Problémy s nepriechodnými slznými kanálikmi trápia približne 60 -70% novorodencov1, u ktorých neboli pri narodení dostatočne vyvinuté slzné cesty. Ide väčšinou o vrodenú poruchu slzného aparátu, ktorú spôsobujú obvykle blanité prekážky a chlopne.
Slzy neodtekajú do nosovej dutiny, hromadia sa v oku, ktoré je neustále uslzené. Dojča má často zapálené červené očká a zlepené hnisavým sekrétom, ktorý však nemusí byť prítomný vždy.
Vo väčšine prípadov je nepriechodnosťou slzných kanálikov postihnuté iba jedno oko. Pri dlhodobo neriešených problémoch môže dôjsť ku opakovaným zápalom spojiviek , slzného vaku alebo iných štruktúr oka.
Dieťaťu treba pravidelne (3 – 5 x denne) čistiť oko sterilným gázovým štvorcom, namočeným vo vychladnutej prevarenej vode. Po očistení sa vykonáva masáž slzného vačku vždy smerom od kútika oka ku koreňu nosa. Dôležité je dbať na zvýšenú hygienu a zabrániť infikovaniu druhého oka.
Tlak vyvíjaný pri masáži môže uvoľniť prekážku v dolnej časti slzovodu. Očný lekár väčšinou naordinuje antibiotické kvapky4, ktoré by mali byť zvolené na základe mikrobiálneho steru na baktérie a podľa citlivosti.
Až u 80% detí pomôže konzervatívna liečba do 3 – 5 mesiacov. Najlepšie liečba zaberá do 6 mesiacov veku dieťaťa. Ak sa ochorenie zanedbá, môže dôjsť až k trvalému uzavretiu slzných ciest, ktoré musí byť riešené operačne v celkovej anestézii.
Ak nepomáha konzervatívna liečba, lekár pristupuje k preplachu slzného kanálika a sondáži slzných ciest. Ideálny vek pacienta počas zákroku je 3 – 4 mesiace. Mladším deťom, ale taktiež aj starším ako 6-8 mesiacov sa zákrok neodporúča.
Zákrok je pomerne rýchly, podľa lekárov takmer bezbolestný a vykonáva sa pri plnom vedomí pacienta. Tenkou sondou sa prerušia zrasty v slzných cestách, ktoré sa prepláchnu fyziologickým roztokom, čím si lekár overí, že došlo k odstráneniu prekážky medzi okom a nosohltanom.
Za bolestný považujú lekári moment prepichnutia zrastu, ktorý však trvá iba zlomok sekundy. Dieťa plače, lebo mu pri zákroku bránia v pohybe.
Po zákroku sa pokračuje v medikamentóznej liečbe a masáži slzného vačku. Niekedy je potrebné sondáž zopakovať. V takom prípade sa opakuje približne po 7 – 14 dňoch.
Ak sú sondáž a preplach slzných ciest neúspešné aj po viacerých pokusoch, pristupuje sa k operačnému zákroku. Viacero opakovaní by mohlo spôsobiť poškodenie slzných ciest. Pričom efektivita každej sondáže sa oproti tej prvej znižuje približne o pätinu.
Operácia sa vykonáva cez nosovú dutinu v plnej anestéze. Výhodou je, že po zákroku nezostávajú jazvy. A rana sa rýchlo hojí.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu