, tak ako všetko v našom tele, majú svoju životnosť. Vznikajú, zanikajú a nahrádzajú ich krvinky nové. Pri rozpade červených krviniek vzniká odpadový produkt, tzv. bilirubín. Je to žlté farbivo, preto aj to žlté sfarbenie pokožky. Za normálnych okolností sa bilirubín dostane do pečene, ktorá ho upraví a spolu so žlčou vylúči z tela von. Pri ochoreniach pečene sa tak nedeje a dochádza k nahromadeniu bilirubínu v krvi. U novorodencov však spravidla za takéto nahromadenie žltého farbiva nemôže porucha pečene, ale to, že:
Novorodenecká žltačka sa objavuje prevažne u dojčených detí. Nastupuje na 2. až 3. deň po pôrode, vrcholí v priebehu prvého týždňa a potom postupne ustupuje až do 3. mesiaca života bábätka. U čiastočne dojčených detí alebo kŕmených umelým mliekom 5 sa novorodenecká žltačka objavuje len zriedkavo, alebo sa prejaví len veľmi slabo. Asi sa nejedna mamička poteší, keď sa kvôli tejto “nepríjemnosti” nebude musieť zdržať v pôrodnici dlhšie, no je to skôr na škodu veci. Bilirubín je totiž pre bábätko prospešný vďaka jeho antioxidačným vlastnostiam, ktoré podporujú imunitu a správne fungovanie hrubého čreva, a tiež znižujú riziko vzniku závažných ochorení, ako napríklad rakoviny či srdcovo-cievnych chorôb. Pokiaľ teda začne pokožka vášho bábätka chytať žltý nádych, vôbec nezúfajte. Je to určite lepšie, akoby novorodeneckú žltačku vôbec nemalo.
Bežná novorodenecká žltačka ustúpi asi po týždni. Častejšie ju mávajú novorodenci, u ktorých sa nechal dotepať pupočník. Na základe vyšetrenia bilirubínu z krvi bábätka bude už lekár vedieť, či je jeho hladina v poriadku, alebo sa jedná o čosi závažnejšie. Do úvahy pritom musí brať aj to, či nestúpa bilirubín rýchlejšie ako by mal a tiež to, či sa žltačka neobjavila do 24 hodín od pôrodu. To by mohlo byť totiž signálom, že sa nejedná len o bežnú a neškodnú novorodeneckú žltačku.
Bábätko však môže mať z bilirubínu aj prospech. Okrem antioxidačných účinkov, ktoré sme už vyššie spomenuli, získava vďaka nemu aj vyššie zásoby železa, čím sa znižuje riziko vzniku anémie3 (chudokrvnosti či zníženému počtu červených krviniek) v nasledujúcich mesiacoch. Novorodenecká žltačka je akýmsi prejavom adaptácie bábätka na vonkajšie prostredie po pôrode32 a väčšinou nie je nutná žiadna špeciálna liečba.
Ak je novorodenecká žltačka intenzívna a pretrváva dlhšie než 3 mesiace, treba o tom informovať detského lekára a hľadať iné príčiny. Môže ísť totiž aj o závažné ochorenie či poruchu, napríklad:
I keď je zvýšená hladina bilirubínu pre bábätko prospešná, netreba čakať, až sa s ňou drobček popasuje sám. Novorodeneckú žltačku treba určite sledovať a liečiť. Ako na to?
Najlepšie je nechať si bábätko pri sebe, spoločne spávať4, čo najčastejšie sa spolu túliť koža na kožu. Zabudnite na postieľku, zavinovačky a radšej si užívajte svoju vzájomnú blízkosť. Dojčite 11 často, na požiadanie a kontrolujte, či je maličké správne prisaté. Zvýšená hladina bilirubínu môže spôsobiť, že bábätko bude ospalé. Nebojte sa ho preto na dojčenie budiť. Bilirubín sa totiž vylučuje ako pokožkou, tak stolicou. Čím viac teda bude papať a kakať, tým skôr sa novorodeneckej žltačky zbaví.
Pokiaľ budete mať to šťastie a drobčeka privediete na svet počas slnečných dní, určite vás v pôrodnici upozornia na to, aby ste bábätko dávali počas dňa nahé na slniečko. Nie však kvôli opaľovaniu, postieľka s drobčekom musí byť za sklom, teda za zavretým oknom či balkónovými dverami. Prirodzené denné svetlo, presnejšie modrá zložka z celého spektra, totiž urýchľuje svojim pôsobením na pokožku dieťatka rozpad bilirubínu priamo v krvi.
Ak bude pod mrakom, nezúfajte. Ste predsa v nemocnici, takže riešenie sa isto nájde. So žltačkou si poradí fototerapia, čo v praxi znamená, že bábätko bude umiestnené pod modré svetlo. Ak sú hodnoty bilirubínu príliš vysoké, obvykle vezmú dieťatko od mamičky na iné oddelenie. Pokiaľ je však žltačka zvládnuteľná, nemocnica môže byť vybavená postieľkami s takýmto svetlom a drobčeka vám nechajú na izbe. Stále však platí, že je potrebné bábätko často dojčiť.
Netreba sa hneď plašiť, no sú prípady, kedy novorodenecká žltačka prerastie do štádia, v ktorom už ani fototerapia nie je dostatočná. Pokiaľ je hladina bilirubínu v krvi veľmi vysoká alebo sa neupravuje, je potrebné pristúpiť k podaniu liekov. V pôrodnici sa zvyčajne bábätkám zavedie infúzia do hlavičky, cez ktorú bábätko dostáva liek na odbúravanie bilirubínu. Pokiaľ sa však aj po návrate z pôrodnice trápite niekoľko týždňov s nemeniacou hladinou bilirubínu, môže vám lieky na jej zníženie predpísať aj detský lekár. Nezúfajte, je to pre dobro vášho dieťatka. Príliš vysoké či pretrvávajúce zvýšenie bilirubínu v krvi môže poškodiť zdravie vášho bábätka, a to nielen pečeň ale aj napríklad mozog.
Ide už o naozaj krajnú možnosť, kedy je nutné pristúpiť k výmennej transfúzii, teda k náhrade krvi bábätka za “zdravú” krv bez obsahu bilirubínu. Tento zákrok prebieha v cykloch, pričom každý z nich trvá niekoľko minút. Pomocou katétrov (trubičiek) zavedených do ciev sa odčerpáva krv bábätka a zároveň dopĺňa krv od darcu.
Novorodenecká žltačka nemusí byť pre bábätko nijako škodlivá. Bábätko môže byť ospalé a dožadovať sa dojčenia menej často. Na druhej strane ju však netreba podceňovať, pretože môže byť aj príznakom iného ochorenia. Ak sa nelieči, u bábätka sa môže vyvinúť detská mozgová obrna, hluchota alebo poškodenie mozgu.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu