Nadmerné potenie (tiež hyperhidróza) je choroba3 predovšetkým rúk, chodidiel a podpazušia. Potenie je bežný fyziologický jav, ktorým sa organizmus chráni proti prehriatiu. Ľudské telo sa prirodzene potí v teplom prostredí, pri zvýšenej telesnej námahe, pri horúčke, v strese alebo pri pocite strachu.
Jedná sa o poruchu charakterizovanú nadmerným potením. Ľudia s týmto ochorením sa potia približne 5 krát viac ako zdravý človek. Ľudia trpiaci hyperhidrózou produkujú zvýšené množstvo potu aj v stave pokoja a pri normálnej izbovej teplote. Akékoľvek rozrušenie, nervozita, stres, pobyt vo väčšom teple a konzumácia príliš pikantných jedál situáciu rapídne zhoršuje.
Nadmerné potenie významne zasahuje do celého radu bežných aktivít postihnutého jedinca. V prípade nadmerného potenia v podpazuší sú značne viditeľné mokré škvrny v podpazuší. To si vyžaduje výmenu odevu niekoľkokrát za deň. Navyše vlhké kožné záhyby sú viac náchylné k vzniku zápalového ochorenia pokožky. Potenie dlaní je veľmi nepríjemné pri podávaní rúk, pričom prehnaná hygiena môže viesť opäť k zápalom kože. Potenie chodidiel sebou môže prinášať zápach, sklon k dermatitídam, alebo až k vzniku bakteriálnej infekcie či plesňového ochorenia. Okrem týchto telesných ťažkosti prináša nadmerné potenie aj problémy psychického rázu - stratu sebavedomia, obmedzenie fyzických kontaktov, ktoré so sebou ruka v ruke prináša aj obmedzenie sociálnych vzťahov, čo môže viesť k vzniku depresie1.
Závažnosť ochorenia možno rozdeliť do troch kategórií:
Veľmi ľahkú formu tohto ochorenia možno pomerne dobre vyriešiť vhodným spôsobom hygieny a používaním antiperspirantov s vysokou koncentráciou hliníka. Stav pomáha zlepšiť aj správna voľba oblečenia, tzn. vynechať odevy z umelých tkanín. V neposlednom rade je na mieste tiež úprava jedálnička - vynechať potraviny, ktoré nadmerné potenie ešte podporujú. A to predovšetkým korenisté, vyprážané a ostré jedlá, alkohol. Dôležitý je tiež primeraný pitný režim.
Ľahkú aj strednú formu ochorenia je možné liečiť iontoforézou. Jedná sa o lekársky preverenú metódu veľmi úspešnú v zahraničí. Táto metóda spočíva v aplikácii nepatrného množstva elektrického prúdu prostredníctvom vodného kúpeľa do postihnutých miest (dlane, chodidlá). Existujú aj ionoforézy pre domáce použitie. Ich obsluha je veľmi nenáročná. Použitie týchto prístrojov je úplne bezpečné. Ako zdroj elektrického prúdu slúžia tužkové batérie.
Liečebná kúra sa aplikuje vždy na jeden pár končatín a jej trvanie nepresahuje 25 minút. K zreteľnému zlepšeniu dochádza už cca po desiatich dňoch a účinok liečby pretrváva aj niekoľko mesiacov. Ak pacient oznámi, že sa problémy začínajú vracať, nastupuje udržiavacia liečba. Aplikáciu si postihnutý volí podľa svojich potrieb. Môže to byť raz týždenne alebo i jedenkrát mesačne. Liečebný efekt neustále pretrváva.
Citeľne drahšou liečebnou alternatívou sú botulotoxinové injekcie. Okrem iného sa tiež využívajú v plastickej chirurgii. Botulotoxín A pôsobí na nervové zakončenia potných žliaz a dokáže utlmiť ich činnosť. Nevýhody tejto liečby sú najmä v jej cene. Cena je závislá od rozsahu postihnutia. K zlepšeniu stavu dochádza cca do troch dní od aplikácie. Jej účinok však vydrží najdlhšie pol roka, potom je nutné procedúru opakovať.
Najzávažnejšie formy tohto ochorenia možno liečiť už len chirurgicky odstránením podpazuchových potných žliaz.
Existujú aj niektoré homeopatiká8, ktorá dokážu nadmerné potenie utlmiť:
Pre vhodný výber homeopatík je nevyhnutné navštíviť homeopatickú poradňu či homeopata.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu